האם התקפת חיזבאללה באביבים, הייתה פעולה חד פעמית? התשובה היא לא! צפויות התקפות נוספות של חיזבאללה בימים הקרובים

בתקרית האש, ביום א' 1.9, בגבול ישראל-לבנון ליד מושב אביבים, כאשר חיזבאללה שיגר 4 טילי נ"ט 'קורנט' 9M133 Kornet לעבר מוצב צה"ל ואמבולנס צבאי, צה"ל נהג מצד אחד בזהירות טקטית ובעמימות כאשר הגיב בהפגזות על אזורים בלי מיושבים בדרום לבנון אשר לפי הערכתו משם ההתקפה יצאה לפועל, כמו הכפרים הלבנוניים ראס א-מרון ויראון,  אולם מצד שני נהג במהירות יתר, אפילו בפזיזות, מתוך רצון להחזיר את החיים בישראל לשגרה, כאילו דבר לא התרחש.
עברו בסך הכול פחות משעתיים מאז הירי של חיזבאללה, התגובה של צה"ל, וההודעות על חזרה לשגרה.

הלהיטות הזו לחזור לשגרה, יצרה את הרושם כאילו שום דבר יוצא דופן לא התרחש בעצם, ולכן הדבר אפשר לצה"ל לבצע עוד טעות, והיא להודיע כי חיזבאללה לא השיג את מטרתו. כלומר, חיזבאללה נכשל בלגרום לחיילים הרוגים, או פצועים, בתגובה על תקיפות ישראל בסוריה ב-24 לאוגוסט, כפי שאיים.  
מדוע צה"ל צריך להודיע אם חיזבאללה הצליח, או נכשל, קשה להבין, אלא אם כן צה"ל רוצה שחיזבאללה ינסה לתקוף שוב מטרות שלו.

וזו היא בדיוק הנקודה.
אין גורם הערכה צבאי/מודיעיני אחד רציני בישראל, שביום א' בלילה, יש לו תשובה על השאלה באם מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה בביירות, או הגנרל קאסם סוליימני מפקד חזיתות איראן במזרח התיכון בטהרן, מרוצים מהתוצאות הדלות של ההתקפה הזו, ומה תהייה החלטתם: להמשיך במתקפה, או לעצור אותה כפי שצה"ל מיהר לקבוע.
אין גם  גורם הערכה צבאי/מודיעיני אחד שיודע את התשובה לשאלה, האם התקיפה של מטרות צה"ל בטילי נ"ט, הייתה פעולת תגובה חד-פעמית, או תחילתה של מלחמת התשה חדשה, נוסף על זו המתחוללת ברצועת עזה, שבמסגרתה תתרחשנה התקפות נוספות על כוחות צה"ל לאורך גבולות ישראל עם לבנון וסוריה.

הסבירות לאפשרות של פעולות נוספות מצד חיזבאללה היא גבוהה ביותר בגלל שלוש סיבות:
1. נסראללה לא יכול להציג את הפעולה באביבים כהצלחה מבצעית והוא זקוק להצלחה כזו, לאחר שהותקף על ידי צה"ל בסוריה ובביירות.
2. מול הפעולות של החמאס והג'יהאד האיסלמי בעזה, ופעולות הטרור שהם מנהלים ביהודה ושומרון, והנמשכות כבר 18 חודשים, נסראללה לא יכול להציג פעולה אחת יחידה של חיזבאללה. אם הוא ינהג כך לא תהייה כל משמעות לדיבורים שלו ושל איראן על 'ציר ההתנגדות'.
3. לנסראללה ולקאסם סוליימני מלבד המטרה הצבאית בפעולותיהם יש מטרה-מדינית פוליטית, והיא להביא לתבוסתו של ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו בבחירות הכלליות שתערכנה בישראל ב-17 לספטמבר. אין להם כל כוונה לוותר על מטרה זו.  .


Print Friendly, PDF & Email