האם שר החוץ הישן-חדש ליברמן יסע עם נתניהו לפגוש את פוטין במוסקבה?

הזיכוי המוחלט של מנהיג מפלגת 'ישראל ביתנו'  אביגדור ליברמן על ידי בית משפט השלום בירושלים ביום ד' 6.11, והודעתו של ראש הממשלה נתניהו, כי הממשלה תאשר ביום א' הבא 10.11,  את מינויו כשר חוץ, היא ההתפתחות הפוליטית 'הרוסית' מס' 2 תוך 24 השעות האחרונות בישראל.
עתה יהיה לישראל שר החוץ, שיוכל לנסוע עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ב-20 לנובמבר לפגוש את נשיא רוסיה ולדמיר פוטין במוסקבה. בין פוטין לליברמן ישנם יחסים מיוחדים, ומעניין יהיה לראות, גם מבחינת ההתפתחויות הפוליטיות הפנימיות בישראל, וגם מבחינת ההתפתחויות הבינלאומיות מסביב לישראל, אם נתניהו ייקח אתו את ליברמן למוסקבה או לא?
 אם נתניהו ייקח אתו את ליברמן למוסקבה, יהיו בכך שלושה סימנים:
1. נתניהו, אשר מעמדו התחזק באורח פרדוכסלי בעקבות הזיכוי המלא של ליברמן, מאותת בזה כי הוא רואה בליברמן את יורשו הפוליטי כראש 'הליכוד'.
2. ליברמן בניגוד לנתניהו, היה תמיד נגד האופציה הצבאית  של תקיפה איראן, ובין הטוענים שיש לטפל בגרעין האיראני בדרכים אחרות.  בואו של ליברמן למוסקבה לצידו של נתניהו יהיה איתות, כי נתניהו מוכן לשמוע מפוטין, כיצד מוסקבה רואה את השתלבותה של ישראל במהלכים האמריקניים-רוסיים הנוגעים לאיראן ולסוריה.
עד עכשיו לבש נתניהו את חליפת המגן וקסדת האביר הבודד המוכן להלחם לבדו, בנושא האיראני מול העולם כולו. פירוש הופעתו עם ליברמן במוסקבה, תהייה כי נתניהו נוטש פוזה זו.
3. אחד האספקטים החשובים ביותר שנעלם מעיני דעת הקהל בישראל, בגלל ההיסטריה בה נתונים אמצעי התקשורת הישראלים, היא האפקט הכלכלי. אחד מהקלפים העיקריים של נתניהו במו''מ הקשוח עם פוטין, הוא מעורבותה של רוסיה בהפקת הגז הישראלי משדה 'ליוויתן' והעברתו לאירופה. אין דבר שפוטין רוצה להשיג אותו יותר, בשלב זה של התפשטותה האסטרטגית של רוסיה במזרח התיכון, והוא גם איננו מסתיר זאת. עד עכשיו דחה נתניהו את כל פניותיו של פוטין.
ליברמן, המתמצא היטב באוצרות הנפט והגז הישראלים בים התיכון, ותמך במתן דריסת רגל לרוסים בהם, יוכל לשמש עכשיו מגשר בין פוטין לנתניהו.
זיכוי של ליברמן, והעובדה שנתניהו הפסיק פגישה עם שר החוץ האמריקני ג'ון קארי, כדי לברך את ליברמן ולבשר לו שהוא חוזר להיות שר החוץ, היא מכה קשה למאמציו של קארי להניע את גלגלי המו''מ המדיני ישראל-פלסטינים. ליברמן ידוע כאישיות הפוליטית המרכזית בישראל  אשר חוזר ואומר כי אי אפשר להשיג הסכמים סופיים עם הפלסטינים, אלא רק הסכמי ביניים על נושאים שונים.
ביום ג' 5.11, עם היוודע דבר פגישתם הקרובה של פוטין ונתניהו דיווח תיקדבקה:  
זמן קצר לפני הגעתו, ביום ג' 5.11, של שר החוץ האמריקני ג'ון קארי לישראל ולרשות הפלסטינית, פרסמה לשכתו של נשיא רוסיה במוסקבה הודעה האומרת, כי ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו ייפגש לפגישת עבודה עם ולדימיר פוטין ב-20 לנובמבר.

המקורות של תיקדבקה מציינים, כי כמו שמנהיגי ערב הסעודית, מדינות המפרץ הפרסי  ומצרים, המאוכזבים מהחלטותיו של הנשיא אובמה לסגת מהמזרח התיכון, ומהתקרבותו לאיראן, פונים למוסקבה ומבקשים להדק אתה את הקשרים המדיניים והצבאיים, כך גם ראש הממשלה נתניהו הכריע בימים האחרונים בעד פנייה ישראלית לפוטין.
המקורות שלנו מציינים, כי זה כבר כמה ימים ידוע בקרב חוג מצומצם מאוד של מקבלי החלטות בישראל, כי ראש הממשלה נתניהו פנה אל הנשיא פוטין בניסיון לקבוע פגישת עבודה ביניהם.
עצם העובדה, כי לשכת נשיא רוסיה חיכתה בפרסום הידיעה על הפגישה זמן קצר לפני הגעתו של שר החוץ האמריקני ג'ון קארי לישראל מצביעה על כך, כי מוסקבה מעוניינת להמשיך ולשמור את התנופה המדינית וצבאית שלה במזרח התיכון.
ביום ג' הודיעה גם מוסקבה, כי וועידת ז'נווה 2 שהייתה צריכה להתקיים החודש בז'נווה לא תתקיים ותדחה למועד אחר.
ביום ב', פרסמו המקורות הצבאיים של תיקדבקה, כי מוסקבה החלה מנהלת מו''מ, בתמיכת ערב הסעודית, על הקמת בסיס ימי רוסי קבוע בחוף הים התיכון של מצרים.
אין ספק כי כאשר במזרח התיכון מתחולל מהפך מדיני וצבאי כזה,  רואה ראש הממשלה נתניהו את עצמו חייב לבדוק את האפשרויות והסיכויים שקשר בין מוסקבה וירושלים יכול להניב.
ישראל איננה יכולה להמשיך ולהתעלם לא רק מהמקום המרכזי שמוסקבה הולכת ותופשת בניהול וקביעת האירועים וההתפתחויות במזרח התיכון, אלא היא גם איננה מתעלמת מכך, כי ממשל אובמה אדיש להתפתחויות אלה, והוא איננו מתנגד להתפשטות הרוסית במזרח התיכון.
עוד מציינים המקורות שלנו, כי נתניהו איננו יכול להתעלם, גם מהמקום המרכזי שפוטין ומוסקבה ממלאים בערוץ השיחות החשאי המתנהל בין ממשל אובמה, וממשל מנהיג איראן האיטוללה עלי חמנאי.
זו אחת הסיבות בגללן הנושא המרכזי של שיחות פוטין נתניהו יהיה הגרעין האיראני.
הידיעה על ביקור העבודה של נתניהו במוסקבה, תאפיל על שיחותיו של שר החוץ האמריקני ג'ון קארי, בירושלים וברשות הפלסטינית.  

 

Print Friendly, PDF & Email