האלוף עמיקם נורקין נכנס לתפקיד מפקד חיל האוויר, כאשר החייל מנהל שלוש מערכות אוויר חשאיות: נגד איראן, חיזבאללה ו-ISIS

הפעם האחרונה שחיל האוויר הישראלי היה צריך להפעיל את כל עוצמתו, הייתה במלחמת לבנון השנייה ב-2006.
היום אנו כבר יודעים כי הטקטיקה שאז חיל האוויר הפעיל, 'טקטיקת הדאחייה' שעיקרה היה להרוס ולהשמיד את מרכז השלטון של חיזבאללה של חיזבאללה בדרום ביירות נכשלה, בעיקר משום לא הרתיעה את חיזבאללה והוא המשיך בלחימה. חיל האוויר גם לא הצליח להשמיד את כל מערכי הטילים של חיזבאללה, וירי הטילים על ישראל נמשך עד הרגעים האחרונים לפני שהפסקת האש נכנסה לתוקפה  בדיוק לפני 11 שנה ב-14 לאוגוסט 2011 .
לאחר מכן עבר חיל האוויר עוד שלוש מערכות לחימה מוגבלות ברצועת עזה.  במבצע 'עופרת יצוקה' בשנת 2008,  במבצע 'עמוד ענן' ב-2012, ומבצע 'צוק איתן' ב-2014.
צריך לציין, כי בכל ארבעת המלחמות האלה לא עמדו מול חיל האוויר הישראלי שום כוחות אוויריים, וגם יכולות יחידות הנ"מ של חיזבאללה והחמאס היו ירודות ולא אפקטיביות.
לכן השאלה המרכזית העומדת היום עם כניסתו לתפקיד מפקד חיל האוויר של האלוף עמירם נורקין, בן 51, שנולד במושב בית שערים שבעמק יזרעאל, למשפחה שסבה היה מראשוני אגודת 'השומר' שהיה הכוח ההגנה הראשון שהיישוב היהודי הקים במאה הקודמת בארץ ישראל, היא איך חיל האוויר הישראלי יפעל במלחמה אזורית  מקיפה ולא במלחמה מוגבלת?
כל הדוברים בטקס חילופי המפקדים, בבסיס תל-נוף, ביום שני 15.8, דיברו במושגים של הצלחה וודאית עליה מדינת ישראל וצה"ל יכולים לסמוך.
המפקד החדש האלוף נורקין אמר, 'כי המזרח התיכון משתנה לנגד עינינו. התמורות הגלובליות במאזני הכוחות, השתנותו של שדה הקרב, כל אלה ממשיכים להרחיב את אחריותו ומוטת משימותיו של חיל האוויר, שנדרש להטמעת היכולות הנקלטות ויידרש להמשיך ולפתח מענה לאתגרי העתיד. החיל יקלוט טכנולוגיה חדשנית ומתקדמת. חיל האוויר של השנים הקרובות ימשיך ויהדק את קשריו עם חילות האוויר הקרובים והרחוקים, ויחזק את מעמדה של ישראל באזור ובעולם.'  נורקין לא חזר על דבריו משבוע שעבר בהם הוא התחייב לפעול למען הידוק שיתוף הפעולה המבצעי בין הזרוע האווירית ושאר זרועות הלחימה של צה"ל.
המפקד היוצא של החייל, האלוף אמיר אשל,
המסיים 40 שנות שירות בצה"ל אמר, כי "שירותו של החיל בהתקפה ובהגנה נבחנה בשנים האחרונות באלפי מבצעים בחמש זירות, בטווחים קרובים ואלפי ק"מ מהבית. איומים סוכלו, הושמדו רקטות וכלי טיס יורטו והופלו במזרח התיכון והרחק מעבר לגבולותינו'.  לדבריו אויביה של ישראל אינם מדמיינים את איכותה והיקפה של עוצמת החיל. 'במידה שנאלץ להילחם, הם יופתעו קשות'.
הרמטכ"ל רב אלוף גבי איזנקוט אמר בטכס, כי 'מפת האיומים מתרחבת ומשתנה בקצב מהיר ומחייבת אותנו להתאים את יכולותינו לשדה הקרב המודרני. ארגוני טרור מתעצמים ומבססים את כוחם על גבולותינו. צה"ל נדרש לרמת מוכנות גבוהה מאוד מול כל איום.'
כל הדוברים התכוונו בדבריהם לשלוש מלחמות חשאיות שחיל האוויר מנהל כיום בעת ובעונה אחת. מול איראן, מול חיזבאללה,  לא רק בסוריה ובלבנון, אלא גם בזירות מזרח תיכוניות אחרות ומול ISIS.
אולם גם אלה הן מערכות מוגבלות, בו חיל האוויר פועל כאשר הוא מנצל את יתרון ההפתעה, ואת היתרון ששום כוח אווירי רציני או כוח נ"מ עומד מול.
במילים אחרות, המערכה הרחבה, בה יכולתו של חיל האוויר תצטרך לעמוד למבחן, עדיין עוד לפניו.

Print Friendly, PDF & Email

5 תגובות עבור “האלוף עמיקם נורקין נכנס לתפקיד מפקד חיל האוויר, כאשר החייל מנהל שלוש מערכות אוויר חשאיות: נגד איראן, חיזבאללה ו-ISIS

 • אוג 14, 2017 @ 21:25 at 21:25
  Permalink

  נו ומה חדש במה שנכתב במאמר

 • אוג 15, 2017 @ 6:44 at 6:44
  Permalink

  עמיקם נורקין ואמיר אשל
  תודה ובהצלחה!

 • אוג 15, 2017 @ 6:46 at 6:46
  Permalink

  שטויות במיץ, עם תקציב ביטחון מטורף כמו שיש לנו מדהים כמה חוסר ביטחון מקבלים
  הבל הבלים, 52 מליארד שקל לא הצליחו לעצור חבורת ערבים בכפכפים שיורים קסאמים. חיל האוויר והחלל, לילה טוב שודדים.

 • אוג 16, 2017 @ 7:43 at 7:43
  Permalink

  שגיאה. הפסקת אש לא לפני 11 שנים

 • אוג 16, 2017 @ 10:35 at 10:35
  Permalink

  לקבוע שחיל האויר הפעיל את "כל עוצמתו" במלחמת לבנון השניה זה פשוט בדיחה, ואפילו לא מצחיקה. חיל האויר לא הפעיל אפילו עשירית מיכולתו במלחמה ההיא, ותיקדבקה צריך להיות הראשון שיודע זאת, וגם שישנם מערכות שלמות שלא הופעלו כלל. האיומים היחידים על החיל מקורם בטילי נ"מ ורקטות יירוט מתקדמות מתוצרת רוסית בעיקר אבל ישראל פועלת במישורים אחרים על מנת לסכל זאת, במה שמכונה, "נשק שובר שיוויון". ובלי קשר חיל האויר הוא אחד החזקים לא במזה"ת אלא בעולם בכלל, ודי לחכימא.

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות