הבדלים מהותיים בדרך שבה הצבא הרוסי וצה"ל מפרשים את תוצאות ביקור האלוף נורקין במוסקבה. שיתוף הפעולה הצבאי יימשך

הבדלים מהותיים בדרך שבה הצבא הרוסי וצה"ל מפרשים את תוצאות ביקור המשלחת הצבאית הישראלית בראשותו מפקד חיל האוויר האלוף  עמיקם נורקין במוסקבה התגלו, ביום שישי 21.9, בהודעות שמסרו דוברים צבאיים רוסיים במוסקבה, ודוברים צבאיים בתל-אביב.
למרות חילוקי הדעות האלה, סיכמו ראשי הצבא הרוסי שנפגשו במוסקבה עם המשלחת הצבאית הישראלית לדון בפרשת הפלת מטוס הביון הרוסי מדגם איליושין IL 20, (ביום ג' 18.9), להמשיך בתיאום פעולותיהם בסוריה ולהמשיך ליישם את המערכת למניעת התנגשויות הקיימת בין שני הצבאות.
דובר צבאי ישראל מסר ביום שישי, כי מנגנון התיאום בין הצבא הרוסי לישראלי פעל שוב ביום שישי  בצהריים, ( עם שובה של המשלחת הצבאית הישראלית לישראל),  'באזור, בהצלחה, במסגרת מה שהדובר הגדיר 'פעולה שגרתית'.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי עצם העובדה שצבא רוסיה וצה"ל לא פרסמו הודעה משותפת בסיום השיחות, וכל אחד משני הצדדים ממשיך לדבוק בגרסה שלו, מעידה על כך כי המשבר הרוסי-ישראלי סביב הפלת המטוס עדיין לא הסתיים.   
בעוד שהדוברים הצבאיים הישראלים עשו מאמץ בלתי רגיל לציין כי השיחות 'התנהלו ברוח טובה' והתחושה בצה"ל היא כי ישראל הצליחה להעביר את המסר שלה 'באופן ראוי', ואף הזמינה את קציני הצבא הרוסי להמשיך ולהגיע לישראל כדי להעמיק בתחקיר, משדרים הרוסים אווירה שונה לגמרי, ומתרכזים בהבלטת ההבדלים בין הגרסה שלהם לאירועים הקשורים להפלת המטוס לגרסה שמוסר צה"ל.
מהדברים הרוסיים עולה, כי רוסיה איננה מקבלת את גרסת צה"ל לפיה המטוס הרוסי הופל לאחר שהמטוסים הישראליים היו כבר בתהליך נחיתה בבסיסם בישראל. הרוסים ממשיכים לעמוד על טענתם כי המטוס הופל בעת שפעולת התקיפה הישראלית נמשכה.
עוד מציינים המקורות שלנו, כי הרוסים דוחים בתוקף את ההסברים הישראלים, כי חוסר תיאום בין הרוסים ובין מערכת טילי הנ"מ הסוריים, היא שהביאה להפלת המטוס הרוסי על ידי טיל סורי.
מי שמעיין בקפדנות בדברי ההסבר הרוסיים (המופיעים בהמשך הניתוח), מגלה שהרוסים אומרים בלשון פשוטה, לא רק שהנימוקים הישראלים אינם נכונים, אלא שהיחסים הצבאיים הרוסיים-סוריים אינם מעניינה של ישראל.  
לאן כל זה מוביל?  המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי עדיין מוקדם לדעת זאת.
על פניו, בינתיים הרוסים ממשיכים לתאם כמוקדם עם צה"ל את הטיסות של מטוסי חיל האוויר במרחבים האוויריים בסוריה, אולם אין כל ביטחון שתיאומים אלה יימשכו, או לא ישתנו בעתיד הקרוב.

להלן הנקודות העיקריות שצה"ל מפרסם ביום שישי 21.9 עם שובה של המשלחת הצבאית בראשותו של מפקד חיל האוויר האלוף עמיקם נורקין ממוסקבה:

 • המטוס הרוסי הופל בירי של למעלה מ-20 טילי נ"מ סורי, שנורו באופן לא אחראי ולא מקצועי שמסכן את מי שנמצא במרחב האווירי.
 • טילים מדגם אס.איי 5 SA, שהם אלה שפגעו במטוס הביון הרוסי מסוג איליושין 20 והביאו להפלתו, ולמותם של 15 אנשי צוות שהיו בתוכו.
 • אש הנ"מ הסורית נמשכה מעל ל-40 דקות. רוב האש הסורית נורתה בזמן שמטוסי חיל האוויר היו כבר בשטח ישראל, והטילים שנורו לעבר המטוס הרוסי שוגרו בזמן שמטוסינו היו בנחיתה בבסיסם בישראל.
 • קלטת מהקו החם הקיים בין מפקדת חיל האוויר בקריה שבתל אביב לבסיס הרוסי חמימים שבסוריה מוכיחה, (לדעת צה"ל), כי ההודעה הישראלית על הפעולה נמסרה יותר מדקה לפני התקיפה.
 • הטענה הרוסית כאילו חיל האוויר השתמש במטוס הרוסי כפרובוקציה אינה נכונה, ומשלחת צה"ל הוכיחה זאת.
 • התחקיר שהוצג לרוסים כלל שלושה נושאים מרכזיים:
  1. הוכחות להתבססות הצבאית של איראן בסוריה.
  2. ניצולה של סוריה להעברת אמצעי לחימה לחיזבאללה.
  3. פעולת התקיפה בלטקיה ואירוע הפלת המטוס הרוסי מאש נ"מ סורית.
 • המקור הצבאי הישראלי הדגיש כי מנגנון התיאום בין הצבא הרוסי לישראלי פעל שוב ביום שישי בצהריים 21.9, ( עם שובה של המשלחת הצבאית הישראלית לישראל),  'באזור, בהצלחה, במסגרת מה שהמקור הגדיר 'פעולה שגרתית.'

להלן הגרסה של מקורות צבאיים רוסיים, כפי שפורסמה בכלי התקשורת הרוסיים ביום ו' 21.9. בשלב זה עדיין לא פורסמה גרסה רוסית מוסמכת על השיחות הרוסיות-ישראליות:

 • הישראלים הביאו אתם דו"ח שהשתרע על 40 עמודים. לטענתם, הדו"ח הזה מצביע כי ישראל לא הייתה מעורבת בטרגדיה זאת. the materials point to Israel's non-involvement in the tragedy.
 • הטענה העיקרית הישראלית היא שהטיל הסורי שהפיל את המטוס נורה כמעט שעה אחת אחרי שהמטוסים הישראליים פנו לשוב לבסיסם.
 • למרות הטענה הישראלית הזאת, רוסיה איננה חוזרת בה מהקביעה והאשמות כי מטוס האיליושין IL 20 הופל בעתה ההתקפה הישראלית, (ולא אחריה).
 • Russian military, who previously claimed that the Il-20 had been shot down during the attack by Israeli aircraft, did not withdraw their accusations against Israel.
 • הדיווחים שפורסמו (בתקשורת הישראלית), כי הכישלון במערכות הזיהוי ידיד/אויב גרם לטרגדיה הזו אינם נכונים. the reports in the media that failure in the "friend or foe" identification system could have caused the tragedy are not correct.
 • רוסיה ממשיכה לעמוד מאחורי דבריו של הדובר הראשי של משרד ההגנה הרוסי גנרל איגור קונאשקוב Chief Spokesman for the Russian Defense Ministry Igor Konashenkov.
  גנרל קונאשקוב חזר ואמר בימים האחרונים את הדברים הבאים: לכל מערכת יש את מערכת הזיהוי שלה. למטוס ה-IL-20 יש את המערכת שלו (ולטילים) הסוריים מדגם S-200 יש את המערכת שלה. שתי המערכות אינן 'מכירות' אחת את השנייה באורח אוטומטי. כדי (ליצור מצב כזה) יש צורך בבקשה מיוחדת שתתאים את הקודים ותשנה את דרכי הפעולה הרגילים של המערכות. Each object has its own personal recognition system – our Il-20 had its own, and the Syrian S-200 had its own. They do not automatically recognize each other, so this requires a special request and matching codes that change regularly.
 • שני הצבאות (צבא רוסיה וצה"ל) מסכימים להמשיך בתיאום פעולותיהם בסוריה ולהמשיך ליישם את המערכת למניעת התנגשויות. both countries' militaries agreed to continue coordinating their actions in Syria and to carry on implementing the system of deconflictization.

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות