האתר ליד טהרן בו איראן מפתחת ראשי חץ גרעיניים המסוגלים להיות מורכבים על טילים בליסטיים

רשת הטלוויזיה האמריקנית 'פוקס' FOX שידרה ביום שלישי 8.6, כתבה ארוכה מלווה בצילומי לווין של אתר גרעיני סודי גרעיני איראני בשם סאנג'אריאן   Sanjarian, הנמצא צפונית לטהרן.
הפרסום הזה איננו חדש מאחר וכבר לפני שלוש שנים ב-2018, השיג המוסד הישראלי חומר על האתר הזה  ועל העבודות המתבצעות בו, בפשיטה על הארכיון הגרעיני האיראני בטהרן שהובא לישראל. המוסד העביר את החומר על האתר הזה בשעתו לנשיא דונלד טראמפ, לקראת החלטתו לצאת מהסכם הגרעין עם איראן.
מאז, ביצעה חברת הטכנולוגיה הישראלית 'מעבדת המודיעין'  The IntlLab, הפועלת מארבעה מרכזים בישראל- בחיפה, ירושלים, פתח תיקווה וקריית גת,   ביחד עם המכון למדע ולביטחון בינלאומי- Institute for Science and International Security ISIS, הנחשב למכון המחקר המוביל בוושינגטון בנושא הגרעין האיראני, מעקב לוויני אחר המתרחש בסאנג'אריאן.
לוויינים של המכונים האלה הביאו באחרונה צילומים מהמתחרש באתר החל מ-15 באוקטובר 2020,  ב-18 לינואר 2021, ו-29 במרץ 2021.
מלבד שהצילומים מראים כי באתר מתבצעות עבודות בנייה נרחבות, מדעני ה-ISIS בוושינגטון קבעו, כי כל המבנים והמתקנים החדשים שהאיראנים בנו באחרונה מצביעים על כך כי במקום הזה נערכת עבודת מחקר ופיתוח  של מחוללי גלי הלם  ההופכים אנרגיה של חומרי נפץ כימיים, לאנרגיה חשמלית, תהליך שהוא הכרחי לכל מי שעוסק בנושא של מיניאוטורייזשיין  של נשק גרעיני. the Sanjarian facility’s role was to produce ‘shockwave generators’ – a component necessary for the miniaturisation of nuclear weapons.
תהליך כזה הוא הכרחי לכל מי שמפתח ראשי חץ גרעיניים שיורכבו וישוגרו על ובאמצעות טילים בליסטיים.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים כי זה לא היה מקרה שהפרסום על המתקנים הגרעיניים  באתר סאנג'אריאן   Sanjarian  התפרסמו השבוע.  
כמה ימים לפני כן בתחילת השבוע, פרסמו מקורות שנים הקשורים עם איראן, כולל באתר של שר החוץ האיראני ג'אווד זריף, ידיעות ברשתות החברתיות אשר טענו, כי בכור הגרעיני הישראלי בדימונה מתבצעות עבודות הרחבה ובנייה נרחבות.
כל הידיעות האלה הסתיימו בשאלה מדוע ישראל זוכה ליחס מעודף  מצד הוועדה לאנרגיה גרעינית ליד האו"ם בווינה ה-IAEA, ואיש איננו שואל דבר על טיבן של העבודות הבנייה הישראליות.
הפרסום הישראלי-אמריקני על ההתקדמות בפיתוח הנשק הגרעיני האיראני, בא גם לאחר דבריו של שר החוץ האמריקני  אנתוני בלינקן שאמר השבוע, כי איראן דוהרת לקראת נקודת האל חזור בפיתוח הנשק הגרעיני, וכי בעוד כמה שבועות בלבד היא תגיע לנקודה הזו.
הקישו כאן לקריאת הניתוח של תיקדבקה, האם הממשלה החדשה בישראל, יכולה להתמודד עם האיום הגרעיני האיראני?


Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות