האם הנשיא ביידן איים על ראש הממשלה נתניהו בהרס יחסי ארה"ב עם ישראל באם ימשיך את המהפכה המשפטית? בירושלים מכחישים

לפני 41 שנה ב-1982 הופיע במחנות הפליטים הפלסטינים בביירות אמריקני צעיר. בספטמבר אותה שנה אמריקני זה דיווח, כי כוחות ישראליים היו מעורבים ישירות בטבח שבוצע בפלסטינים בחנות סברה ושתילה. האמת הייתה כמובן שהטבח בוצע על ידי הפלנגות הנוצריות בפיקודו של אלי חובייקה Elie Hobeika. אולם עצם הפרסום על הטבח ההביא ישראלים רבים להפגין ברחובות נגד שר הביטחון דאז אריאל שרון שהוצג על ידם כנאצי עד שלבסוף הודח מתפקידו.
שמו של הצעיר האמריקני היה תומס פרידמן.
41 שנה לאחר מכן פרסם תומס פרידמן בעיתונו 'הניו יורק טיימס' תוכן של שיחה ארוכה שהייתה לו ביום ג' 19.7 עם נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן ובה הנשיא סיפר לו בשיחת טלפון שהייתה לו עם ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו הוא אמר לו כי אם המרוץ לחקיקה של המהפכה המשפטית יימשך ייחסי ארצות הברית בסכנה וספק באם אפשר יהיה אי פעם לתקן אותם.
פרידמן כותב: ביידן אמר לי את זה, אני יכול להגיד לך שהוא דיבר מהראש שלו ומהלב. הוא בעצם מתחנן שנתניהו ותומכיו יבינו – אם לא נראה שאנחנו חולקים את הערך הדמוקרטי הזה, יהיה קשה לקיים את מערכת היחסים המיוחדת שישראל ואמריקה נהנו ממנה ב-75 השנים האחרונות למשך עוד 75 שנים נוספות.
במילים אחרות, על נתניהו להפסיק מיד את תהליך החקיקה של המהפכה המשפטית ולתת את הניצחון הפוליטי בידי המפגינים. לפי הדיווח הזה לנתניהו לא תהייה ברירה בסופו של דבר אלא לפרוש מתפקידו, כפי שעשה אריאל שרון ב-1982.   
ביום ד' 19.7 אמר ראש המל"ל צחי הנגבי כי הדברים המיוחסים לנשיא ארה"ב ג'ו ביידן ב'ניו יורק טיימס' כלל לא נאמרו בשיחת הטלפון בינו לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו. הנגבי הוסיף כי 'ראש הממשלה עדכן את הנשיא כי בשבוע הקרוב תשלים הכנסת את החקיקה הנוכחית, ושבמהלך חודשי פגרת הקיץ יפעל לגבש הסכמה ציבורית רחבה לגבי יתרת התהליך'.
שבוע לפני כן פרסם תום פרידמן ידיעה האומרת כי ממשל ביידן החליט לערוך הערכה מחדש reassessment של יחסי ארצות הברית וישראל. פירוש של צעד כזה הוא הפסקת הסיוע הכלכלי והצבאי לישראל עד לגמר ההערכה.
הפעם הכחיש את הידיעה הזו דובר המועצה האמריקנית לביטחון לאומי בבית הלבן.
אם הדברים של פרידמן נכונים או לא הנזק שהם גרמו ברור. לנתניהו לא תהייה ברירה אלא להאט  את תהליך החקיקה המשפטית ואולי בסופו של המהלך אפילו להתפטר.Print Friendly, PDF & Email