האם איראן ספקה את טילי השיוט 'סומאר'Soumar/Kh-55 המסוגלים לשאת ראש חץ גרעיני לחיזבאללה כפי שסיפקה אותם להוטים בתימן?

ביום ראשון לפני שבוע ב-3 לדצמבר, הודיעו ההוטים בתימן, כי הם תקפו את תחנת הכוח הגרעינית ההולכת ומוקמת באבו דאבי  al-Barakah nuclear power plant, כ-230 ק"מ דרומית-מערבית לאבו דאבי באמצעות 'טיל שיוט בעל כנפיים' a “winged cruise missile” . גורמים צבאיים באבו דאבי ביטלו ידיעה זו ואמרו, כי לא ידוע להם על תקיפה כזו.  
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי ההתייחסות הזו של אבו דאבי לא שכנעה גורמים צבאיים מערביים ומזרח תיכוניים, מאחר והיום ברור, לאחר ירי הטיל הבליסטי האיראני על ריאד ב-4 לנובמבר, כי אין בידי סעודיה ולא בידי ה-UAE מערכות הגנה נגד טילים שיענו על האיום ההוטי-איראני לשגר טילים על עריהן והמתקנים האסטרטגיים העיקריים שלהן. מערכות טילי הפטריוט האמריקניות הפרושות מסביב למטרות אלה אינן יעילות מספיק נגד טילים בליסטיים, ובוודאי שאינן יעילות נגד טילי שיוט.
השבוע, הראתה תחנת הטלוויזיה של ההוטים סרט ווידיאו שלטענתה צולם בעת שיגור הטיל על אבו דאבי. בדיקה של התמונות מעלה מעל לכל ספק  כי המדובר בטיל השיוט  האיראני 'סומאר' Soumar/Kh-55.
מדובר בטיל שיוט איראני המסוגל לשאת ראש חץ גרעיני, ואשר כמה עשרות ממנו הוברחו לפני 16 שנים ב-2001 מאוקראינה לאיראן. בשעתו עוררה ההברחה רעש גדול במערב ובישראל, מאחר ולא היה ברור באם הטילים האלה הועברו לאיראן עם או בלי ראשי חץ הגרעיניים שהם נשאו.
נקודה זו לא הובהרה אף פעם סופית, אבל ההנחה המודיעינית הייתה, כי מי שמכר טילים אלא לאיראנים ( כנראה קצינים אוקראינים שהיו ממונים על שמירתם) , העביר להם לפחות את המפרטים הטכניים כיצד להרכיב ראשי חץ גרעיניים על הטילים.
במשך 14 שנים עד אפריל 2015, הפרשה הזו נשכחה, או הושכחה בכוונה על ידי ממשלי הנשיאים ג'ורג בוש ואובמה וגם בישראל, מאחר ואם היא הייתה נשארת על סדר היום המדיני-מודיעני, פירוש הדבר היה כי לאיראן יש כבר טילי שיוט המסוגלים לשאת ראש חץ גרעיני.
מאחר הסכם הגרעין התעלם בכוונה מנושא הטילים שבידי איראן, איש לא טרח להזכיר את קיומם של טילי השיוט האלה.
אולם באפריל 2015 מיד לאחר שנחתם הסכם הגרעין בין שש המעצמות הגדולות ואיראן (ב-2 לאפריל) הודיע משרד ההגנה האיראני כי הוא חנך קו ייצור של טילי 'סומאר' Soumar production line.
עברו שנתיים ובינואר 2017 בוצע באיראן הניסוי המבצעי הראשון של הטיל. בעוד מקורות מודיעין אמריקנים וישראליים ממשיכים בשתיקתם בכל הנוגע לטיל  ופיתוחו,  היו המקורות מודיעין גרמניים היחידים שדיווחו, כי הטיל טס למרחק של 600 ק"מ ופגע במטרה שיועדה לו.
השיגור ביום א' 3 בדצמבר, היה השיגור המבצעי השני של הטיל, אחריו יכלו לעקוב גופי המודיעין האמריקנים והמזרח תיכוניים.
המרחק בין הנקודה הקרובה ביותר בתימן לאבו דאבי הנמצאת בשליטת ההוטים נמצאת במרחק של 1,100 ק"מ מתחנת הכוח הגרעינית al-Barakah nuclear power station באבו דאבי.  המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי לטיל השיוט שמייצרים האיראניים יש טווח של 2,500 ק"מ, וכי הוא מסוגל לטוס במהירות של 860 ק"מ לשעה  860 km/h.
טילי שיוט טסים בדרך כלל בגובה נמוך מאוד וזו הסיבה העיקרית מדוע קשה לאתר אותם. עד עתה גורמי מודיעין מערביים ומזרח תיכוניים אינם יודעים באיזה מערכת הכוונה   guidance system מצויד טיל השיוט האיראני.
תמונות שהחלו להופיע בימים האחרונים ברשתות החברתיות, (תמונה כזאת מופיעה בכותרת) והמראות חלקים של טיל שיוט שנמצאו  במחוז אל-ג'אוף בצפון תימן Al-Jawf governorate in Northern Yemen, מוכיחות כי אכן ההוטים שיגרו טיל השיוט  האיראני 'סומר' Soumar/Kh-55.
ההערכה היא, כי שיגור של טיל השיוט האיראני נכשל והטיל התפוצץ ונפל זמן קצר לאחר שיגורו.
אולם מבחינת ישראל הנקודה החשובה היא עצם העובדה שהאיראנים היו מוכנים להרחיק לכת עד כדי כך במלחמה בתימן מול סעודיה ואיחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE, עד כדי אספקת טילי שיוט המסוגלים לשאת ראש חץ גרעיני לכוחות ההוטים.
אם האיראנים מוכנים לספק להוטים טילים כאלה הם מוכנים לספק, או שכבר סיפקו טילים כאלה לחיזבאללה.
יתרה מזאת. בין הכוחות ההוטים בתימן נמצאים קצינים ומומחי טילים של איראן וחיזבאללה.  אפשר וצריך להניח כי הם היו נוכחים בעת שיגור הטיל לעבר אבו דאבי, או אפילו ביצעו אותו.
במילים אחרות, קציני חיזבאללה רוכשים מיומנות בשיגור טילי שיוט איראניים, בדיוק כפי שקציני חיזבאללה בסוריה רוכשים ניסיון בהפעלת כוחות צבאיים גדולים משולבים ובהפעלת כוחות בסיוע של חיל האוויר הרוסי.   
בהקשר זה צריך לציין את דבריו של סגן מפקד משמרות המהפכה האיראניים גנרל חוסיין סאלאמי  Brig. Gen. Hossein Salami מ-25 לנובמבר בהם דיבר על טווח הטילים שברשות איראן.
הגנרל סאלמאי אמר: 'זה לא מהעדר טכנולוגיה (שאנו מגבילים את טווח הטילים ), אנחנו פועלים לפי דוקטרינה אסטרטגית.'  it’s not due to lack of technology. … We are following a strategic doctrine.
'עד עתה לא הערכנו כי אירופה היא איום', הדגיש סאלאמי, 'אבל אם אירופה רוצה להפוך לאיום אנחנו נגדיל את טווח הטילים שלנו.' So far we have felt that Europe is not a threat. But if Europe wants to turn into athreat, we will increase the range of our missiles.
במילים אחרות, בידי איראן יש טילים בעלי טווח של למעלה מ-2,000 ק"מ המסוגלים להגיע עד אירופה.
אין ספק כי המדובר בטילי השיוט  האיראני 'סומאר' Soumar/Kh-55 המסוגלים לשאת ראש חץ גרעיני-ואם הם מסוגלים להגיע עד אירופה הם יכולים להגיע גם עד ישראל.

Print Friendly, PDF & Email

1 תגובות עבור “האם איראן ספקה את טילי השיוט 'סומאר'Soumar/Kh-55 המסוגלים לשאת ראש חץ גרעיני לחיזבאללה כפי שסיפקה אותם להוטים בתימן?

  • דצמ 10, 2017 @ 21:38 at 21:38
    Permalink

    And the world keeps sleeping……nighty nighty. We are in the hands of a bunch of good for nothing

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות