האלטרנטיבה של יעלון למלחמה במנהרות: השגריר הכול יכול של קטאר ברצועה


(מוחמד אל-עמאדי-משמאל, שגריר קטאר בעזה, עם איסמעיל הנייה).
רוב תושבי מדינת ישראל, וחלק גדול מאוד מתושבי עוטף עזה, המתעוררים כל לילה לשמע נקישות מחפרי מנהרות הטרור, אינם מכירים את השם מוחמד אל-עמאדי Mohammed Al-Emadi. אבל מאחר והאיש הזה  הוא שגריר נסיכות הנפט והגז קטאר ברצועת עזה ראוי שהם יכירו אותו ואולי אפילו יזמינו אותו לבקר בבתיהם. כי מוחמד אל עמאדי, הוא לא רק שגריר  קטאר ברצועה, אלא הוא גם משמש דה-פקטו שגריר קטאר בישראל.
יתרה מזאת. האיש הוא גם הנשק הסודי של שר הביטחון משה יעלון במלחמה במנהרות הטרור.
ביום ב' פורסם כי השר נפתלי בנט הציע באחת מישיבות הקבינט המדיני-ביטחוני לתקוף את מנהרות הטרור, כדי להסיר את האיום שלהן מעל ישראל.
ביום ג' 9.2 בבוקר באה התשובה החריפה להצעה מצד שר הביטחון משה יעלון. ההצעה של בנט כונתה 'התבטאות מופקרת, ילדותית, וחסרת אחריות המוכנה לגרור את המדינה למלחמה מטעמים ציניים'. לתגובה זו נוספה עוד הערה: 'מלחמה היא לא משחק ילדים והיא עולה בחיי אדם'.
אין זה מתפקידו של תיקדבקה להגן על השר נפתלי בנט. הוא עושה זאת טוב מאוד בעצמו. 
אבל זה כן מתפקידו של תיקדבקה לנסות להסביר מדוע התגובה של יעלון היא הטעייה מכוונת שנועדה לכסות רק  על דבר אחד: לא חוסר יכולתו של צה''ל להסיר את האיום של מנהרות הטרור מעל תושבי עוטף עזה, אלא חוסר רצונו והפסיביות של שר הביטחון, לעשות זאת.
את המהלך הזה עושה יעלון בשיתוף פעולה ובעזרתו הנדיבה של שגריר קטאר ברצועת עזה ולמעשה גם בישראל מוחמד אל-עמאדי.
לשכתו של מוחמד אל-עמאדי ברצועת עזה, היא צומת העצבים והחוטים המרכזית של מערכת הביטחון הישראלית וצה''ל ברצועת עזה. כל מסר מדיני-ביטחוני שעובר בין מערכת הביטחון וצה''ל והחמאס והג'יהאד האיסלמי ברצועת עזה עובר דרך לשכה קטארית זו.
לדוגמא: בימים האחרונים התפרסם בתקשורת הישראלית, כי החמאס והג'יהאד העבירו מסרים, בעקבות הסערה שקמה בדעת הקהל הישראלית בנושא המנהרות, כי אין להם כל כוונה לצאת לסיבוב מלחמה חדש ונוסף עם ישראל.  
מה שלא פורסם הוא, כי במסר הזה היו עוד שני סעיפים:
החמאס והג'יהאד, לפי דברי השגריר  אל-עמאדי, מקווים שישראל מבינה, כי כל הצעדים הצבאיים ששתי מליציות צבאיות אלה נוקטות ברצועה נושאות אופי הגנת בלבד, וכי ישראל  לא טועה בפירוש הכוונות של שניהם.
בעקבות 'הבנה' ישראלית זו, יש לחמאס ולג'יהאד בקשה, והיא שמערכת הביטחון הישראלית תתערב בקהיר אצל נשיא מצרים פתח אל-סיסי ואצל הצמרת הצבאית המצרית להפחית את הסגר והלחץ הצבאי שצבא מצרים מפעיל על גבול מצרים-רצועת עזה באזור רפיח.
התשובה הישראלית לפנייה זו באה ביום ב' 8.2, כאשר התפרסם, כי האלוף יואב (פולי) מרדכי, אמר בראיון שהעניק לאתר הסעודי 'אילאף' Elaf, כי ארגון חמאס השולט ברצועת עזה מטפל בפצועים של ארגון המדינה האסלאמית, מחוז סיני ISIS שנפצעים במסגרת המלחמה המתמשכת של צבא מצרים נגדם.
האלוף מרדכי פירט: בהוראה של גדודי עז-א-דין אל קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס, מעבירים פעילי הארגון את פצועי ISIS לבית החולים 'נאסר' בחאן יונס באמצעות המנהרות.
במלים אחרות, המסר הישראלי ברור: תפסיקו להעביר פצועים של ISIS לטיפול ברצועה, ואז נראה מה אנחנו יכולים לפעול בקהיר.
המקורות ללוחמת טרור  של תיקדבקה מציינים, כי תשובה זו מצביעה על שתי בעיות:
1. האלוף יואב מרדכי נוגע רק בשאלת פצועי ISIS. הוא איננו נוגע בשאלת לוחמים של החמאס והג'יהאד האיסלמי העוברים מרצועת עזה לסיני להלחם לצד ISIS.
2. האלוף מרדכי איננו מתייחס להסכמים הקיימים בין החמאס והג'יהאד, לגבי העברת משלוחי הנשק המגיעים לרצועה דרך סיני-חלקם מלוב.
אבל המדובר לא רק בהעברת מסרים. כל בורג, פריט, דלקים, חומרי בנין הנכנסים מישראל לרצועה, מועברים רק לאחר שקבלו אל אישורה של לשכת שגריר קטאר ברצועה אל-עמאדי.

בכך מושגות שלוש מטרות:
א. מערכת הביטחון וצה''ל סומכים על שיקוליו של מוחמד אל-עמאדי, לגבי המתרחש ברצועה.
ב. לשכתו של אל-עמאדי-כלומר נסיכות קטאר, אחראית על התשלומים עבור הסחורות. ישנם  מפעלי תעשייה ישראליים שלמים המייצרים רק עבור קטאר.
ג. רשימת הקניות שאל-עמאדי מעביר לתל-אביב, עוברות גם לקהיר. בכך נוצר למעשה תיאום בין קטאר, צה''ל, וצבא מצרים, לגבי מה שמתרחש ברצועה.
אבל מוחמד אל עמאדי איננו מטפל בשום נושא צבאי שקשור בחמאס ובג'יאהד-לא בנושא המנהרות ולא בנושא הטילים.
זו היא כמובן העמדת פנים נוחה לכל הצדדים, מאחר ולאחרונה הפיצו מקורות בעזה ברשתות החברתיות תמונות של השגריר מוחמד אל עמאדי  מבקר באחת המנהרות, כנראה כדי לבדוק מקרוב על מה ומדוע פרצה כל המהומה הזאת בישראל.  
אפשר וצריך כמובן להתווכח באם מדיניות זו שנוקט שר הביטחון משה יעלון היא נכונה או מוטעית? והאם ישראל יכולה לסמוך על קטאר ועל שיקוליה, לאור תמיכתה בארגוני מורדים סוריים, מהם ארגוני טרור מוסלמיים קיצונים?
לא רק אפשר אלא גם צריך לשאול האם המדיניות הזו של שר הביטחון יעלון, שאיננה מצטמצמת רק לעזה, אלא שהיא כוללת גם את החזיתות הבאות: הטרור הפלסטיני, דרום סוריה, כוחות איראניים בסוריה, וחיזבאללה, היא מדיניות נכונה או לא?
לאט לאט מתחילה לחלחל בדעת הקהל הישראלית ההכרה, כי למעשה אין לשר הביטחון הישראלי שום תשובה אחרת לבעיות הביטחוניות הישראליות, מלבד להציע לאויבי ישראל  רווחה כלכלית שתמורתה הם ישבו בשקט.
יעלון עצמו, ואף אחד אחר לא, אשם בתדמית זו שהוא בנה לעצמו, כאשר טבע את המשפט המפורסם שעוד ייכנס להיסטוריה הצבאית הישראלית, 'יש היום 100 אלף טילים לחיזבאללה בלבנון, ואנחנו לא יוזמים מהלך שמטרתו להשמיד את המערך הטילים של חיזבאללה. יש מאות טילים באיראן, ואנחנו לא מקבלים החלטה להשמיד את המערך הזה'.  זו לא פעם ראשונה שיעלון מציג מדיניות כזו. הוא חוזר ומציג קו מדיני-ביטחוני זה וחוזר עליו בעקשנות כבר מאוקטובר 2014.
זה שכבר שנתיים, לאור התהפוכות הדרמטיות בסוריה, הטרור הפלסטיני, ומנהרות הטרור בעזה, אין ליעלון, למערכת הביטחון הישראלית, ולצה''ל, שום תשובה אחרת, אין פירושן שמי שמציג אופציה שונה, ומציע לחשוב מחוץ לקופסא, הוא מופקר, ילדותי, ששולח חיילים אל מותם.
השתלחות כזו בכל מי שחושב אחרת, ובכל מי שיוצא נגד הקיפאון והפסיביות ששולטים בקריה בתל-אביב ביד רמה, היא המסוכנת גם לצה''ל וגם לישראל.       

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות