האמריקנים מזרימים כוחות לנאג`ף ולכרבלא לקראת סיבוב קרבות חדש עם צבא המהדי של מוקטעדה סאדר.

מיוחד ובלעדי למקורות הצבאיים של תיקדבקה: הפיקוד האמריקני בעיראק הזרים בלילה שבין יום חמישי ליום שישי 7.4, כוחות צבא גדולים לשתי הערים השיעיות המרכזיות בעיראק נאג`ף וכרבלא. כוחות מרינס אמריקנים מגובים בכוחות שריון גדולים, כולל טנקים, ומסוקי תקיפה התפרסו בנאג`ף, והתייצבו כמו בחודשים יולי-אוגוסט 2004, שוב מול המיליציה הצבאית של מוקטעדה סדאר, צבא המהדי.
המקורות הצבאיים שלנו מוסרים כי עתה במרס 2006, שנתיים לאחר שהובס על ידי האמריקנים, נחשב צבא המהדי למליציה הצבאית החזקה ביותר והמצוידת בנשק חדיש ביותר בעיראק, יותר משתי החטיבות השיעיות האחרות `בריגדאת הזאבים`, ו`בריגדת סאדר`. בניית הכוח של מוקטעדה סאדר, אימון הלוחמים, אספקת הנשק, והמימון הכספי בוצעו ומבוצעים כולם בידי קצינים של משמרות המהפכה והמודיעין האיראניים.
במקביל הוציאו מנאג`ף מאות חמושים שיעיים, אנשי השבטים המתגוררים מסביב לעיר, את האייטוללה הגדול עלי סיסטאני והאנשים המקורבים אליו, במטרה למנוע השתלטות אנשי צבא המהדי על ביתו ולקיחתו כבן ערובה. אנשי השבטים הודיעו כי סיסטאני נמצא עתה תחת הגנתם וכי כל מי שינסה לתקוף אותו ואת אנשיו יתקל בכוחם של לוחמיהם.
המקורות שלנו מוסרים כי בעוד שבנאג`ף השתלטו האמריקנים על מרכז העיר, הרי בכרבלא הם נכנסו רק לשכונות המערביות של העיר, כאשר במרכז העיר מתרכזים ומקימים עמדות אנשי צבא המהדי.
הפעולה האמריקנית באה לאחר שמוקטעדה סאדר הודיע למקורביו שאם האמריקנים יכפו על ראש ממשלת עיראק איבריהם ג`פערי, הנתמך על ידי אירן להתפטר, הוא יורה לצבא המהדי להשתלט על הערים השיעיות המרכזיות בדרום עיראק ועל הרבעים השיעיים בבגדאד ויכריז על עצמו כעל הכוח העיראקי החוקי אשר שם לו כמטרה לגרש את הכוחות האמריקנים מעיראק. במילים אחרות, מדובר במרד.
העימות המחודש הזה בין הכוחות האמריקנים ובין צבא המהדי מגיע לשיאו לקראת פתיחתן ביום שבת 8.4, של השיחות הרשמיות על המצב בעיראק בין משלחת ארצות הברית בראשות השגריר האמריקני בבגדאד זלאמי חאלילזאד, ומשלחת איראנית שכבר הגיעה לבגדאד.

Print Friendly, PDF & Email