האם נשיא ארה"ב טראמפ הנמצא במצור מבית יכול להמשיך ביישום ההבנות אמריקנית-רוסיות לגבי איראן וסוריה?

כאשר נשיא נמצא במצור פוליטי ותקשורתי, כמו נשיא ארה"ב דולנד טראמפ, דברים במדיניות החוץ והביטחון של ארצות הברית מתחילים להשתבש.
זה בדיוק מה שקורה בשעות האחרונות עם מדיניותו של הנשיא טראמפ בסוריה.
מדיניות זו הייתה מבוססת בראש ובראש ובראשונה על שיתוף פעולה צבאי-מודיעני אמריקני-רוסי בסוריה. מלבד המלחמה ב-ISIS, המטרה הלא פחות חשובה בתוכנית זו הייתה דחיקתם של רגלי איראן וחיזבאללה מסוריה.
ערב התמוטטותה של תוכנית אסטרטגית זו השבוע, בעיקר בגלל שהמתנגדים לה בתוך ארצות הברית, ביניהם גופי המודיעין האמריקניים, הצליחו להפוך אותה לנשק חד נגד הנשיא טראמפ, הציעה מוסקבה לממשל טראמפ הצעות מרחיקות לכת לגבי סוריה ועתיד משטרו של בשאר אסד.
עוד לפני שאוניית הביון הרוסית, , SSV-175 Viktor Leonov הופיעה מול חופי מדינת דלוור Delaware הקרובה לוושינגטון, ומטוסי תקיפה רוסיים מדגם  Su-24 ביצעו יעף נמוך  buzzing מעל  המשחתת האמריקנית 'פורטר' USS Porter בים השחור, העבירו הרוסים, לפי המקורות המודיעיניים של תיקדבקה שדרים לממשל טראמפ בהם הבהירה מוסקבה, כי  הם 'אינם נעולים' על הקונספציות  של הישארותו בשלטון של בשאר אסד, ועל שותפות אסטרטגית בין מוסקבה וטהרן.

( מטוסי תקיפה רוסיים מדגם  Su-24 מבצעים יעף נמוך  buzzing מעל  המשחתת האמריקנית 'פורטר' USS Porter בים השחור. )
כמו גם הודיע הרוסים, כי הם יעלו בסוף החודש בשיחות ז'נווה על סוריה את הנושא של  הוצאת הכוחות הזרים מסוריה, כאשר ברור להם כי המושג 'כוחות זרים' כולל בתוכו את המליציות השיעיות הפרו-איראניות העיראקיות, הפקיסטניות והאפגאניות הנמצאות תחת פיקוד של משמרות המהפכה האיראניים, וגם את חיזבאללה.
(זוהי הסיבה האמיתית להגעתו השבוע של מפקד חזיתות איראן במזרח התיכון, הגנרל קסאם סוליימני למוסקבה. האיראנים רוצים לדעת בדיוק היכן הם וכוחותיהם בסוריה עומדים.)
אולם כל זה קרה עוד לפני פיטוריו של היועץ לביטחון לאומי האמריקני מייקל פלין, ולפני שמישהו בקהילת המודיעין האמריקנית הדליף ל'וול סטריט ז'ורנאל'  WSJ  ידיעה אומרת כי  המודיעין נמנע מלמסור לנשיא פרטים על מקורות ושיטות איסוף החומר המודיעיני.
ידיעה זו התפרסמה למרות שכל מי שמתמצא אפילו מעט בנושאי מודיעין יודע, כי גופי המודיעין אינם מוסרים אף פעם לראשי מדינות או לשרים, ובעצם לאף אחד, מידע על נושאים כאלה.
במילים אחרות, מישהו או מי שהם, הצליחו לטרפד במהלכים אלה-ואחרים- את ההתקרבות בין ממשל הנשיא טראמפ ובין ממשל פוטין, כאשר הקורבן הראשון של טרפוד זה הוא הסכם שיתוף הפעולה האמריקני-רוסי בסוריה.
עדיין לא ברור לגמרי עם ההסכם שבק חיים לגמרי, או שטראמפ ינסה עדיין להצילו ולהחייאתו, כפי שרמז על כך כמה פעמים במסיבת העיתונאים הבלתי שגרתית שערך בבית הלבן ביום ה' 16.2 בלילה, כאשר ענה לשאלה כיצד יגיב על הצעדים הרוסיים.
'אינני עומד לומר לך (לעיתונאי ששאל),שום דבר על התגובה שאנקוט',  I'm not going to tell you anything about what response I do. I don't talk about military response .
'אינני חייב לומר לך מה אני הולך לעשות לצפון קוריאה' (או לכל מדינה אחרת).  I don't have to tell you what I'm going to do in North Korea.
ברור שממשל טראמפ חלוק בשאלה האם להמשיך במהלך האמריקני עם רוסיה בסוריה, או להפסיק אותו. ובאם המהלך שכבר מקרטע-צולע יגיע לקיצו, האם הנשיא טראמפ ישלח כוחות אמריקנים לסוריה, או שיאלץ לנקוט במדיניות של אי מעורבות אמריקנית בסוריה בה נקט כל שמונה שנות כהונתו הנשיא אובמה?
שר ההגנה האמריקני ג'יימס מאטיס Jim Mattis השתמש במילים מאוד זהירות ביום ה'  16.2, כאשר יירט בישיבת שרי ההגנה של נאט"ו בבריסל את ההבנות האמריקניות-רוסיות הנוגעות לסוריה באומרו: 'אנחנו (ארה"ב) איננו עכשיו במצב-עמדה לשתף פעולה (עם רוסיה) בדרגים הצבאי. אבל המנהיגים הפוליטיים ימשיכו לנסות קרקע-משותפת'.  We are not in a position right now to collaborate on a military level. But our political leaders will engage and try to find common ground, Mattis said.
זמן קצר לאחר מכן, בגרמניה במסגרת וועידת ה-G-20, שר החוץ האמריקני החדש רקס טילרסון Rex Tillerson ושר החוץ הרוסי סרגי לברוב, דנו באפשרות להציל הבנות אלה.
בממשל טראמפ בוושינגטון, וצריך להניח גם במוסקבה יודעים היטב, כי אם לא יוחל ביישום ההבנות האמריקניות-רוסיות האלה בימים הקרובים, הסיכוי כי הן תופעלנה בעתיד הולך ופוחת במהירות.
זהו רגע מבחן חשוב ואולי מכריע עבור הנשיא טראמפ.
האם הוא מסוגל לפרוץ את המצור שמתנגדיו הטילו עליו מבית ולבצע את תוכניות הפעולה עם הרוסים בסוריה, או שהוא יתקפל?
לתשובה לשאלה זו מחכים בטהרן, ריאד, אנקרה דמשק, ביירות, אבו דאבי, קהיר וירושלים.
בבירות אלה כבר מכינים את התשובות-הפעולות למצב בו טראמפ יקבל את ההכרעה שלו.

Print Friendly, PDF & Email

9 תגובות עבור “האם נשיא ארה"ב טראמפ הנמצא במצור מבית יכול להמשיך ביישום ההבנות אמריקנית-רוסיות לגבי איראן וסוריה?

 • פבר 17, 2017 @ 21:13 at 21:13
  Permalink

  לדעתי בלבד!!!!!!
  לאמריקאים יש תוכניות לעוד 20-30-50 שנה קדימה בשביל כל מדינה ומדינה,קטנה וגדולה זה ממש לא משנה ככה הם עובדים וככה הם הפכו למעצמה ושולטים בכל העולם!!!!
  אם הנשיא החדש טראמפ חושב שהוא יכול לעשות כל מה שהוא רוצה? ואם המודיעין אמריקאי וראשי הצבא יחשבו שהוא פוגע באינטרסים ומסכן את אמריקה??? יכול להיות מצב שטראמפ יגמור את הקריירה מהר מאוד!!!!

  • פבר 24, 2017 @ 16:49 at 16:49
   Permalink

   זאת התגובה היחידה כאן שהיא מדויקת ונכונה.

   טראמפ חסר יכולת לממש את ההצהרות והמדיניות שלו וזה לא בגלל אנשי מודיעין, לא בגלל התקשורת ולא בגלל הדמוקרטים…

   הרוסים תומכים באיראן וגרורותיה על מנת לצבור כוח והשפעה באיזור – ואין לפוטין שום סיבה לוותר על ההשפעה הזאת.

   מיום ליום הולך ומתגלה הפער בין הבטחות הבחירות של טראמפ למציאות בפועל. בסופו של דבר – המאמר צודק בזה שטראמפ יממש את המדיניות של אובמה בסורייה – כמו בעוד נושאים רבים אחרים ( הסכם פלשתינאי והרחבת ההתנחלויות ועוד.. ׂ)

 • פבר 17, 2017 @ 22:27 at 22:27
  Permalink

  The plan showed in the picture is Mig31 and not as described Su24

  • פבר 18, 2017 @ 17:52 at 17:52
   Permalink

   Can you please google Mig 31 and Su 24 you will see that you are wrong.

  • פבר 19, 2017 @ 0:27 at 0:27
   Permalink

   It's a Sukhoi T-50

  • פבר 19, 2017 @ 12:30 at 12:30
   Permalink

   this is SU-24

 • פבר 18, 2017 @ 12:01 at 12:01
  Permalink

  לדעתי טראמפ חייב להרגע כמה חודשים לא לעשות כלום זו העצה שצריכים לתת לו ואז כשירגע המצב מולו מהתקשורת אז יוכל לעשות הכל הוא חייב להרגע כי כל יום זה נעשה יותר גרוע זה אמבוש שכנראה הדמוקרטים ממנים אותו

  • פבר 19, 2017 @ 8:20 at 8:20
   Permalink

   להפך. מה שהוא לא יעשה ב-100 ימים ראשונים – הוא לא יעשה לעולם
   הדמוקרטים היו רוצים להרדים אותו

 • פבר 20, 2017 @ 12:24 at 12:24
  Permalink

  המלחמה שלו נגד תקשורת הפייק היא מלחמתם של מאות מיליונים שרואים ונדהמים ואינם יכולים להתגונן מהנזק שהתקשורת גורמת לעולם כולו. מדובר בקידום האלימות והפשיעה ( פרופ' נייל פוסטמן) ובקידום הטרור (עשרות מחקרים אקדמאים מצביעים על הקשר הסימביונטי בין התקשורת לטרור – למטרת אייטם) ועוד נזקים קשים מאוד. תודה רבה לו, הלוואי שיצליח.

Comments are closed.