האמריקנים לקחו מרחק מהמו"מ הישראלי-פלסטיני. נתניהו וליבני מעריכים כי יושג הסכם עם אבו מאזן

נשיא ארה''ב אובמה, ושר החוף ג'ון קארי, החליטו בהתייעצויות שנערכו ביניהם בימים האחרונים על המצב במו''מ המדיני הישראלי-פלסטיני, להתרחק ממנו זמנית, עד ששני הצדדים, כלומר ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, ויו''ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, יגיעו ביניהם, בכוחות עצמם, להסכם על חידוש השיחות.
המקורות של תיקדבקה מוסרים בלעדית, כי קארי מגדיר את המעורבות האמריקנית במו''מ במונח 'נגיעה קלה' light touch. ההערכה של הבית הלבן וקארי היא, כי בנימין נתניהו וראש הצוות הישראלי של  המו''מ, ציפי לבני, יצליחו בעצמם לסכם על הסכם חדש עם אבו מאזן.
למרות הגישה האמריקנית החדשה הזו, ארה''ב עומדת בהתחייבותה לשחרר את ג'ונתן פולארד במסגרת ההסכם הישראלי-פלסטיני.
ההערכה אמריקנית זו גם מבוססת על מסרים שאבו מאזן העביר בשבת וביום א' 13.4 ללשכת נתניהו בירושלים. במסרים אלו הודיע המנהיג הפלסטיני, כי הוא מעוניין בחידוש המו''מ.
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי בפגישה שתיערך ביום א' בלילה בין צוותי המו''מ  הישראלי והפלסטיני, תעלה ציפי ליבני הצעה ישראלית חדשה, לפיה ישראל מסכימה לביצוע כל סעיפי ההסכם כפי שסוכם ערב פיצוצו בסוף שבוע שעבר, כולל שחרור 420 אסירים פלסטינים, מהם  14 אנשי טרור ערביים ישראליים.
התנאי הישראלי לשחרור זה, יהיה גירושם של הערבים הישראליים מהארץ, ושלילת אזרחותם הישראלית.  אבו מאזן מתנגד לכך, אולם נתניהו וליבני סכמו ביניהם, כי ישראל תודיע לפלסטינים שהם אינם יכולים להתערב בדרך בה ישראל נוהגת באזרחיה, וכי הנושא הזה איננו מעניינם.
לגבי הבקשות הפלסטיניות להצטרף ל-15 ארגונים בינלאומיים, בגללן הטילה הממשלה בירושלים סנקציות כלכליות על הרשות הפלסטינית, כולל הקפאת העברת כספי המסים שישראל גובה עבורם, בסכום של כ-115 מיליון דולר בחודש, תסכים ישראל להקפיא צעדים אלה ולא לנקוט בהם, תמורת הסכמה פלסטינית להקפיא מחצית הפניות כ-7 במספר, ולא לנקוט שום צעדים שיקדמו את מעמדם באמנות בינלאומיות אלה.
 עוד מוסרים המקורות שלנו, כי גם בוושינגטון וגם בירושלים, קשה היה למצוא אישיות פוליטית  אחת שתיקח ברצינות את הדיבורים הבלתי פוסקים  בירושלים על בחירות כלליות חדשות הקרבות בישראל.
המקורות בוושינגטון אמרו, כי לא ראש הממשלה בנימין נתניהו, לא שר האוצר יאיר לפיד, ולא שרת המשפטים ציפי ליבני, כל אחד מטעמיו שלו, רוצים בבחירות.
את דבריו של שר החוץ אביגדור ליברמן בניו יורק על בחירות, ועל הליכתו לבחירות הבאות עצמאית ללא 'הליכוד', הגדירו המקורות בוושינגטון ובירושלים, 'כדברי עידוד עצמיים', אשר באו לאחר שמגעים ראשונים שלו להתקרב אל משה כחלון נכשלו. לדברי המקורות, כחלון דחה אותם.
גם בוושינגטון וגם בירושלים, הגדירו את איומיו של ראש מפלגת 'הבית היהודי' נפתלי בנט, לפרוש מהמשלה באם עסקת שחרור האסירים הפלסטינים תבוצע, 'כלא רציניים', אם כי יכול להיות שהם טועים. 

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות