האם נשיא דולנד טראמפ יכריז בריאד על הקמת נאט"ו ערבי-מוסלמי סוני?

חוגים במפרץ העוקבים אחר ההכנות של ביקורו של הנשיא דולנד טראמפ בערב הסעודית (22 במאי) מדווחים, כי סאלאמן מלך סעודיה הזמין 17 ראשי מדינות ערביות ומוסלמיות להשתתף במפגש פסגה שייערך ביום ביקורו של הנשיא האמריקני בריאד.
בין המוזמנים: ראשי מדינות הנפט במפרץ המואגדות בארגון ההגנה ה-GCC, מלך ירדן עבדאללה, מלך מרוקו מוחמד, נשיאי אלג'יריה, תוניס וראש ממשלת עיראק חיידר אל-עבדאי. לא ברור עדיין באם נשיא טורקיה ראג'יפ טאייפ ארדואן  הוזמן. הדבר כנראה ייקבע לאחר פגישתו של ארדואן עם הנשיא טראמפ, ביום ג' 16.5 בבית הלבן.
כבר עכשיו ברור, כי נשיא מצרים פאתח-אל-סיסי, אם לא ישנה את דעתו ברגע האחרון, לא יגיע לריאד למפגש עם טראמפ.
משקיפים במפרץ סבורים, כי מלך סעודיה והנשיא טראמפ, רוצים להכריז במפגש הפסגה בריאד על הרחבת קשרי ההגנה בין ארצות הברית למדינות הערביות והאיסכמיות כדי להלחם נגד ארגון המדינה המוסלמית ISIS.
כמה מקורות אומרים, כי שני המנהיגים יכריזו על הקמת צבא ערבי-מוסלמי שיפעל ביחד עם צבאות ארצות הברית ונאט"ו ויכבוש מידיהם את השטחים הנמצאים בשליטתם בארצות המזרח התיכון, בייחוד בעיראק ובסוריה.
באיראן שם תערכנה בחירות לנשיאות ביום שישי 19.5, מסתכלים בחשדנות רבה על ההכנות לפסגה האמריקנית-ערבית-מוסלמית בריאד.  מזווית ראייתה של טהרן, באם צבא ערבי-מוסלמי יוקם, הוא יהיה צבא סוני שייעדו העיקרי יהיה לא להלחם ב-ISIS אלא בשיעים באיראן, עיראק, סוריה (העלוואים) וחיזבאללה בלבנון.
וכמובן מקומה של ישראל איננו נפקד מארגון הגנה חדש זה. כלי תקשורת איראניים החלו להדגיש בימים האחרונים, כי לפי התוכנית של הנשיא טראמפ ישראל היא שתספק לצבא הערבי-המוסלמי את המודיעין הנחוץ לו.     

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות