האם צה"ל יתקוף סקאדים של חיזבאללה? טורקיה הסירה את תמיכתה מהמורדים הסוריים

ההכנות שהחלו איראן, סוריה וחיזבאללה, לערוך ימים האחרונים, להעביר את טילי הסקאד מדגם D של חיזבאללה, ומערכות נשק מתקדמות אחרות, כולל טילי נ''מ, הנמצאים בשני בסיסים של איראן וחיזבאללה בסוריה ללבנון, ומהלך טורקי פתאומי, בו הצמרת הטורקית העבירה את תמיכתה מהמורדים באסד, לתמיכה במדיניות הרוסית בסוריה ומכאן באסד עצמו,  העלו בסוף השבוע את הברומטר של התנגשות צבאית בין ישראל, איראן, סוריה, וחיזבאללה, לרמה הגבוהה ביותר אי פעם. כך מדווחים המקורות הצבאיים של תיקדבקה.
טילי הסקאד D, מסוגלים לפגוע בכל נקודה בישראל, וכבר ב-2010, לפני שנתיים, הזהירה ישראל את דמשק ואת הצמרת הלבנונית, באמצעות וושינגטון, כי אם הטילים האלה יתחילו לנוע מהבסיסים בהם הם נמצאים, אל-חאמה Al-Hame, הנמצא 4 ק''מ מדמשק, ואל זאבדאני Al-Zabadani, הקרוב לגבול סוריה-לבנון, צה''ל יפגע בהם וישמיד אותם.
לפי ההכנות הנערכות בסיסים אלה בשבוע האחרון, זו רק שאלה של החלטה שתתקבל בטהרן,דמשק, וביירות, מתי ואיך להעביר את הטילים ללבנון מבלי שצה''ל יצליח לפגוע בהם. אפשרות אחרת היא, שלושת המדינות המהוות ביחד עם הג'יהאד האיסלמי בעזה, את הציר הפרו-איראני במזרח התיכון, מכינות באל-חאמה ואל זאבדאני, את הרקע להתנגשות צבאית עם ישראל, שתתרחש ברגע שהמעורבות צבאית מערבית-ערבית נגד משטר הנשיא בשאר אסד בסוריה, תחצה את הקו בין פעילות חשאית המתקיימת כיום, ובין כניסה של כוחות ממשיים לשטח שיקימו אזורי ביטחון מהם המורדים הסוריים יכולים לפעול.
הדיונים בנקיטת אפשרות כזו הואצה ביותר בימים האחרונים בוושינגטון, לונדון ופריס, לאחר שהצמרת הטורקית בראשות ראש הממשלה טאייפ ארדואן, ושר החוץ אחמאט דואוטולו, העבירו בחשאי את תמיכתם במדיניות של נשיא ארה''ב אובמה בסוריה, לתמיכה במדיניות של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בדמשק.
מלבד הסכין הארוכה שארדואן ודואוטולו תקעו בגב המדיניות המערבית-ערבית בסוריה, הצעד הטורקי הזה חיזק, בצורה בלתי צפויה, את מעמדו של נשיא סוריה בשאר אסד, דווקא בשלב בו משטרו נראה כאילו הוא עומד לפני התמוטטות.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים בלעדיים, כי הצעד הזה מתבטא בהודעה טורקית חשאית לראשי צבא סוריה החופשית ה-SFA, כי הם לא יוכלו לבצע יותר פעולות צבאיות נגד מטרות בסוריה מתוך שטח טורקיה. מאחר והשדר הטורקי הזה הועבר לראשי צבא סוריה החופשי רק ביום חמישי 31.5, עדייו מוקדם להעריך מה משמעותו לגבי בסיסי האימונים והמחנות של צבא סוריה החופשית הפועלים בטורקיה.
הודעה טורקית זו נודעה לממשל אובמה ביום ה', גם זאת רק מהופעה של אחמאט דואוטולו, בתחנת טלוויזיה טורקית פרטית NTV, שם אמר: אף פעם לא יעצנו למועצה הלאומית הסורית (הגוף העליון של האופוזיציה הסורית), ולא לממשל בסוריה (של אסד) לנהל קרב מזוין, ואנחנו גם אף פעם לא נעשה זאת'. ציטוט המקור: We have never advised neither the Syrian National Council, nor the Syrian administration to conduct an armed fight, and we will never do so.
דואוטולו הוסיף: 'העם הסורי יהיה הכוח הדוחף שבסופו של דבר יפיל את המשטר' (של אסד). 'אסד יעזוב כתוצאה מרצון העם'. ציטוט המקור:
Syrian people will would be the driving force that eventually topple Syrian region Assad will leave as a result of people's will
מאחר ועמדות נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ונשיא סוריה בשאר אסד הן, כי רוב העם הסורי תומך במשטר, ולא במורדים, אנקרה תומכת בהישארותו של אסד בשלטון בדמשק.
במילים אחרות, בסיבוב הראשון על האפשרות של מעורבות צבאית מערבית-ערבית בסוריה, גברו  מוסקבה, טהרן, ודמשק, על המדיניות המערבית. בישראל חוששים, כי הישג רוסי-איראני-סורי זה, מדרבן את מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי, נשיא סוריה בשאר אסד, ומנהיג חיזבאללה חסן נסראללה, להעמיד את ארצות הברית ואת ישראל, בפני עובדה אסטרטגית נוספת, והיא העברת  טילי הסקאד D, מסוריה ללבנון. 
אם ישראל לא תפעל ותשמיד את הטילים, כפי שאיימה/התחייבה  לעשות באולטימאטום שלה מ-2010, הדבר ייפגע קשה בכושר ההרתעה של צה''ל, ובאמינות האיום הצבאי שלו על התוכנית הגרעינית האיראנית.
אם ממשל הנשיא אובמה ימנע מישראל מלתקוף את הטילים, והם יגיעו לידי חיזבאללה בלבנון, הרי שאסד וחיזבאללה חיזקו שוב את עמדותיהם בסוריה ובלבנון.  
  


 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות