האפיפיור בנדקיט ה-16. ההתקפה על שגרירות ארה"ב בדמשק. השייח` ראאד סאלח, והפיכתה של ירושלים לבירת החליפות העולמית.

תיקדבקה. ביום שלישי 12.9, בהרצאה על הנושא `אמונה והגיון` faith and reason, באוניברסיטת רגנסנבורג Regensburg בגרמניה, הזכיר האפיפיור בנדיקט ה-16, וויכוח שהיה בשנת 1391 בין הקיסר הביזנטי מנואל השני Manuel II ואיש דת פרסי, בו אמר הקיסר את הדברים הבאים: `תראה לי דבר אחד מקורי שמוחמד הביא`. (רמז עבה לדעה כי הקוראן העותק כלו מהנוצרות והיהדות. תיקדבקה.) `ושם (בקוראן) אתה תמצא רק דברים של רשע ודברים לא אנושיים, כמו להפיץ את דת לה הוא (מוחמד) הטיף בכוח החרב`. (התייחסות למלחמת הג`יהאד, שהיא מלחמת מצווה בדת המוסלמית.) האפיפיור לא אמר אם הוא מקבל את הדברים האלה של הקיסר הביזנטי מלפני 615 שנה או לא, הוא פשוט הזכיר אותם. אבל האפיפיור, שהוא עצמו פרופסור לתיאולוגיה, חזר כמה פעמים בהרצאתו על דבריו של הקיסר הביזנטי והביא אותם כדוגמא לתזה העיקרית של הרצאתו, שנסבה על המוטיב כי הפצת דת או אמונה באמצעים אלימים היא דבר לא הגיוני. באותה שעה בהם האפיפיור נשא את דבריו בגרמניה, הותקפה השגרירות האמריקנית בדמשק.
התגובה המוסלמית על דברי האפיפיור לא אחרה לבוא. בערים רבות בעולם המוסלמי, כולל בעזה, יצאו אנשים רבים להפגנות שהזכירו את ההפגנות שנערכו בשעתו בגלל פרסומן של הקריקטורות על הנביא מוחמד. אישי דת מוסלמים בכירים כמו השייך טנטאויי, השייך של מסגד אל אזהר בקהיר, הנחשב כאחד ממקורות הסמכות העיקריים כיום של ההלכה המוסלמית, והשייח` יוסוף קרדאווי, איש ההלכה והמטיף המוסלמי המפורסם ביותר כיום בעולם המוסלמי, ואשר נוקט בקו שכמעט, אבל לא בדיוק, מקביל לקו שנוקט ארגון אל קעידה, בייחוד במה שקשור ליהודים ולישראלים, (קרדאווי מצדיק פיגועי התאבדות ביהודים.) יצאו בחריפות נגד דברי האפיפיור, וקראו לו לקחת את דבריו בחזרה ולהתנצל. מוחמד אקף, המנהיג של האחים המוסלמיים, המקיפים מאות מיליוני מוסלמים ברחבי העולם אמר, `כי האפיפיור עורר את זעמו של כל העולם המוסלמי`.
בטורקיה, השוותה מפלגת השלטון המוסלמית את האפיפיור להיטלר, ואילו שר הדתות הטורקי עלי בארדאקוגלו Ali Bardakoglu , אמר כי דיבורים כאלה על העולם המוסלמי הביאו בעבר למסעי הצלב.
המומחים המוסלמיים של תיקדבקה מציינים כי אין ספק שמקור הסערה מסביב לדברים שאמר האפיפיור הוא הסתירה הפנימית, בה חיים ופועלים העולם הנוצרי-מערבי, המוסלמי המתון, והיהודי, מאז תחילת המלחמה הפלסטינית-ישראלית, ופיגועי 9/11 בארצות הברית, והניסיון הכושל שלהם להעמיד פנים כאילו המלחמה העולמית בטרור, היא רק נגד קבוצות קטנות ומצומצמות של פלסטינים ושל קיצונים בעולם המוסלמי.
החלק הנכון בתפיסה זו היא שנכון להיום רוב העולם המוסלמי איננו תומך בדרך ואיננו מחזיק ברעיונות של אל קעידה, אם כי אינו מתנגד להם בצורה מוחלטת ומוכן לקבל חלקים מהם. אבל החלק הלא הנכון הוא, שרוב העולם המוסלמי, כן מחזיק בדעות ותומך בטרור הפלסטיני כולל בטרור המתאבדים.
מכיוון שעד עתה הצליח גם המערב, גם העולם האיסלמי, וגם ישראל, להתחמק מלהתייחס מעובדות יסוד בטרור העולמי, כי מקורו של טרור המתאבדים של אל קעידה ושל תנועות הגרילה הסוניות בעיראק, הוא בתנועת המתאבדים הפלסטינים שייסד, בנה, והוריש יאסר ערפאת, שראה במלחמה הפלסטינית מלחמה דתית יותר מאשר לאומית. ונמשכת התעלמות המערב וישראל מהסימנים על הקשר ההולך וגובר בין הטרור של אל קעידה והטרור הפלסטיני, (מוסאב זרקאווי וכמה מראשי מפקדיו היו פלסטינים. ריצ`רד רייד, המחבל בעל נעלי הנפץ, שניסה בשנת 2000 לפוצץ מטוס נוסעים אמריקני קיבל חלק מאימוניו מידי החמס בעזה. הנוכחות הגוברת של תאי אל קעידה במחנות הפליטים הפלסטינים בלבנון וברצועת עזה.) מצליחים כל הצדדים המעורבים במלחמה בטרור להמשיך ולומר כי המלחמה בטרור, איננה מלחמה דתית, ואיננה מלחמה בין תרבויות.
מאחר ולפוליטיקאים אין שליטה מוחלטת על התפתחות המלחמה בטרור ובייחוד לא על הדתות הלוקחות חלק במלחמה זו, מתמוטטת מידי פעם הצגת דברים מלאכותית זו.
זה התחיל בשנות השמונים כאשר הוצאה הפתאווה שציוותה על רציחתו של הסופר סלמן רושאדי, בגלל ספרו על האיסלם. עבר דרך ההפגנות הסוערות והאלימות על פרסום הקריקטורות של מוחמד, ועתה עם המחאות על דבריו של האפיפיור בנדיקט ה-16. העולם המוסלמי רגיש מאוד לכל עמדה מערבית המנסה לגעת בקשרים הסמויים והנסתרים שלו עם אידיאולוגיות של טרור, והוא מגיב על כך בחריפות. לעומת זה העולם המוסלמי ממשיך לתמוך, ללא סייג בטרור הפלסטיני, והצגתם של היהודים בפרסומים רשמיים כבני קופים וחזירים.
הוכחה נוספת, אם אכן הייתה דרושה, למצב זה, ניתנה ביום שישי 15.9, כאשר מנהיג הפלג הצפוני של התנועה המוסלמית של ערביי ישראל השייח` ראאד סלח, אמר כי בעוד זמן קצר יושלם הכיבוש הערבי של ירושלים, והעיר שהיא כיום בירת ישראל תהפוך לבירת החליפות המוסלמית העולמית. כינון חליפות מוסלמית שתשלוט בעולם ומרכזה יהיה בירושלים, הן המטרות והציוויים המרכזיים של אל קעידה שעל הבסיס שלהם היא מבצעת את המלחמה בטרור, בנושאי הצלב האמריקנים, הבריטים, והצרפתים, ובכופרים היהודים.
בעולם המערבי או בישראל, איש לא מחה ולא יצא להפגין על דברים אלה שהם איום ישיר על מדינת ישראל וירושלים.
גם אם האפיפיור לא היה מצטט את הקיסר מנואל ה-2, העולם המוסלמי וחלק מהעולם המערבי שתומכים בהם, בייחוד באירופה, אינם יכולים ליישב סתירה זו.

Print Friendly, PDF & Email