האסטרטגיה של רב אלוף כוכבי של הליכה הדרגתית לקראת מלחמה עם חיזבאללה. המטרה: השמדת המערך ההתקפי והטילים

המלחמה של ישראל מול חיזבאללה החלה כבר לפני שבוע ביום א' 25.8, כאשר צה"ל סירב למסור פרטים על מתקפת המל"טים שהוא ביצע ברחוב מוועוואד Mouawad street  ברובע דאחייה בדרום ביירות. להתקפה הזו היו שתי מטרות:
1. המטרה עצמה, שצה"ל עד עכשיו הטיל איפול על טיבה וזהותה.
2. התחלת מהלך של פתיחה הדרגתית של מלחמה עם חיזבאללה.

זו האסטרטגיה עליה החליט ואותה הוא מנהל אישית הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי.
זו פעם ראשונה בתולדות המדינה, כאשר ראש ממשלה ושר ביטחון נותן בידי הרמטכ"ל סמכויות רחבות כל כך עד כדי מתן חופש פעולה מוחלט לבצע מהלך מלחמתי, באם יהיה צורך בכך, לאחר שכוכבי הציג את תוכניות הפעולה שלו נגד חיזבאללה לקבינט המדיני-ביטחוני והוא אישר אותם.
הרמטכ"ל נשאל השבוע, בעת דיון על התוכניות המבצעיות בגבול הצפון, על ידי אחד ממפקדי החטיבות הלוחמות אתם נפגש, ומה יהיה אם הדרג המדיני יתערב?
תשובתו הייתה קצרה וחדה: 'הדרג המדיני נתן לי יד חופשית'.
בתקופה זו של בחירות כלליות, איש בוודאי שלא בתקשורת הישראלית, ישבח, או לפחות יציין מהלך יוצא דופן זה של בנימין נתניהו.

זו פעם שנייה בחמש השנים האחרונות שנתניהו נותן אמון בלתי מוגבל ברמטכ" של צה"ל ומבחינות רבות מפקיד בידיו כמה אלמנטים מעתידו הפוליטי.
צריך רק לקוות, וכך נתניהו מאמין, כי רב אלוף כוכבי לא יאכזב ויטעה אותו, כפי שעשה זאת קודמו, בכמה נושאים, רב אלוף (מיל.) גדי איינזקוט.

מאז התקיפה ברובע דאחייה מנהל רב אלוף כוכבי אסטרטגיה של הליכה על הסף לקראת מלחמה עם חיזבאללה.
אסטרטגיה זו מתנהלת בשני מישורים:
א. המישור המבצעי, בו צה"ל נערך לאורך גבולות ישראל עם סוריה ועם לבנון, ובמיוחד לאורך גבול לבנון, למלחמה בהיקף מלא עם חיזבללה, כאשר הכוננות המבצעית מקיפה את כל חטיבות השריון, הארטילריה, הכוחות המיוחדים, חיל הים וחיל האוויר, המקיים מעל לבנון נוכחות אווירית מסביב לשעון, כשהוא ערוך בכל רגע נתון לתקוף מטרות.
ב. המישור מודיעיני תעמולתי.
במישור הזה מפרסם צה"ל כל כמה ימים מידע מודיעיני אשר מטרתו להוכיח לחיזבאללה כמה הארגון, וגם תומכיו העיקריים-'גדודי אל קודס האיראנים' בפיקודו של הגנרל קאסם סוליימני, חשופים  למודיעין הישראלי.

בכך רב אלוף כוכבי זרק את כפפת המלחמה לעברו של מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה כאשר הרציונאל בצעד זה הוא כזה: אם נסראללה באמת מתכנן להוציא לפועל פעולת תגמול על תקיפת צה"ל ברובע דאחייה, כדאי שידע מראש את המחיר שהוא עומד לשלם.
תג המחיר שכוכבי קבע הוא גבוה ביותר. כל פעולה של חיזבאללה, רחבה, או מצומצמת, תביא לפעולה צבאית ישראלית שתהרוס את כל תשתיות הטילים של חיזבאללה ואת המערכות ההתקפיות האחרות כמו מל"טי הנפץ הנמצאות בידי הארגון.
כוכבי נחוש בהחלטתו שלא לאפשר לחיזבאללה לפתוח במלחמת התשה מול ישראל, דוגמת מלחמת ההתשה שמנהלים ההוטים בתימן מול ערב הסעודית, כאשר מידי כמה ימים הם משגרים טילים בליסטיים ומל"טי נפץ אל מטרות אזרחיות וצבאיות בתוך סעודיה.  
לחיזבאללה יש כבר היום תשתית מבצעית המסוגלת לבצע מלחמת התשה כזאת מול ישראל.
כבר היום ברור, כי לא מדובר בפעולה חד-פעמית של צה"ל, אלא בפעולה שתימשך לפחות כמה ימים עד שבועיים. גם לכוכבי וגם לדרג המדיני, וגם לתושבי ישראל צריך להיות ברור, כי איש איננו יודע לאן מהלכים כאלה יכולים להתפתח, ומה תהייה תגובתה של איראן. 
השמדת מערך הטילים של חיזבאללה, תיתפס על ידי טהרן, כאיום ישיר על האינטרסים הביטחוניים שלה, בייחוד עתה כאשר צה"ל הרחיב כבר את החזית האיראנית שלו מסוריה לעיראק.

האסטרטגיה של הרמטכ"ל כוכבי משאירה לנסראללה רק שתי ברירות:  
הראשונה, היא לא לבצע עכשיו פעולת תגמול נגד ישראל, ולחכות לשעת כושר אחרת.  זו אופציה קשה מאוד עבור נסראללה, מאחר והוא כבר התחייב בפומבי לנקום בישראל על ההתקפה בדאחייה.
הברירה השנייה היא, לבצע את התקפת התגמול על ישראל, מתוך ידיעה ברורה, כי בזאת נפתח סיבוב המלחמה המלא השני בין צה"ל וחיזבאללה ב-13 השנים האחרונות מאז מלחמת לבנון ב-2006.


Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות