הבזאר של טהרן בפעולה. איראן דורשת מארה"ב להסגיר לידיה את מחסליו של הגנרל קאסם סוליימני ומאיימת לפרסם את זהותם, כתנאי לחידוש המו"מ הגרעיני עם וושינגטון

בניסיון נואש להתגבר על סירובה של איראן להיכנס למו"מ ישיר עם ממשל הנשיא ביידן בוושינגטון על חזרת טהרן לציית להסכם הגרעין, ה-JCPOA, ולהםסיק את תהליך הפרת ההסכם-תהליך הכולל העשרת אורניום ל-20 אחוז והמשך הפיתוח של סרקזות מהירות, שלח הממשל לכלי התקשורת, בתחילת השבוע, פקיד בכיר שהציג שורה של וויתורים שהממשל מוכן לעשות לאיראן באם תסכים לחזור למשא ומתן ישיר עם ארצות הברית.
הוויתורים האמריקנים החדשים כוללים: הבטחה איראננית להפסיק את העשרת האורניום ל-20 אחוז לפחות לתקופה של חודשיים והפסקת הפיתוח של סרקזות מהירות. תמורת זה מתחייב ממשל ביידן להסיר כמה מהסנקציות האמריניות שהוטלו על איראן. 'לכך דרושה רק החלטה פוליטית', אמר הבכיר האמריקני, רמז כי הממשל מבין שרק מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי הוא הכוח הפוליטי בטהרן היכול לקבל החלטה כזו.
נראה כי הצוות האיראני של הנשיא ביידן שכח/התעלם מטקטיקת המשא ומתן האיראני המכונה 'הבזאר הטהרני'.
העקרון המרכזי שלו הבזאר הוא התמקחות אינסופית על המחיר עד שהקונה מוותר ומבצע את הקנייה במחיר שהמוכר, במקרה זה טהרן, קובע!
לא עבר זמן רב ופקיד איראני בכיר אמר בטהרן, בתגובה להצעות הבכיר האמריקני, כי העשרת אורניום לדרגה של 20 אחוז מותרת לאיראנים לפי סעיף 36 של הסכם הגרעין ה-JCPOA.
הבכיר האיראני הוסיף ואמר, כי 'ממשל ביידן מאבד זמן, באם לא יסיר את הסנקציות מיד'. ( אם ממשל ביידן )לא יעשה את הצעד הבא ( הסרצ  הסנקציות ), יימשך התהליך של יציאת ( איראן ), מהתייבותיה בהסכם'. The Biden administration is losing time, and if it fails to lift the sanctions soon, Iran will take the next steps, which will be further reduction of its JCPOA commitments .
בשלב זה הבכיר האיראני נעלם, ובמקומו הופיע דובר משרד החוץ האיראני סעיד חאליבזאדה Saeed Khalibzadeh.  
חאליבזאדה הוסיף לדברי הבכיר האיראני כמה משפטים נוספים, ששינו בבת אחת את המשמעות של חילופי הדברים בין וושינגטון וטהרן.
חאליבזאדה אמר: 'יש הגבלות על תנועותיהם של דיפולמטים איראניים בניו יורק בזמן שהאדמיניסטרציה הנוכחית לא נקטה בשום צעדים להעניש את אלה ברצח של המפקד הבכיר האיראני קאסם סוליימני-שנרצח בחודש ינואר בעיראק'. Iranian diplomats in New York City remain are restricted in their movements and the current administration has not taken any steps to punish those responsible for the murder of top Iranian commander Qasem Soleimani who was assassinated in January in Iraq..
'זו הסיבה מדוע איראן לקחה לטפל בדברים אלה בעצמה', אמר הדובר האיראני.   That is why Iran is taking matters into its own hands.
ואז הוסיף חאליבזאדה את התנאי-האיום הבא: 'בתי המשפט האיראניים בחנו בזהירות את האספקטים האזרחיים והפליליים של המקרה'. 'פסקי הדין יפורסמו בקרוב', המשיך חאליבזדה, 'ואנחנו נפרסם  את שמותיהם של כל הפושעים ואת אלה שהיו מעורבים בפשע, דבר שיקל על איראן לתבוע אותם לדין,' The Iranian courts have carefully considered both the civil and criminal aspects of the case. Verdicts will be handed down very soon and we will announce the names of all the criminals and those involved whom according to international law it will be easier for Iran to prosecute.
במילים אחרות, איראן מאמינה כי בידיה ישנם השמות של האמריקנים אשר תכננו וביצעו את חיסולם של הגנרל קאסם סוליימני והיא דורשת את הסגרתם לידיה כדי שיעמדו למשפט.
עד שממשל ביידן לא יענה לדרישות האיראנית לא תהייה שום התקדמות במשא ומתן הגרעיני.
המקורות המודיעינים של תיק דבקה מציינים, כי עכשיו השאלה היא מהיכן יש לטהרן השמות של מבצעי חיסולו של הגנרל קאסם סוליימני?
התשובה לכך היא פשוטה ופורסמה כבר בתיקדבקה ביום שני 29.3. המדובר במרגלת האמריקנית/לבנונית מריאמם תומפסון Mariam Taha Thompson, בת ה-63, מרוצ'סטר במינסוטה  Rochester Minnesota.
לפי הודאתה בכתב האישום נגדה, היא מסרה למפעילה מחיזבאללה את שמות האמריקנים שהיו מעורבים בחיסולו של קאסם סוליימני אחד המפקדים הבכירים בחיזבאללה היה כל כך מרוצה מהמידע אותו קיבלה מידייה שהוא העביר לה מסר שהוא ירצה להיפגש אתה כאשר תגיע לביקור בלבנון.
הקישו כאן לקרוא את המאמר על המרגלת.
עכשיו אפשר להבין טוב יותר מדוע התביעה בארצות הברית פירסמה את המידע  על מריאמם תומפסון, השבוע למרות שהייתה במעצר כבר מאמצע 2020.
Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות