האמריקנים מתכננים הסתערות על ראקא-בירת ISIS בסוריה, ללא כוחות שריון גדולים

ביום שלישי 28.3, חצתה שיירה גדולה של משאיות צבאיות אמריקניות נושאות לוחות רישוי של האוטונומיה הכורדית בצפון עיראק KRG, את מעבר הגבול סמאלקה Semelka מכורדיסטן לסוריה, כשהן עמוסות בנשק ותחמושת. כמה מהמאיות נשאו כלי רכב משוריינים.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי מטוסי תובלה אמריקנים מקיימים בימים האחרונים רכבת אווירית לנמל התעופה של אירביל Irbil בירת כורדיסטן.
המטוסים מביאים אתם כמויות גדולות של נשק, כולל מקלעים כבדים וארטילריה קלה, המיועדים לכוחות 'הצבא הסורי הדמוקרטים' SDF הנערכים לכבוש את ראקא Raqqa בירת ISIS בסוריה.
ה-SDF המונה כ-50,000 עד 60,000 חיילים, מורכב ברובו, כשני שליש, מלוחמים ולוחמות כורדיים של המיליציה YPG, (המיליציה הזו יכולה להעמיד כ-75,000 חייל לאחר גיוס מילואים), ושליש לוחמים של שבטים ערביים המתגוררים בצפון סוריה.
שלושה ימים לאחר מכן, ביום ה' 30.3 בלילה, התפרסמה באנקרה הודעה האומרת כי צבא טורקיה סיים את פעולת ' מגן הפרת' Euphrates Shield operation, אותה החל לפני תשעה חודשים ב-24 לאוגוסט 2016. במהלך המבצע הצבאי  כבשו הטורקים כ-6,000 קמ"ר של צפון סוריה, ואת העיר הסורית הגדול אל-באב Al Bab הנמצאת צפונית לחאלב.
למרות שטורקיה הודיעה כי המבצע הוכתר בהצלחה, הצבא הטורקי נכשל להשיג את שלושת מטרותיו העיקריות:

 • לא הוקמה רצועת ביטחון טורקית בצפון סוריה המשתרעת לאורך 650 ק"מ  ממשולש הגבולות טורקיה-סוריה ועיראק ועד לים התיכון.
 • צבא טורקיה לא כבש את העיר מאנביג' Manbij, בה שולט ה-SDF-כלומר הכורדים.
 • המיליציות הכורדיות המאוגדות ב-YPG נשארו פרושות לאורך גבול סוריה עם טורקיה.

המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי ההודעה הטורקית על סיום המבצע, נכפתה על אנקרה על ידי וושינגטון ומוסקבה.
שתי המעצמות דרשו את הפסקת המבצע הטורקי מאחר וכוחות ה-SDF, ובייחוד הכוחות הכורדים שבתוכם, הבהירו גם לאמריקנים וגם לרוסים, כי הם לא יצאו להתקפה על ISIS בראקא, מבלי שיהיו להם התחייבות וערבויות כי בזמן שהם נלחמים, צבא טורקיה הנמצא בעורפם בסוריה לא יכבוש שטחים וערים שלהם שיישארו ללא הגנה. כמו כן דרשו ה-SDF, כי צבא טורקיה לא ייקח חלק, בשום צורה שהיא, במבצע לכיבוש ראקא.
זו הסיבה מדוע וושינגטון ומוסקבה כפו על טורקיה להודיע בפומבי שהיא 'סיימה' את המבצע. שלא בפומבי כפו עליה להסכים שכוחות טורקיים לא יתקדמו יותר בסוריה, אפילו אינץ' אחד מעבר לקווים בהם הם מחזיקים היום.
כדי לתת שיניים לאולטימאטום  האמריקני- רוסי, הציבה ארה"ב כוח אמריקני במאנביג' Manbij, מול עמדות הצבא הטורקי, ואילו הרוסים הציבו כוח במובלעת הכורדית אפרין Afrin הנמצאת במערב סוריה, מול גבול טורקיה.
במקביל החלו השבוע משלוחי הנשק האמריקני ל-SDF, כדי להכין את הכוחות להסתערות על ראקא.
אולם ברגע שוושינגטון ומוסקבה הצליחו למנוע את  התקדמות/השתתפות הצבא הטורקי במערכה לכיבוש ראקא, (כפי שהאמריקנים הצליחו למנוע את השתתפות הצבא הטורקי בכיבוש מוסול בעיראק) התברר, כי ל-SDF, אין כוחות שריון הנחוצים לכיבוש העיר.

( כלי רכב משוריינים אמריקנים מועברים מכורדיסטן לסוריה לקראת המתקפה על ראקא. )
אם צבא טורקיה היה משתתף במבצע לכיבוש ראקא-הטנקים הטורקיים היו צריכים להוות את כוח השריון שינוע בראש הכוחות התוקפים.
כדי להבין את חשיבות השתתפות כוחות שריון בכיבוש ראקא צריך לערוך השוואה בין הקרב על מוסול והקרב על ראקא.
במוסול, שהקרב עליה נכנס לחודש השביעי שלו,  נלחמים 100,000 חיילים עיראקיים הנתמכים על ידי כוחות מיוחדים וכוחות אוויר וארטילריה כבדה אמריקנית. מול כ-2,000 לוחמים של ISIS.
בראקא, לפי ההערכה המודיעינית ישנם למעלה מ-3,000 לוחמים של ISIS.
ההערכה/התיקווה של מתכנני המתקפה האמריקנית על העיר כי חלק מלוחמים אלה המשתייכים לשבטים הערביים ינטשו את ISIS ויחזרו לשבטיהם. אולם אין שום וודאות כי התפתחות כזו אכן תתרחש.
משקיפים צבאיים העוקבים אחר ההכנות של הצבא האמריקני וה-SDF לכיבוש העיר אומרים, כי ההערכה של הפיקוד האמריקני, כי הוא לא יזדקק ליותר מ-15,000 חייל לכבוש את ראקא היא אופטימית ביותר. ללא כוחות שריון גדולים יהיה קשה מאוד לכבוש את העיר, אפילו באם הסיוע האווירי האמריקני יהיה מסיבי.
המשקיפים סבורים, כי כלי הרכב המשוריינים שהאמריקנים מעבירים עתה מכורדיסטן לסוריה, הם מעטים, ולא יענו על צרכי המתקפה אשר תפתח בקרוב.
אם בסופו של דבר האמריקנים יחליטו לספק ל-SDF טנקים, דבר לו רוסיה וטורקיה יתנגדו, ייקח חודשים רבים לאמן את הלוחמים הכורדים בשימוש מבצעי בטנקים, וההתקפה על ראקא תדחה.      

Print Friendly, PDF & Email

4 תגובות עבור “האמריקנים מתכננים הסתערות על ראקא-בירת ISIS בסוריה, ללא כוחות שריון גדולים

 • אפר 1, 2017 @ 13:01 at 13:01
  Permalink

  האמריקאים מעולים בניהול קרבות. במיוחד מהסוג הזה.
  נשענים כל מודיעין איכותי ומפרקים את מערכות השליטה של האויב מייד בהתחלה.
  יש המון דוגמאות מוצלחות ואני סומך עליהם שהמיץ זבל הדעאשי יעלם

  • אפר 5, 2017 @ 22:02 at 22:02
   Permalink

   צודק!
   יש לתת קרדיט לאמריקאים! הצבא שלהם חזק, חכם, גדול, מקצועי ומתקדם ואין שני לו בעולם.

 • אפר 1, 2017 @ 14:34 at 14:34
  Permalink

  לא צריך טנקים!!! אם יש להם מספיק רחפנים ממולכדים שעולים כמה דולרים בודדים יעשו עבודה יותר טובה והכל מרחוק בלי סכנת חיים!!!!
  בקשר לטורקים, מי שחושב ארדוגאן הטורקי מפחד מאמריקאים וישב בשקט ובגלל זה ולא יעשה דבר נגד הכורדים הוא טועה טעות חמורה. הוא ימצא את הדרך לפגוע בכורדים הפוך על הפוך ונדמה לי יש כבר תכנון לפעול בצפון עיראק!!!!

 • אפר 1, 2017 @ 23:02 at 23:02
  Permalink

  הכורדים בונים מדינה ! האם טורקיה יכולה לחיות עם זה ? מסופקני !

  בפועל ארה"ב תחריב את העיר. מהאוויר.

  לכורדים אין ברירה אלא להרוג כל אדם שיוצא מהעיר – זאת בתמורה לתמיכה אמריקאית כמו גם נשק אין סופי שימנע מטורקים לפגוע בהם !

Comments are closed.