האם ההפגנות בלבנון הן באמת 'מהפכה'? בפעם ראשונה יש סימנים שמדובר במרד נגד השיטה והמנהיגים הפוליטיים, כולל חיזבאללה

ההמונים המפגינים בלבנון ומשתקים את המדינה כבר שלושה ימים (החל מיום חמישי 17.10), צועקים ברחובות  'מהפכה' ו'העם רוצה להפיל את השלטון' The people want to bring down the regime. אלה הן סיסמאות של 'המרד הערבי' מ-2011.
אולם השאלה הגדולה היא האם ההמונים האלה מוכנים ללכת עד הסוף ולהפיל את השלטון במדינה בה חיים קצת למעלה מ-6 מיליון, אשר למרות שהיא מצויה על סף התמוטטות כלכלית, הגורמים השולטים בה ואשר הביאו למצב לזה אינם מוכנים לוותר  אפילו ס"מ אחד על אחיזתם בעמדות הכוח שלהם.

לכן עדיין לא ברור, באם ההפגנות האלה תתפתחנה באמת לניסיון הפיכה, או שלבסוף הן תגווענה בדיוק כפי באו לסיומם גלי מהומות דומים שהתרחשו ב-2005, שנשאו את השם 'מהפכת הארזים' Cedar Revolution, או מהומות 'מהפכת האשפה' Garbage Revolution בשנה שעברה (2018) כאשר נוסף לכל השירותים המתמוטטים במדינה הלבנונית הממשלה נכשלה לפנות את הרי האשפה  המצטברים עד היום במרכזי הערים, ובייחוד בבירה ביירות.

המפגינים יצאו הפעם לרחובות במטרה להביא לביטול של מיסים חדשים שהממשלה בראשותו של סעד חארירי ניסתה להטיל עליהם, ביניהם מס מיוחד על משלוח מסרים ברשת האינטרנט WhatsApp calls.
ראש הממשלה חארירי הודיע ביום ו' בנאום לאומה, כי הוא מקציב 72 שעות, כדי שהצעותיו לרפורמות כלכליות תתקבלנה ויחול בביצוען. כרגיל בלבנון, בה השלטון מחולק בין גושי אוכלוסייה לפי הדת או ההשתייכות האתנית והמשפחתית, חארירי לא אמר כיצד הוא יפעל באם לאחר 72 שעות שום דבר לא יתרחש. חוסר עמדה זו הפיחה רוח חיים חדשה במהומות ביום ו'.

אולם השאלה האמיתית לה לאיש אין תשובה היום היא, האם ההפגנות הן רק סימפטום של ההתמוטטות הכלכלית של לבנון, בה כמעט מחצית מתושביה אינם מחוברים לרשת המים, רק כמה עשרות אלפים בלבד זוכים לאספקה סדירה של חשמל במשך 24 שעות ביממה, ולמעלה מ-30 אחוז מהצעירים מחוסרי עבודה, או שבפעם הראשונה בתולדות המדינה הלבנונית יש כאן מרד נגד המנהיגים שהביאו למצב הזה?

אם מדובר במרד נגד המנהיגים מדובר בתופעה שעוד לא הייתה לה דוגמא בלבנון המודרנית. 
זהו מרד נגד כל המנהיגים, ולא רק נגד מנהיג או תנועה אחת. מדובר במרד נגד הנשיא מישאל עוואן ואנשי משפחתו המחזיקים בעמדות מפתח בממשלה, נגד מנהיגי הסוניים-כמו ראש הממשלה סעד חארירי, ונגד מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה.
במילים אחרות, מדובר על מרד נגד השיטה הפוליטית השולטת בלבנון.
אפשר וצריך להניח, כי אף אחד מהמנהיגים הפוליטיים השולטים היום בלבנון לא יסכים לוותר על עמדות הכוח בהן הוא מחזיק ועל השליטה במיליציות הפרה-צבאיות העומדות לרשותו.
האם מישהו מעלה בדעתו, כי חסן נסראללה יודיע על התפטרותו ועל פיזור כוחות חיזבאללה,  במטרה לבנות סדר פוליטי חדש בלבנון?
לכן קיימת אפשרות של ממש, כי ההפגנות השבוע עד כמה שהן היו אלימות, הן רק פרולוג למלחמת  אזרחים חדשה בלבנון.
ממול קיימת אפשרות אחרת, כי במצב בו אין להם מנהיג שיעמוד בראש מהפכה כזו, ההמונים שיצאו לרחובות יירתעו ברגע האחרון מהתמודדות אמיתית מול הגורמים השולטים עכשיו בלבנון ויחזרו לבתיהם כשהם ממשיכים לחיות, כפי שחיו עד עכשיו, בין הרי הזבל.   


Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות