האם תיאום ההפצצה העיראקית בסוריה עם רוסיה, מבשר כי השותפות האמריקנית-רוסית במלחמה ב-ISIS הסתיימה עוד לפני שהתחילה?

חיל האוויר העיראקי תקף, ביום שישי 24.2, בפעם הראשונה במלחמות בסוריה ובעיראק, מטרות של ISIS בדרום-מזרח סוריה.
המטרות שהותקפו היו כולן בעיר הסורית אבו קמאל Abu Kamal במזרח סוריה. אבו קמאל ולא ראקא נחשבת כיום  כעיר הסורית בה מרוכזים היום רוב המפקדות והכוחות של ISIS.
העיר שוכנת על נהר הפרת והיא נמצאת ליד גבול סוריה עם עיראק.
דובר משרד ההגנה העיראקי בבגדאד גנרל תחסין איברהים Brig. Gen. Tahseen Ibrahim אמר, כי התקיפות העיראקיות בוצעו לאחר תיאום בין מוסקבה, דמשק, טהרן ובגדאד. לדבריו התיאום כלל העברת מידע מודיעיני ותיאום מבצעי בין המפקדות של  ארבע מדינות אלה. כאשר נשאל אם צבא ארצות הברית היה מעורב בתיאום ההפצצות העיראקיות, ענה הדובר העיראקי שאיננו יודע.
ראש ממשלת עיראק חיידר אל-עבאדי Haider al-Abadi, אמר על ההפצצות העיראקיות בתוך סוריה, 'כי אנו נחושים לרדוף את הטרוריסטים שמנסים להרוג את  בנינו ואת אזרחינו בכל מקום.' We are determined to follow the terrorism that is trying to kill our sons and our citizens everywhere. הוא לא הזכיר את ארצות הברית.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי לתשובה לשאלה באם ממשל הנשיא דולנד טראמפ היה מעורב בתיאום של ההפצצות העיראקיות בסוריה, ישנה  חשיבות מכרעת להמשך המלחמה נגד ISIS, ולתפקיד שתמלא בה ארצות הברית.
אם הנשיא דולנד טראמפ נתן את הסכמתו השקטה לתיאום הצבאי הרוסי-האיראני-סורי-עיראקי, פירוש הדבר כי החל המהלך של תיאום אמריקני-רוסי  במלחמה נגד ISIS  במזרח התיכון, כאשר ארצות הברית ורוסיה מתאמות ביניהן הפעלת כוחות מקומיים.
אולם באם התקיפה העיראקית בסוריה, תואמה רק על ידי מוסקבה וטהרן, מבלי שארצות הברית השתתפה בו, פירוש הדבר כי הנשיא ולדימיר פוטין התייאש מהאפשרות  כי וושינגטון ומוסקבה ישתפו פעולה במלחמה ב-ISIS, בעיקר בגלל המאבקים הפנימיים והמודיעיניים  בהם טראמפ שקוע בנושא קשריו עם רוסיה, והוא החליט לפעול בסוריה ובעיראק ביחד עם טהרן, במקום ארה"ב.
תפקיד מרכזי בקבלת החלטה בנושא כזה ובביצוע תיאום צבאי כזה מילא ראש ממשלת עיראק חיידר אל-עבדאי.
אם בגדאד לא תיאמה תקיפה כזו בסוריה עם המפקדה האמריקנית בבגדאד, ועם המפקד האמריקני של חזיתות ארצות הברית בעיראק ובסוריה גנרל סטפן טאונסנד Lt. Gen Stephen Townsend, פירוש הדבר כי עבדאי החליט כי במערכה לכיבוש מוסול הוא ייעזר באמריקנים, אולם בחזיתות עיראקיות אחרות עם ISIS, הוא ייעזר ברוסים ובאיראניים.
המקורות הצבאיים וללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי זו היא מכה קשה למדיניותו של הנשיא טראמפ להלחם ב-ISIS, בייחוד כאשר שר ההגנה האמריקני ג'יימס מאטיס James N. Mattis, וראש המטות המזוינים הגנרל ג'וזף דאנפורד Gen. Joseph Dunford, עומדים להגיש לו  השבוע את תוכניתם להרוס את ISIS. אם תוכנית זו עמדה להסתמך על כוחות מקומיים, מוסקבה היא כבר זו שמפעילה אותם.
סימנים נוספים לקשיים הגוברים שיש לארצות הברית במלחמה נגד ISIS נחשפו, בשבת 25.2 גם באנקרה. שר החוץ הטורקי מוולוט קאווסוגלו Mevlut Cavusoglu אמר, כי עתה לאחר הניצחון הטורקי על ISIS באל-באב Al Bab בצפון סוריה, טורקיה כבר מתאמת את כיבושה של ראקא Al-Raqqa, בירת ISIS בסוריה עם הצרפתים, הבריטים והגרמנים-We discussed Raqqa with French, British and German representatives. שר החוץ הטורקי לא הזכיר אפילו במילה אחת את ארצות הברית.
ממשל טראמפ מתנגד לכך כי צבא טורקיה הוא שיכבוש את ראקא מידי ISIS.

Print Friendly, PDF & Email

3 תגובות עבור “האם תיאום ההפצצה העיראקית בסוריה עם רוסיה, מבשר כי השותפות האמריקנית-רוסית במלחמה ב-ISIS הסתיימה עוד לפני שהתחילה?

 • פבר 25, 2017 @ 16:58 at 16:58
  Permalink

  אולי נכון לומר שטראמפ פועל לפי המשפט "תן להם להוציא את הערמונים מהאש"

 • פבר 25, 2017 @ 20:26 at 20:26
  Permalink

  לא הבנתי למה מטוסים עיראקים ולא מטוסים של ירדן תקפו את ISIS בגבול ירדן סוריה???
  לדעתי בלבד ISIS חייבים לכבוש את ירדן כי בלי זה לא יהיה להם לא תקומה ולא תקווה!!!!! אם ISIS יכבשו את ירדן ושם יש להם הרבה תומכים ונשק אמריקאי זה יהיה כרטיס כניסה לסעודיה ולכל מדינות המפרץ ומצד השני כל סיני וצפון אפריקה תהיה בשליטה שלהם!!!! כל התסריט הזה יכולה להתרחש במהירות רבה

  • פבר 28, 2017 @ 16:32 at 16:32
   Permalink

   לא יקרה ברגע שהם יחדרו לירדן אנחנו נתערב.

Comments are closed.