הבעיה המידית בלבנון היא לא איראן, אלא היד הסורית הארוכה המחמשת את תומכיה, והדוחפת את אל קעידה, כמו בעיראק, אל ריכוזי הפלסטינים.

מיוחד ובלעדי למקורות המזרח תיכוניים של תיקדבקה: שרי ממשלת ישראל שדיברו ביום א` 3.12 גבוה גבוה על הסכנה האיראנית המתהווה בלבנון, כאילו שסכנה כזו כבר איננה כבר נמצאת שם מספר שנים ולא שיחקה תפקיד מכריע במלחמה עם חיזבאללה, אינם קוראים לא דוחות מודיעין ולא עיתונות לבנונית או ערבית. אם הם היו עושים אחד מהשניים הם היו לומדים את הפרטים הבאים:
1. התקרית בגבול סוריה- לבנון אשר התרחשה ביום ג` 28.11, כאשר עומר עבדאללה, מנהיג קבוצת `תאוחיד וג`יהאד` Tawhid and Jihad, נורה ונהרג על ידי שומרי גבול סוריים שעה שניסה לעבור ללבנון כשהוא נושא עמו 9 מסמכי זהות מזויפים, בוימה על ידי המודיעין הסורי כדי להעביר לדעת הקהל במזרח התיכון ובעולם את המסר כי אל קעידה מתחיל לפעול עכשיו בלבנון על בסיס דומה כמו בעיראק. בעיתונות הלבנונית מדווח כי לא הייתה כל סיבה שמשמרות הגבול הסוריים יעצרו ויהרגו את עומר עבדאללה, מאחר והוא היה עובר כמה פעמים בחודש את הגבול מסוריה ללבנון, עם אותן תעודות מזויפות, מבלי שאיש עיכב אותו.
2. יום לפני האירוע הזה, ב-27.11, התרחש אירוע אחר במחנה הפליטים הפלסטיני נהר אל בראד Nahr al-Bared בטריפולי שבצפון לבנון. קבוצת פת"ח במחנה הודיעה כי היא משנה את שמה, מ`פת"ח-אינתיפאדה`, ל`פת"ח אל איסלם` Fatah al-Islam. בפרסומים מקומיים הודגש כי טכס שינוי השם בא לציין את העובדה כי כל חמושי הקבוצה גידלו זקנים הזהים ללוחמי אל קעידה והטאליבן. בטכס הצהירו ראשי הארגון כי הם הגיעו להכרה, כי הדרך היחידה לפתור את בעיית פלסטין, היא להרוג את כל היהודים ואת תומכיהם נושאי הצלב. המקורות של תיקדבקה בלבנון מציינים כי העיר טריפולי וסביבותיה נשלטים על ידי המודיעין הצבאי הסורי, ועל ידי גורמים סוניים ומרונים הנאמנים לדמשק. אם הסורים היו באמת רוצים למנוע את התפשטות אחיזתה של אל קעידה בקרב הפלסטינים, הם היו מונעים את קיומו של הטכס.
3. יומיים לאחר מכן ב-29.11, התקיימה במחנה הפליטים הפלסטיני הגדול ביותר בלבנון אל חילוואה, ליד צידון, מפגש של כל ראשי הקבוצות השונות של ארגון `ג`ונד אל שם` Jund Al-Sham, (בתמונה), הפועלות במחנה. `ג`ונד אל שם` הוא ארגון טרור דומה ל`צבא האיסלמי` ברצועת עזה, וכמוהו הוא קשור מבחינה מבצעית וכספית עם אל קעידה. הדיון נסב כלפי השאלה האם להתיר לקבוצות פלסטיניות ממחנות הפליטים בסוריה ולמה שהוגדר `גורמים ערבים אחרים `להיכנס למחנות הפלסטינים בלבנון , כשהם נושאים אחד מ-3 השמות הבאים: `אל קעידה`. `הצבא המוסלמי`. ו`פת"ח אל איסלם`. הדעה בדיון הייתה כי אי אפשר למנוע התפתחות זו, לא בדרום לבנון ולא במחנות הפליטים הפלסטינים במרכז ליד ביירות, בורג אל בארג`נה Burj Al Barajneh, וסברה ושתילה, מאחר ובמחנות הפליטים בצפון לבנון, גורמים אלה כבר פועלים.
במאמר שפרסם העיתונאי הלבנוני חאסן חייאדרHassan Haydar ב-30.11 בעיתון `דאר אל חאיית` Dar Al Hayat, הוא שואל: מה קורה במחנות הפליטים הפלסטינים? כיצד קרה שכל הקבוצות האלה חצו את גבול סוריה לבנון מבלי שגורם ביטחוני אחד סורי או לבנוני הבחינו בכך? How is it possible for all these armed groups to cross the Syrian-Lebanese border into Lebanon without being spotted by the security apparatus of both sides?
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מדווחים כי כפי שהסורים מחמשים את כל הקבוצות הפרו סוריות בלבנון לקראת מלחמת אזרחים, כך הם מחדירים עתה גורמים קיצוניים איסלמיים הקשורים עם אל קעידה הנמצאים בסוריה אל תוך מחנות הפליטים הפלסטינים, במטרה להישג 3 מטרות:
א. להעביר את האלמנטים המקורבים לאל קעידה מסוריה ללבנון, לקראת אפשרות של הפשרת הקשרים בין וושינגטון ודמשק.
ב. כדי להבטיח כי במקרה של פריצת מלחמת אזרחים בלבנון, הפלסטינים לא יישארו ניטראליים, אלא ילחמו לצד הכוחות הסוריים.
ג. לגרום להקצנה הולכת וגוברת של הפלסטינים בלבנון, במטרה לבודד עוד יותר את הגורמים `המתונים` בקרב הפלסטינים, לא רק בלבנון אלא גם ברצועת עזה ובגדה המערבית. כמו בעיראק, גם אצל הפלסטינים בלבנון, הסורים יכחישו כי הם מעורבים במתרחש.
בעוד מממשלת ישראל מדברת ביום א` על הסכנה האיראנית שאולי תבוא, כאשר זו כבר נמצאת בלבנון, היא כרגיל מתעלמת מהעיקר, מתפקידה של סוריה לא רק בלבנון, אלא גם ברצועת עזה.

Print Friendly, PDF & Email