האמריקנים חידשו את המרדף אחר איש אל קעידה עדנן אל שוקריג'ומעה המכין פיגועים גרעיניים, שתיקדבקה חשף ב-2003

המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה: מקורות ביטחון אמריקנים, דיווחו בשבת 7.8, כי התחדש המרדף אחר הסעודי עדנן אל שוקריג'ומעה Adnan Al Shukrijumah, בן 35, וכי הם משוכנעים, כי הוא משמש כיום כראש המבצעים של אל קעידה ברחבי העולם. אולם המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה סבורים כי למרות שהאיש מסוכן ביותר, יש הגזמה רבה בתיאור תפקידו ומקומו היום בהירארכיה הפיקודית של אל קעידה.
המומחים של תיקדבקה לאל קעידה סבורים, כי תפקידו העיקרי של האיש בארגון הטרור לא השתנה מאז 2003, כלומר ב-7 השנים האחרונות. עדנן אל שוקריג'ומעה נחשב לאיש אשר עליו הטיל אוסמה בין לאדן לבצע פיגוע גרעיני, כנראה באמצעות מתקן גרעיני פרימיטיבי, או פצצה מלוכלכת, באחת הערים המרכזיות בארצות הברית, או במערב אירופה.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה היו הראשונים שחשפו את שוקריג'ומעה לפני 7 שנים ב-7 לנובמבר 2003, בגיליון מס' 132 של השבועון דבקה-נט-וויקלי.
בחשיפה הבלעדית דיווחנו כי החל מאמצע חודש אוקטובר ובימים הראשונים של חודש נובמבר 2003 נערך ברחבי ארצות הברית וקנדה מרדף אחר איש אל-קעידה אשר עמד לבצע פיגוע בחומרים רדיואקטיביים. מהפרטים המעטים שהמקורות שלנו הצליחו לאסוף אז, מדובר בסעודי, בשם עדנאן שוקריג'ומעה, אשר הוצא נגדו צוו מעצר חשאי גם בארצות הברית וגם בקנדה, ואשר היה סטודנט/עובד במעבדה באוניברסיטת מקמסטר, שבאונטריו McMaster University in Hamilton, Ontario בקנדה. החיפושים אחר שקוריג'ומעה החלו לאחר שבתחילת אוקטובר 2003 הוא נעלם ביחד עם כמות גדולה של חומרים רדיואקטיביים שלקח עמו מהמעבדה. מחומרים אלה אפשר להרכיב פצצה מלוכלכת.
איש אל קעידה הראשון שהעלה את שמו של עדנאן שוקריג'ומעה ב-2003, היה איש אל קעידה הבכיר, חאליד שייך מוחמד Khalid Sheikh Mohamme אשר נתפס בקראצ'י, בחודש מרס אותה שנה.
מוחמד הזכיר באחת החקירות את שמו. בהמשך החקירה אמר שייך מוחמד כי סעודי צעיר זה מהווה תא של איש אחד של אל קעידה אשר אומן לבנות פצצות או מטעני חומר נפץ מחומרים לא קונוונציונאליים, ביניהם גרעיניים, ולהפעיל אותם.
זו הייתה הפעם הראשונה, בה האמריקנים, למדו מהחקירה, כי התאים של אל קעידה המסוגלים לבצע פיגועים כימיים, ביולוגים וגרעיניים, הם תאים של אנשי טרור בודדים שאומנו לפעול לבדם, ולא תאים גדולים המונים כמה אנשי טרור הנשענים על תשתית לוגיסטית רחבה יותר, כמו התא שפעל בפיגועי 9/11 בניו יורק, ובוושינגטון.
עד כאן תמצית הדיווחים של המקורות שלנו מ-2003.
ב-2005 נפוצו ידיעות כי שוקריג'ומעה Al Shukrijumah מנסה לחדור לארצות הברית דרך הגבול עם מכסיקו, בעזרתן של כנופיות פשע דרום-אמריקניות. אולם לידיעות אלה לא הייתה מהימנות גבוהה.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מטילים ספק רב בידיעות המתפרסמות בשבת 7.8 בארצות הברית, כי אכן מדובר במינוי של שוקריג'ומעה להיות קצין המבצעים העולמי של אל קעידה. ציטוט המקור: al-Qaeda’s new head of global operational planning. סביר יותר כי מאחר וגדל והתחנך במשך 15 שנה בארצות הברית, הוא מתדרך מוסלמים בעלי דרכון אמריקני כיצד לבצע פיגועים בתוכה.
זו הסיבה מדוע נהג המונית מדטרויט נאג'יבולה זאזי Najibullah Zazi, אשר שהה ב-2008 במחנות אימונים של אל קעידה בפקיסטן, במטרה להתאמן לקראת ביצוע פיגוע המוני ברכבת התחתית של ניו יורק שנועד לספטמבר 2009, נפגש עם שוקריג'ומעה, ואף זיהה אותו בחקירתו לאחר שנעצר על ידי סוכנים אמריקנים.
לדעת המומחים של תיקדבקה לאל קעידה, נראה כי עדנאן שוקריג'ומעה מנסה ללמוד מהאמריקנים שהוא פוגש לא פחות ממה שהם מנסים ללמוד ממנו. שוקריג'ומעה רוצה לדעת מה השתנה בארצות הברית מאז נמלט ממנה (מקנדה) לפי 7 שנים, וכיצד הדבר יכול להשפיע על התכנונים שלו, שלא השתנו עד היום, לבצע פיגוע לא קונבנציונאלי בארצות הברית.
עוד מציינים המקורות שלנו, כי גם הדיבורים על חידוש המרדף אחריו הם מוגזמים. שירותי המודיעין האמריקנים אינם יודעים היום על מקום הימצאו של שוקריג'ומעה יותר מאשר הם ידעו ב-7 השנים האחרונות.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות