האפשרות המצמררת של תולעת מחשבים איראנית במחשב של שר הביטחון בני גנץ. והסיפור המוזר יותר של השב"כ

הקשר המוזר בין מי שהיה הרמטכ"ל הישראלי בני גנץ והאקרים האיראניים נמשך כבר לפחות שלוש שנים החל מאפריל 2019.  אז התפוצצה בקול רעש גדול הידיעה, כי גורמים עוינים לישראל פרצו לטלפון האישי של גנץ תוך כדי רמזים עבים כי אלה היו האקרים איראניים.
גנץ היה אז בתחילת דרכו הפוליטית, כראש 'כחול לבן', והרמז שלפי אדם שאינו מסוגל לשמור על הטלפון שלו אינו מסוגל לשמור על סודות המדינה היה ברור. והזיק לו לא מעט.
כאשר השב"כ אמר השבוע כי עומרי גורן גורוכובסקי, ישראלי בן 37, עבד כמה שנים אצל משפחת גנץ בעבודות ניקיון, השאלה הראשונה היא כמה שנים הוא עבד?
אין ספק כי הוא עבד כבר בביתו של גנץ ב-2019, וייתכן מאוד כי הוא שאפשר להאקרים האיראניים לפרוץ לטלפון של גנץ.
פרשת הטלפון של 2019 הושתקה, ושום חקירה מקפת בנושא לא נערכה.

אבל אם אכן עומרי גורן עמד אז מאחורי פריצה זו, עצם העובדה שאיש לא חשד בו ולא חקר אותו, עודדה אותו להמשיך במעשיו.
לפי המידע שבידי המקורות שלנו, עומרי גורן ורעייתו היו מופיע בביתם של גנץ ומשפחתו פעמיים בשבוע. בכל פעם היו מנקים ומסדרים את הבית במשך שש שעות. פעם משפחת גנץ הייתה בבית, כמה פעמים היא לא הייתה. לעומרי כהן ורעייתו היה מפתח בעזרתו נכנסו לבית, והם יכלו להסתובב בבית חופשי ללא הפרעה.
מדוע איש לא העלה על דעתו להצמיד לזוג עובדי הניקיון איש ביטחון שישגיח עליהם-לא ברור.
מי שהזדמן במקרה לסביבת ביתו של בני גנץ במרכז הארץ , מאז מונה לראש ממשלה חלופי, בתקופת בנימין נתניהו, נדהם מסידורי הביטחון הקפדניים והמקיפים  שהשב"כ הקים לא רק מסביב לבית אלא גם בבתים מסביבו.  מדובר באזור מבוצר היטב שקשה מאוד לחדור אליו.
אבל השבוע הסתבר, כי כל סידורי הביטחון החיצוניים האלה לא יכלו לענות על בעיה פנימית אחת- המחשבה הזדונית של עובד הניקיון של משפחת גנץ לרגל אחריה עבור כל מי שמרבה במחיר.
זה לא היה סתם עובד ניקיון. מדובר בעובד ניקיון בעל עבר פלילי עשיר.  
בשנת 2013 הוגש נגד גורן כתב אישום בגין שני מעשי שוד בנסיבות מחמירות, ניסיון שוד וקשירת קשר לשוד. באישום נטען שמדובר היה בסדרת מעשי שוד מתוכננים ברחבי הארץ,  ביניהם שוד סניף הבנק הבינלאומי בכרמיאל, סניף בנק הדואר בלוד, סניף הבנק הבינלאומי ברמלה וסניף בנק מזרחי טפחות בקריית ביאליק.
לפני השוד החמישי – של סניף בנק מרכנתיל דיסקונט ברחוב בן יהודה בתל אביב  ביוני 2008- הצטיידו גורן, אחיו והאדם השלישי באקדח גז מדמיע. אותו אדם איים על הפקידים באמצעות האקדח, ואחר כך נתפס לאחר מרדף בידי מאבטח שגרירות ארצות הברית. גורן עצמו הואשם בכך שיזם עם אחיו את מעשי השוד בקריית ביאליק ובתל אביב. בעקבות הסדר טיעון אתו הוא הורשע בשוד בנסיבות מחמירות בשתי עבירות שונות ונשלח לארבע שנים בכלא.
בשנה בה עומרי גורן התקבל לעבודה אצל משפחת גנץ-ב-2015, בני גנץ היה עדיין רמטכ"ל צה"ל.
מי המליץ על עומרי גורן לפני משפחת גנץ? כיצד המשפחה קיבלה אותו לעבוד לפני שעבר חקירה ביטחונית מקיפה? לא רק שעל כל שאלות אלה אין תשובה, אלא שמורגשת באינפורמציה המוגשת לנו  יד כבדה שמנסה לטשטש את העובדות.  האם זו ידו של גנץ, מקורביו, או השב"כ-אין לנו תשובה.
ב-26 לאוקטובר פרסמה קבוצת האקרים הידועה בשם 'מטה משה' Moses Staff תמונות של שר הביטחון בני גנץ, תוך איום שהוא נמצא תחת מעקב. 'אנחנו יודעים את כל ההחלטות שלך וסוף סוף ניפגע במקום בו לא  תחשבו. יש  לנו מסמכים סודיים משרד ההגנה ובני גנץ. יש לנו חדשות, דיווחים, מפות מבצעיות, מידע על פוטנציאל של יחידות וכוחות ומכתבים. אנחנו נפרסם מידע זה כדי ליידע את העולם כולו על הפשעים שלך'.
האקרים, משתדלים בדרך כלל לדייק לגבי המידע הנמצא בידיהם, וזאת כדי שיתייחסו אליהם ברצינות.
עכשיו אנחנו יודעים, כי עומרי גורן הוא שהעביר את המידע הזה, ומידע נוסף על חיילי צה"ל לידי אנשי 'מטה משה' אתם יצר קשר באמצעות אפליקציית הטלגרם. מאחר ועומרי כהן מחק את כל החומר שהעביר ל'מטה משה', אין אנו יודעים איזה עוד חומר הוא העביר.
בחוגי מומחי הגנת הסייבר נחשבת קבוצת 'מטה משה' כקבוצת האקרים איראנית הקשורה עם קבוצת האקרים האיראנית 'הצל השחור' BlackShadow. עכשיו מתברר, כי עומרי גורן פנה/או הופנה גם אל קבוצה זו לה הציע הצעה נועזת במיוחד: להשתיל במחשב של שר הביטחון 'תולעת'  באמצעותה האיראניים יוכלו להעביר את כל החומר הנמצא במחשב של שר הביטחון הישראלי גנץ למחשבי המודיעין האיראניים. 
אם כך, ההתפארות של 'מטה משה' לגנץ כי 'אנחנו יודעים את כל ההחלטות שלך',- לא הייתה התפארות שווא.
במילים אחרות, לעומרי גורן הייתה גישה חופשית למחשב של שר הביטחון, חופשית עד כדי כך שהוא חישב שיש לו מספיק זמן לעבוד על המחשב בביתו של שר הביטחון ולהשתיל בה את 'התולעת'.
כאו מדובר באחריות אישית של שר הביטחון בני גנץ אשר אפשר למנקה לגשת למחשב שלו-אחד הסודיים ביותר במדינת ישראל.
בשלב זה, באיחור של שנים, עלה השב"כ על עקבותיו של עומרי גורן.
אין אנו יודעים אם בביתו של עומרי גורן בלוד נערך בפעם הראשונה חיפוש מדוקדק-אפשר להניח שכן. אבל איננו יודעים איזה עוד חומרים מסתיר מאתנו עומרי כהן שהוא משתמש בעולם האינטנרט השחור DarkNet.


Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות