הבדלנות American isolationism-סימן ההיכר החדש של הנשיא אובמה. מאלג'יריה, מאלי, ועד איראן וסוריה

בעוד בתקופת כהונתו הראשונה של הנשיא האמריקני באראק אובמה 2013-2009,  אחד מסימני המדיניות העיקריים שלו היה 'הנהגה מרחוק' leading from behind, הרי מחודש נובמבר 2012, כאשר נבחר לכהונה שנייה סימן ההיכר של המדיניות האמריקנית היא  התגברות הבדלנות האמריקנית American isolationism, כולל בארצות בהן משתולל הטרור.
הסימן הבולט הפומבי העיקרי, ואולי היחיד לכך עד עתה, היה בסוף חודש דצמבר 2012 כאשר הנשיא אובמה הורה להחזיר לארה''ב את כל כוחות הצי, האוויר, והמרינס האמריקנים אשר ניצבו במזרח הים התיכון מול סוריה שכללו את נושאת המטוסים 'אייזנאהור'  USS Eisenhower, וכוח הנחיתה האמפיבי 'איוו ג'ימה'  USS Iwo Jima Amphibious Ready Groups. בכך ארה''ב החליטה להתעלם מסכנת השימוש בנשק הכימי הסורי, אפילו כאשר מי שמדווח על כך הוא הקונסול האמריקני באיסטנבול.
כך קרה, כי כאשר המלחמה במאלי, והשתלטות אל קעידה על שדה הגז האלג'ירי In Amens, ולקיחתם של מאות בני ערובה, ביניהם אזרחים אמריקנים התרחשו השבוע, לא היה בכל האזור הענק הזה המשתרע מאפריקה, דרך המזרח התיכון, ועד המפרץ הפרסי, שום כוח צבאי, ימי, או אווירי אמריקני, שיכול להתערב במצב ולבוא לעזרתם של בני הערובה, כולל האמריקנים, או הצבא הצרפתי.
הכוח היחיד הייה נושאת מטוסים אמריקנית אחת  'סטנינס'  USS John Stennis , המוצבת לידי מצרי הורמוז, אבל בה אי אפשר היה להשתמש מאחר והזזתה ממפרץ עומן, הייתה מסכנת את אספקת הנפט העולמית מהמפרץ הפרסי
לכן לא צריך להתפלא, כי בשבת 19.1, דיווחו כלי תקשורת אמריקניים, כי קיימים חילוקי דעות בין הפנטגון והבית הלבן לגבי המתרחש במלחמה במאלי ובפעולות אל קעידה באלג'יריה.
בעוד בפנטגון חוששים, כי המתרחש שם מקרב גל פיגועים חדש של אל קעידה בארצות הברית עצמה, הרי בבית הלבן דוחים ההערכה זו.

מקור בכיר בבית הלבן שהציג את מדיניות ממשל אובמה בנושאים אלה, הגדיר לעיתון 'לוס אנג'לס טיימס' Los Angeles Times, שתי הנחות יסוד.
1.'השאלה אותה כולנו צריכים לשאול', אמר המקור, 'היא האם איום זה שהם (האירועים במאלי ובאלג'יריה), מציגים, באיזה מידה הם מאיימים על ארה''ב עצמה'?  'התשובה עד כה שום איום'. ציטוט המקור:The question we all need to ask is, what threat do they pose to the U.S. homeland? The answer so far has been none.
2. 'אקים-אל קעדיה במאגרב AQIM, שקועים במערך של פשיעה והברחות, אבל יש להם גם גרעין קשה של טרוריסטים שיש להם חזונות ענקיים'. 'בכמה מקרים שני הדברים מתערבבים' . ציטוט המקור: AQIM and its allies have opportunistic criminals and smugglers in their midst, but they also have some die-hard terrorists with more grandiose visions. In some cases, the roles may overlap.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי שתי הצהרות אלה מטעות. אפילו אם יוצאים מההנחה כי לא צפויים להתרחש פיגועי טרור בתוך ארה''ב מהמלחמה במאלי, ומהשתלטות אל קעידה על שדה הגז באלג'יריה, הרי אף פעם אסור לשכוח עובדה יסודית אחת במלחמה בטרור, אותה וושינגטון ולונדון הצליחו להעלים עד עתה.
חומר הנפץ בו השתמשו מתאבדי אל קעידה בפיגועים הקשים ברכבת התחתית ובאוטובוס בלונדון, ב-7 ביולי 2005, בהם נהרגו 52 איש, ולמעלה מ-700 נפצעו, הגיע לבירה הבריטית, כבר לפני שבע שנים, מתאי אל קעידה במדבר הסאהל Shael, אותם תאי טרור הפועלים היום במאלי ובאלג'יריה.

שום פקיד אמריקני, ככל שיהיה בכיר במערך המודיעין, או הלוחמה האמריקנית בטרור, איננו יכול להבטיח, כי חומרי נפץ כאלה, אינם יכולים לשמש בתחילת 2013 לפיגועים במטרות אמריקניות באירופה, או שיכולים לשמש אנשי טרור מוסלמיים אירופאים שינסו לחדור לארה''ב.
גם התיאור של רשתות הטרור של AQIM, ככנופיות פשע והברחה שלעיתים עוסקות בטרור, נכון רק חלקית.
נכון שאל קעידה במאגרב מנהל רשתות  ענק להברחת סיגריות וסמים, המקיפות את רוב שטחם של אירופה, אפריקה, והמזרח התיכון.  אולם גם נכון שרשתות אלה הן שמבריחות את הנשק של אל קעידה, למצרים, סיני, סעודיה ושאר מדינות המפרץ הפרסי, סוריה, עיראק, תימן, סודן, כל אלה הן זירות שמסכנות את ביטחונה הלאומי של ארצות הברית.
במילים אחרות, המקור בבית הלבן מדייק מאוד כשאר הוא משתמש במונח The answer so far has been none לגבי הסכנה לחזית הבית U.S. homeland, אולם מה עם הסכנות שתתפתחנה emerge בימים ובשבועות הקרובים ממאלי ומשדות הנפט והגז האלג'יריים?
כאשר בטהרן ודמשק רואים כיצד ממשל אובמה בוושינגטון, מרחיק את עצמו מכל מעורבות צבאית אפילו מדובר באל קעידה בשטח הענק המשתרע על פני כל אירופה, אפריקה, המזרח התיכון, ועד המפרץ הפרסי, אין פלא כי כל המגעים החשאיים והגלויים בין וושינגטון והמערב עם טהרן בנושא התוכנית הגרעינית מגיעים למבוי סתום, וכי נשיא סוריה בשאר אסד, אומר בשיחה טלפונית חשאית עם מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה, כי עליו לצפות להפתעות גדולות בימים הקרובים' .


 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות