האם ישראל צריכה ליזום מתקפת מנע על איראן, לפני שטהרן תתקוף את איחוד נסיכויות הנפט ה-UAE ואת ישראל?

כאשר ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו אומר, ביום חמישי 26.9, בטכס הרמת כוסית לכבוד ראש השנה החדשה תש"פ בפורום המטה הכללי של צה"ל, שם יושבים כמה אלופים היודעים ומכירים כמה דברים שאינם מגיעים לטורי החדשות, כי 'היכולת המוכחת של צה"ל, לפעול בו זמנית מול הרבה מטלות, הולכת להיות מאותגרת כפי שלא הייתה', ואחר כך הוא מוסיף ואומר, כי 'עד היום ניווטנו את הדברים בצורה נועזת ואחראית, בהרבה זירות ולפעמים בו-זמנית, אבל לא במאבק כולל', הוא איננו משאיר הרבה מקום לטעויות.
במשך כל עשר השנים האחרונות בהן נתניהו כיהן כראש ממשלה הוא אף פעם לא דיבר על 'מאבק כולל', כלומר על מלחמה כוללת.
להיפך, נתניהו תמיד ברח מהאפשרות הזו וחשב כי אם ננווט את הדברים 'בצורה נועזת ואחראית, בהרבה זירות ולפעמים בו-זמנית', אפשר וצריך למנוע מלחמה כללית.

אבל עכשיו, כאשר הניסיון להפגיש השבוע בין נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ובין נשיא איראן חסן רוחאני נכשל, וטהרן יודעת, כי בכך הסתיים המהלך הנוכחי בו ניסתה להקל מעליה את לחץ הסנקציות האמריקניות, בהטלת סנקציות נוספות הקשורות לחברות ספנות סיניות המנסות לעקוף את אמברגו הנפט, ברור להנהגה האיראנית, כי הדרך היחידה שנותרה לפניה פתוחה, היא לחזור לאופציית המכות הצבאיות, דוגמת התקפת טילי שיוט ומל"טי הנפץ על שדות הנפט הסעודים ב-14 לספטמבר.

טהרן גם איננה מסתירה את כוונותיה ולכן החל מיום א' 22 לספטמבר היא אומרת במפורש, אם באמצעות מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה, ואם באמצעות כלי התקשורת שלה  שהמכה הצבאית הבאה שתנחית, לאחר סעודיה, תהייה על איחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE, כלומר על שדות הנפט של אבו דאבי.
'אולטימטום סופי כבר הוצא לאיחוד נסיכויות הנפט הערביות, והועבר לה באמצעות צעד שלישי', מדווחים כלי התקשורת האיראנים ושל חיזבאללה. A final ultimatum has been issued to the United Arab Emirates, explicitly and through a third party:
'או (שאבו דאבי)  תיסוג מיד מתימן, גם מצפון וגם מדרום תימן,  או שעליה להמתין לחלק שלה במכת העונשין (האיראנית).  either to get out from Yemen war, north and south, or to wait for their share of punitive attack . 'זו תהייה התקפה אכזרית על מדינה שאף פעם לא התנסתה באש ( הרס) בתוך בתיה'. It would be a cruel attack on a country that had never
experienced fire inside its home.
מאחר והיום כבר הוכח באירוע של ההתקפה האיראנית הישירה על שדות הנפט הסעודים, כי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, איננו מתכוון לפעול צבאית נגד איראן, הדרך פתוחה לפני טהרן להנחית את המכה הצבאית  המתוכננת על ה-UAE, בזמן ובתנאים הנוחים לה.
בישראל בה אמצעי תקשורת ודעת הקהל עוסקים באפשרות עריכת בחירות כלליות בפעם השלישית תוך שנה אחת, המלחמה הזאת במפרץ נראית רחוקה. אבל לאלופים היושבים בפורום המטכ"ל, היא נראית קרובה וממשית יותר מתמיד בגלל שתי סיבות עיקריות:
1. אין שום גורם צבאי או מודיעני היכול להתחייב כי אכן המכה הצבאית האיראנית הבאה אכן תיפול על ה-UAE ולא על ישראל. זו הסיבה מדוע בצה"ל נערכים בימים האחרונים לנסות ולעצור התקפת טילי שיוט ומל"טי נפץ איראניים,  שתגיע מכיוונים שונים, על מטרות אסטרטגיות בישראל.
התקפה כזאת יכולה להגיע, מאיראן, עיראק, סוריה, עזה ולבנון.

2.  בפורום המטה הכללי הישראלי ברור, כי גם אם ה-UAE תותקף קודם, האיראנים לא יוותרו על אופציית התקיפה על ישראל.
בהיעדר כל תגובה צבאית אמריקנית על ההתקפות האיראניות, נפתחה לפני טהרן הדרך לנסות ולשבור את הציר הצבאי-מודיעיני במפרץ המורכב מערב הסעודית-איחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE-ישראל. גורמי ההערכה הישראליים סבורים, כי איראן לא תוותר על אפשרות זו שהתגלגלה לידיה  מול האדישות הצבאית האמריקנית.
לכן הדיוניים בצמרות המדיניות, הצבאיות והמודיעיניות הישראליות נסוב בימים האחרונים סביב השאלה, האם ישראל צריכה ליזום מכת מנע צבאית על איראן, לפני שהמכה הצבאית האיראנית תונחת על איחוד נסיכויות הנפט או/ו ישראל, או שעל ישראל להמתין עד לרגע שבו היא תותקף.
בכל אחת משתי אפשרויות אלה מדובר במלחמה אזורית כללית.     


Print Friendly, PDF & Email