הבית הלבן לקונגרס: אסד השתמש בנשק כימי. חיל האוויר הפיל מלט של חיזבאללה מול חיפה

מפנה דרמטי בעמדת הבית הלבן: שר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל הודיע, ביום ה' 25.4, כי אסד השתמש בנשק כימי מול המורדים. הייגל הוסיף כי עכשיו המודיעין האמריקני בטוח בכך. ההודעה האמריקנית באה זמן קצר לאחר שמטוסי קרב F-16 של חיל האוויר הפילו ביום ה' בצהריים 25.4, מעל הים התיכון מול חופי חיפה מלט של חיזבאללה שהמריא מאזור צידון.
תיקדבקה: העובדה שמטוסי קרב F-16 של חיל האוויר הפילו ביום ה' בצהריים 25.4, מעל הים התיכון מול חופי חיפה מלט של חיזבאללה שהמריא מאזור צידון, איננה צריכה להפתיע איש, מאחר ומדובר באיתות ברור של חיזבאללה למה שכבר מתרחש ועומד להתפרץ בגבולות ישראל ירדן, סוריה ולבנון. כפי שהמלחמה בסוריה כבר גלשה לתוך לבנון, ועומדת לגלוש לתוך ירדן, כך היא בסופו של דבר תגלוש גם לתוך ישראל, והפלת המלט+פלוס הירי על מוצבי וסיורי צה''ל ברמת הגולן, הן רק ההתחלה.
לא בשאר אסד נשיא סוריה, לא חיזבאללה, ובוודאי גם לא איראן, אינן מוכנות להשלים כי ארה''ב, ישראל, ירדן, וטורקיה תתערבנה במלחמה בתוך סוריה. זאת למרות שכבר כ-3,000 חיילי קומנדו של חיזבאללה עושים זאת בשתי זירות: זירת קוסייר, ובדמשק.

רק לפני יומיים, ביום ג' 23.4, אמר ראש חטיבת מחקר באמ''ן, תת אלוף איתי ברון, כי נשיא סוריה אסד משתמש נגד המורדים בנשק כימי מסוג 'סארין' Sarin וכן בנשק כימי משתק. במילים אחרות, לא רק האיראנים חצו את הקו האדום של נתניהו, אלא גם נשיא סוריה, בשאר אסד, בתמיכה איראנית, חצה את הקו האדום שנשיא ארה''ב באראק אובמה הציב לו.
אובמה קבע רק לפני חודש, כי השימוש בנשק כימי בסוריה יהיה גורם 'שישנה את המשחק'. האייטוללה עלי חמנאי, בשאר אסד, וחסן נסראללה ראו בכך ניסיון ישראלי מכוון לדחוף לכיוון מעורבות אמריקאנית במלחמה. אור אדום אחר אצל שלושת מנהיגי המלחמה בסוריה היה לפני שבוע ביום ד' 17.4, כאשר שר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל הודיע, כי הוא מורה לכוחות אמריקנים, המונים 200 חיילים מהדוויזיה המשוריינת מס 1, st Armored Division1 להגיע מיד לירדן.
ההודעה האמריקנית אמרה כי הכוחות האלה 'מסוגלים להעניק יכולות (מבצעיות) נוספות לכוחות אמריקנים הנמצאים שם. creates an additional capability. בצפון ירדן ישנן יחידות של כוחות מיוחדים אמריקנים, ביניהם יחידות מיוחדות ללוחמה בנשק כימי. עוד אמרה ההודעה 'כי הצבת הכוחות החדשים בירדן, כוללים מומחי מודיעין ותקשורת, אשר יעזרו לצבא ירדן להיות מוכן לפעולה צבאית באם הנשיא אובמה יורה על כך'. טהרן, דמשק, וביירות, רואות ב-200 חיילים אלה ראש החץ של כוח אמריקני גדול יותר העומד לנחות בקרוב בירדן.
קודם לכן דיווחנו:
מטוסי קרב F-16 של חיל האוויר הפילו ביום ה' בצהריים 25.4, מעל הים התיכון מול חופי חיפה מלט שהגיע לישראל וטס מכיוון צפון לדרום. תושבים בחיפה יכלו לראות מהכרמל שובלים שהשאירו אחריהם מטוסי הקרב, ושמעו קולות נפץ של טילים. עדיין לא ברור מי שלח את המלט, אבל נראה כי המדובר בחיזבאללה. ספינות של חיל הים פתחו בחיפושים אחרי שבריו של המלט. אחרי הפלתו נמסר מלבנון על גיחות של מטוסי חיל האוויר במרחב האוויר של לבנון. ראש הממשלה בנימין נתניהו, אמר כי נמשיך לשמור על גבולות ישראל. 
דובר צה"ל אמר: 'סוכל ניסיון חדירת כלי טיס בלתי מאויש לשטח מדינת ישראל. קצת אחרי 13:00 זוהה כתב"ם מצפון לדרום מהחוף הלבנוני ומתחיל לנוע לכיוון דרום. מערך ההגנה האווירי זיהה אותו בטווחים של מרחק כבר בשטח הלבנוני במשך דקות לא מועטות, והיה גילוי רציף עד ההפלה. הוקפצו גם מטוסי קרב וגם מסוקי קרב ולאחר וידוא שלא מדובר בכלי טיס ידידותי ובטח שלא כלי שלנו. מפקד חיל האוויר אישר את ההפלה'.
ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס להחדרת המל"ט לתחומי ישראל ואמר: 'אני רואה בחומרה רבה את הניסיון הזה לפרוץ את גבולנו. נמשיך לעשות כל מה שצריך כדי לשמור על ביטחונם של אזרחי ישראל'.
על המצב בצפון אמר נתניהו, כי 'אנחנו עוקבים בעניין ובדאגה על המתרחש בסוריה ובלבנון. סוריה מתבקעת ולבנון בלתי-יציבה'. 'בשני המקומות נשקפים איומים בלתי מבוטלים כלפי מדינת ישראל. בסוריה יש שני איומים ישירים: הראשון, זליגת נשק מתקדם לידי ארגוני הטרור והשני ניסיון חדירה של מחבלים וטרוריסטים דרך גבולותינו וירי לעבר יישובנו בישראל'. 'ישראל תיערך בכל איום גם מסוריה וגם מלבנון, מהים, מהאוויר ומהיבשה', אמר נתניהו.
 

Print Friendly, PDF & Email