הבית הלבן: פגישה משולשת אובמה, נתניהו, אבו מאזן. ירושלים: אובמה צריך לשנות את עמדותיו

המקורות של תיקדבקה בוושינגטון מדווחים בלעדית, כי בעוד כולם מספידים את תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים, ומאשימים בכך בעיקר את ראש הממשלה בנימין נתניהו, החלו בבית הלבן הכנות חשאיות לקראת פגישה משולשת קרובה של נשיא ארה''ב אומבה, נתניהו, ויו''ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, אשר תשיק מחדש את המו''מ. מקורות בכירים בישראל, וברשות הפלסטינית, אישרו כי אכן מפגש כזה יתקיים בעתיד הקרוב מאוד, וכי גם בירושלים וברמאללה החלו הכנות דומות.
פקיד אמריקני בכיר בממשל אמר לתיקדבקה: 'מה שראינו עד עתה הוא הצגה של עמדות הפתיחה במו''מ של ארה''ב, ישראל, והפלסטינים'. 'לאחר שהשלב הזה יסתיים, הצדדים ייגשו למו''מ עצמו'.
הפקיד האמריקני התכוון לסיבוב המרתוני של נאומים, ונאומי נגד שנערך בסוף שבוע שעבר ובמשך השבוע האחרון בוושינגטון, בין הנשיא באראק אובמה, ובין ראש הממשלה נתניהו.
מיום חמישי 19.5, שעה שאובמה נשא את נאומו על המזרח התיכון, כאשר הוא שם במרכזו את נושא המו''מ הישראלי-פלסטיני, ועד יום ה' 26.5, במשך 8 ימים, דיברו שני האישים 6 פעמים על הנושא, כאשר הפעם האחרונה הייתה ביום ה' בעת הופעה של אובמה בלונדון.
הפקיד האמריקני בממשל הוסיף ואמר, כי הנשיא אובמה מרוצה מאוד מהצלחת המהלך הזה, אשר נתפש בטעות על ידי דעת הקהל בארה''ב ובישראל כעימות בין השניים, משום שבתקופה קצרה מאוד של שבוע ימים, הצליח אובמה להוציא שלושה וויתורים גדולים מנתניהו.
1. נתניהו היה ראש הממשלה הישראלי הראשון אשר הודיע , כי בהסכם שלום עם הפלסטינים, יהיו ישובים ישראלים אשר יישארו בגבולות המדינה הפלסטינית.
הפקיד האמריקני רואה בכך הישג גדול מאוד של 'שיתוף הפעולה המדיני בין אובמה ונתניהו', מאחר 'ובצעד כזה נתניהו הסיר מעליו את הצורך לפנות ישובים, דבר שאיננו אפשרי כיום בישראל לאחר הפינוי הגדול בעזה ב-2005'.
'נתניהו', אמר הפקיד האמריקני, 'יכול עכשיו להעמיד לפני כ-120,000 מתיישבים ישראלים, שזהו המספר המשוער של מתיישבים שיפונו, את הברירה לחזור לישראל או להמשיך ולהישאר בגדה המערבית תחת שלטון פלסטיני'.
'מזווית הראייה של וושינגטון', אמר הפקיד 'מהלך כזה פותח את הדרך לכך כי חילופי השטחים territories swaps עליהם הנשיא אובמה מדבר, אינם חייבים להיות כרוכים בפינוי מספר גדול של ישובים ואוכלוסיות גדולות, אלא במובלעות בהן, ישובים ישראליים, או פלסטינים, יישארו במקומם כאשר יונהגו בהם סממנים של שלטון ריבוני ישראלי, או פלסטיני'.
'כמובן', הוסיף הפקיד הבכיר, 'יהיו עוד חילוקי דעות ומשברים רבים בין וושינגטון וירושלים, איזה ישובים ישראלים בדיוק יהיו כלולים בהסדרים כאלה'. 'אבל ברגע שבישראל, נקבע ללא משברים פוליטיים העיקרון של השארת ישובים מעבר לגבול, נפרצה הדרך להמשך המו''מ'.
הפקיד האמריקני הבכיר, אמר כי וושינגטון לקחה בחשבון את עמדתו של יו''ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן האומרת כי לא יהיו ישובים ישראלים במדינה פלסטינית. לדעת האמריקנים 'מדובר בעמדה אשר תשתנה, במהלך המשא ומתן'.
2. הפקיד הוסיף ואמר, 'כי אם ממשל אובמה יצליח להביא את הישראלים והפלסטינים לידי התקדמות בנושא 'סממני הריבונות' במובלעות שיוחלפו, הרי אנו (האמריקנים) הצלחנו לעלות על תחילת הדרך למציאת פתרון לבעיית ירושלים'. 'בירושלים', אמר הפקיד הבכיר, 'קיימת אפשרות של ריבונות משותפת ישראלית-פלסטינית, ואולי גם בשיתוף של גורמים בינלאומיים על אזורים מוגדרים, מבלי שאף אחד משני הצדדים יוותר על ריבונותו'.
3.
הפקיד האמריקני הבכיר אמר עוד, כי אם מעיינים היטב בהגדרות של אובמה ונתניהו לגבי גבולות 1967, 'אין הבדלים גדולים בין השניים'.
בעוד שנתניהו קבע כי גבולות 1967 אינם ניתנים להגנה, אמר הנשיא אובמה כי הגבולות האלה צריכים להיות הבסיס למו''מ, בו ייקבעו השינויים שיחלו בהם ואשר יבטיחו את צרכי הביטחון הישראליים.
'בכך פתחו שני המנהיגים, האמריקני והישראלי', אמר הפקיד האמריקני, 'את הדרך לשינויים אפשריים בגבולות 1967, גם מהצד הישראלי, וגם מהצד הפלסטיני'.
הפקיד האמריקני הדגיש, כי גם ראש הממשלה נתניהו, וגם יו''ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן מודעים לכל העמדות האמריקניות בנושאים אלה, ולדבריו, 'שני המנהיגים הישראלי והפלסטיני, המעמידים פנים כאילו המדובר בפערים שאינם ניתנים לגישור, מצויים בעיצומן של ההכנות למפגש המשולש שייערך בקרוב ביחד עם הנשיא אובמה'.
המקורות של תיקדבקה, מציינים, כי חוגים אחרים במועצה הלאומית לביטחון האמריקנית בבית הלבן, ובסטייט דפרטמנט, אמרו ביום ו' 27.5, כי הם מייחסים בהקשר לחידוש המו''מ הישראלי-פלסטיני חשיבות מרובה למפגש שרי החוץ של מדינות הליגה הערבית שייערך בשבת 28.5 בקטאר.
'הבית הלבן', אמר מקור אמריקני, 'פועל בשעות האחרונות להבטיח כי שרי החוץ הערביים 'יתנו אור ירוק' לאבו מאזן, לחזור לשולחן הדיונים.
גם אם שרי החוץ הערביים יעלו תנאים להסכמה כזו, כמו שהמו''מ צריך להסתיים עד ספטמבר, דבר שכמובן איננו מציאותי, תפתח הדרך לפני הנשיא באראק אובמה להזמין רשמית את נתניהו ואבו מאזן למפגש המשולש'.
הפקידים האמריקנים הוסיפו ואמרו, כי קיום הפסגה המשולשת, שלאחריה ייפתח המו''מ, 'היא הדרך הטובה והבטוחה ביותר כיום, להביא לכך שהפלסטינים לא יפנו בספטמבר אל עצרת האו''ם בבקשה להכריז על מדינה פלסטינית בגבולות 1967'.
מקורות בירושלים שנשאלו על דבריו של הפקיד האמריקני, אישרו כי אכן יש מגעים לקיום מפגש משולש בין אובמה, נתניהו, ואבו מאזן, אולם טענו כי דברי הפקידים האמריקנים לוקים באופטימיות יתר, שמטרתה לשכנע את נתניהו לבצע וויתורים נוספים.
בנאומיו האחרונים של הנשיא אומבה, אמרו המקורות הישראליים, עבר נשיא ארצות הברית בפעם הראשונה לתמוך יותר בעמדה הפלסטינית מאשר בעמדה הישראלית. אובמה גם קבע שתי עמדות שישראל איננה יכולה לקבל אף פעם.
א. לא תהייה שום נוכחות של צה''ל מעבר לגבולות שיוסכמו בין ישראל לפלסטינים. כלומר לא יובטחו שום סידורי ביטחון לישראל.
ב. כחלק מחילופי השטחים, ישראל תצטרך לוותר לא רק על שטחים בגדה המערבית, אלא גם בתוך גבולות הקו הירוק. במלים אחרות אובמה דורש נסיגה ישראל, מעבר לגבולות 1967.
לזאת, אמרו המקורות הישראליים, ישראל אף פעם לא תוכל להסכים. בדברים של המקורות האמריקנים אין סימן כי הנשיא אובמה מוכן, בינתיים, לשנות את עמדותיו בנקודות אלה.
המקורות הישראלים הוסיפו, כי אם אובמה יתמיד בגישה זו, המו''מ העומד להתחדש, ייכשל תוך זמן קצר, והקרע בין ארצות הברית לישראל, רק יעמיק.
 

Print Friendly, PDF & Email