האש מעזה וסיני תתגבר עם בואו של שליט קטאר לעזה. רוצה להפוך את החמס לגדודי 'אל קודס' קטאריים

בואו השבוע של שליט קטאר שייח' אל תנאי Sheik Hamad bin Khalifa Al Thani לרצועת עזה, שהוא הביקור הראשון מעודו של שליט ערבי ברצועה, ונכונותו להשקיע בפרויקטים כלכליים שם סכום של  245 מיליון דולר, הוא אירוע שתהיינה לנו השלכות מדיניות, אסטרטגיות, וצבאיות מרחיקות לכת, גם על ישראל, מצרים, ירדן, והרשות הפלסטינית, בראשות אבו מאזן.
על פניו, בחר השייח' אל תנאי להופיע בעזה כתורם נדיב ערבי אשר החליט להראות כי הוא יכול להעלות את רמת החיים של התושבים הפלסטינים, ולהפוך בכך את המצור הישראלי על עזה לחסר ערך.
אולם אל תנאי איננו מופיע בעזה כתורם נדיב תמים שסבלם הפלסטינים העניים עומדים בראש התעניינותו, אלא כשליט ערבי, אשר בשנתיים האחרונות לקח חלק פעיל מאוד באירועי המרד הערבי.
בעזרת שירותי המודיעין, הכוחות המיוחדים הקטארים, וכמובן הכסף העומד לרשותו, הפיל  אל תנאי באוגוסט 2011 את שליט לוב מועמר קדאפי ואת משטרו, כאשר באוקטובר 2012, הוא מנסה לבצע את אותו מהלך בסוריה ולהדיח באמצעות המורדים הסוריים, שחלקם, לא כולם, זוכים לתמיכתו, את נשיא סוריה בשאר אסד.
שני המהלכים של משפחת אל תנאי בלוב ובסוריה עדיין לא הסתיימו, אבל אפשר וצריך להסיק מהם כבר מסקנות חלקיות.
בלוב, זכה אל תנאי, עד תחילת החורף 2011, בשיתוף פעולה מדיני, צבאי ומודיעני מצד  ממשל הנשיא אובמה, שניהל את המלחמה שם נגד קדאפי, 'מהמושב האחורי'  leading from behind,  לפי הגדרת הממשל עצמו.
לאחר שקדאפי חוסל פיזית בדיוק לפני שנה ב-20 לאוקטובר, נפרדו דרכיהן של ארצות הברית וקטאר בלוב, כאשר אל תאני תומך במנהיגים פוליטיים ודתיים מוסלמיים שונים, מאשר קבוצת המנהיגים הלוביים בהם ארה''ב תומכת.
עד מהרה אפשר היה להבחין, כי התמיכה האמריקנית נתונה למנהיגים מוסלמיים מתונים יותר, בעוד שאל תאני מוכן היה לתמוך במנהיגים מוסלמים קיצוניים יותר של האחים המוסלמים, ביניהם מנהיגים סלפיים.
הפיצול הזה בתמיכה האמריקנית-ערבית בקבוצות ובמליציות המוסלמיות השונות הפועלות בלוב, לא רק שאיננו מאפשר עד היום הקמתו של משטר מרכזי יציב בטריפולי, אלא שהוא יוצר את הקרקע הפורייה להתרחבות פעילותם של פלגים קיצוניים באחים המוסלמיים והסלפיים הלוביים.
מהו בדיוק הקשר המדויק בין קבוצות אלה בינן לבין עצמן, ולבין גורמי אל קעידה בתוך לוב, בצפון אפריקה, ובמדבר הסהרה, שם פועל אל קעידה בארצות המאגרב AQIM, איש איננו יודע. ומי שיודע יש לו רק ידיעה מאוד חלקית על כך.
מצב זה יצר את תנאים העיקריים אשר אפשרו את ההתקפה על הקונסוליה האמריקנית בבנגאזי, ורצח השגריר האמריקני בלוב ב-10 לספטמבר, התקפה בה הנסתר עדיין רב על הגלוי,
למרות שזו הפכה לאחד הנושאים המרכזיים במערכת הבחירות לנשיאות ארצות הברית.
לנקודה זו חשיבות רבה לגבי ביקורו הקרוב של אל תנאי ברצועת עזה, משום שאותו מצב ששורר בלוב בין הפלגים המוסלמיים השונים, שורר כיום במערך היחסים שבין החמס, הסלפיים, וגורמי אל קעידה, ברצועת עזה ובסיני.
לכך מתווסף גורם חשוב נוסף: מאז הפלתו של מועמר קדאפי בלוב, הפכו חצי האי סיני  ורצועת עזה, לאזור הסחר החופשי הגדול ביותר במזרח התיכון של נשק לובי. אל סיני זורם נשק לובי,  ומסיני זורם נשק לובי לכל הגורמים המוסלמיים הקיצוניים במזרח התיכון, כולל אל קעידה.
מאחר וממשלת האחים המוסלמיים, והצבא המצרי אינם מוכנים לפעול נגד כ-1 מיליון הבדואים המתגוררים בסיני, המצב הזה בלוב, הפך אותם בין לילה, ממבריחי נשק קטנים שהשפעתם מצומצמת ביותר, למבריחי נשק בעלי עוצמה, כספים, ומליציות צבאיות.
זו הסיבה מדוע בשלושה האחרונים התקפות הטרור המתוכננות והמתארגנות ברצועת עזה, אינן מופנות רק נגד ישראל, אלא גם נגד מצרים וכוחות הביטחון המצריים הנמצאים בסיני.
זו הייתה הסיבה מדוע ראש מערך המליציות הסלפיות בסיני הישאם סעידני Hisham Saidi, שעמד בראש קבוצות תנועות הטרור הסלפיות הקוראות לעצמן 'מועצת השורא של לוחמי הג'יהאד בסביבות ירושלים' לא פעל ממרכז סיני שם נמצאים רוב לוחמיו, אלא ממחנה ג'בלייה שבעיר עזה, כאשר החמס מתעלם מפעילותו, כאילו איננה נוגעת לו.
מי שבישראל קיבל את ההחלטה לחסל בחיסול ממוקד בשבת 13.10, במחנה ג'בלייה, את  הישאם סעידני, היה צריך לדעת כי הוא פותח בכך חזית חדשה שאיננה קשורה רק בטרור בסיני, אלא גם במתרחש בלברינט ששמו האחים המוסלמיים בלוב, מצרים, ובחמס בעזה, במליציות הצבאיות הפועלות בהן, ובתומכיהן במפרץ הפרסי-קרי קטאר. 

זו הסיבה העיקרית מדוע אל תאני מגיע לרצועת עזה ומוכן להשקיע בה רבע  מיליארד דולר, בעיקר בסלילת כבישים.
אל תנאי, שנואש מהשלטון בקהיר, ורואה את שיתוקו המוחלט, ואת פשיטת הרגל הכלכלית שלו, יודע כי מבלי אשר יבסס בעזה שלטון חזק של החמס, אשר ישליט את מרותו על הבדואים בסיני, על קבוצות הטרור הסלפיות, ומה שחשוב יותר על סחר הנשק המתנהל בין לוב-מצרים-סיני-ורצועת עזה, הוא יאבד בהדרגה את השליטה וההשפעה שלו בלוב.
אל תנאי מבין כי הוא חייב להבטיח לעצמו שליטה בעזה ובסיני, כדי שעמדותיו בלוב לא יתמוטטו.

במילים אחרות, החמס שאיבד את המנופים הבין ערביים שהיו לו, בגלל התמוטטות מפקדותיו ועמדות ההשפעה שהיו לו בסוריה, כתוצאה מהמלחמה שם, מקבל הזדמנות חדשה לזכות בהן מחדש, בגלל ההתפתחויות בלוב ובסיני, בתנאי שהוא יהפוך לזרוע הצבאית המבצעת של שליטי קטאר, ברצועת עזה, ובסיני.  למעשה מקים לו אל-תאני באמצעות החמס, גדודי אל קודס קטאריים.
התוצאה המידית של מצב אסטרטגי חדש זה ברצועה ובסיני, יעמיד עתה את ישראל לא רק בעימות ישיר עם ראשי החמס, אלא גם עם שליט קטאר השייח' אל תנאי, אשר אם ירצה יכול להדק עוד יותר את החגורה של האחים המוסלמיים והסלפיים בלוב, רצועת עזה, סיני וסוריה, מסביב לישראל. 
זו הסיבה מדוע בימים הקרובים האש מעזה וסיני רק תתעצם.      
            

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות