הביקור הסודי של איסמעיל הנייה בקהיר.

בלעדי ומיוחד למקורות המודיעיניים של תיקדבקה: בשעה ששרת החוץ הישראלית ציפי ליבני הייתה בדרכה לקהיר, הרשו הפקחים המצרים ואנשי הביטחון הפלסטינים במעבר רפיח, לפי הוראה של שר המודיעין המצרי עומר סולימן לאיסמעיל הנייה, העומד בראש סיעת החמס המנצחת בפרלמנט הפלסטיני החדש, לצאת מעזה לקהיר. זו הפעם הראשונה שהנייה יוצא מגבולות רצועת עזה.
המקורות המזרח התיכוניים שלנו מעריכים כי בבסיס המשחק הכפול או אפילו המשולש המצרי עומד חוסר הרצון של קהיר להתעמת עם החמס.
לשם מניעת עימות כזה קהיר מנסה כלהטוטן הזורק מספר גדול של כדורים באוויר לתפוס את כולם בעת נחיתתם. לשרת החוץ הישראלית ציפי ליבני, המצרים אומרים, כי אם ישראל לא תחדש מיד את הזרמתם הכספים לפלסטינים, האיראנים יעשו זאת. במקביל, ביום רביעי 1.2, המצרים מתקשרים עם הסעודים והקטארים, ומשכנעים אותם להעביר מיד לפלסטינים (כנראה ביום ה`) 50 מיליון דולר במקום 53 המיליון שאהוד אולמרט מקפיא. כלומר מצרים פועלת לבטל את השפעת מדיניותה ופעולותיה של ממשלת ישראל.
באותו זמן בו ציפי ליבני נמצאת בקהיר, ושומעת בעקיפין כי מצרים תדרוש כביכול מהחמס להכיר בישראל המצרים מביאים לשם את איסמעיל הנייה, האיש אשר מסמל עתה את סירוב החמס לצעד כזה. באותה שעה מובראק ועומר סולימן אומרים לאבו מאזן, הנמצא אף הוא בקהיר כי עליו לנסות ולהרוויח זמן ולדחות את מסירת השלטון לאיש שהם הביאון לקהיר- לחמס.
בזמן ששרת החוץ הישראלית הייתה בדרכה לשדה התעופה כדי לחזור לישראל נפגשו אנשיו של עומר סולימן עם איסמעיל הנייה והודיעו לו כי לאחר שיחותיו בקהיר הוא יוכל להמשיך במסעותיו ולצאת לדמשק, כדי להיפגש עם הסורים והאיראנים.
ההערכה של המומחים המודיעיניים והמזרח תיכוניים של תיקדבקה היא כי המצרים אינם מסוגלים לשלוט במצבים כל כך מסובכים שהם יוצרים. מצבים אלה מתפתחים במהירות מבלי שתהייה להם שליטה עליהם. כתוצאה מכך ישראל שבשלב זה איננה יוזמת כל מדיניות, יכולה למצוא את עצמה בפני מהלכים חדשים בלתי צפויים של החמס.

Print Friendly, PDF & Email