הבעיה המרכזית של מנהיג 'הליכוד' בנימין נתניהו הממשיך לאבד בסקרים מנדטים היא בחירתו השגויה באהוד ברק כשר ביטחון.

תיקדבקה:חוסר היכולת של בנימין נתניהו למצוא מועמד לשר ביטחון מתוך 'הליכוד' עצמו, תלותו באהוד ברק, הכרזתו כי אביגדור ליברמן, יהיה 'שר חשוב בממשלתו', וחוסר רצונו להודיע מי יהיה שר האוצר בממשלתו, פוגעים בימים האחרונים קשה בבנימין נתניהו, כאשר 'הליכוד' ממשיך לאבד מנדטים במשאלי דעת הקהל האחרונים. מלמעלה מ-30 מנדטים יורד 'הליכוד' ל-26 מנדטים בלבד.
תיקדבקה:בשבוע האחרון של מערכת הבחירות מנהיג 'הליכוד' בימין נתניהו עושה את כל השגיאות האפשריות, ומשלם על כך ביוקר בסקרים.
הטעות הגדולה ביותר של נתניהו היא היצמדותו הבלתי ניתנת להסבר לשר הביטחון ומנהיג מפלגת 'העבודה' אהוד ברק, וההבטחה לו כי הוא יהיה שר הביטחון בממשלת 'הליכוד'. אם ציבור הבוחרים בישראל היה רוצה באהוד ברק כשר ביטחון, גם לאחר מבצע 'עופרת יצוקה' , הוא היה מחזק את מפלגת "העבודה', ולא מחליש אותה, כפי שאפשר להיווכח בסקרים של סוף השבוע בהם 'העבודה יורדת אל מתחת ל-13 מנדטים, כמעט באותו שיעור בו 'הליכוד' יורד.
במילים אחרות, שני בסיסי הכוח עליהם נתניהו מבסס את כוחו, 'הליכוד' ו'העבודה', נמצאים בירידה מתמדת. במקום שנתניהו יגיע להיות ראש ממשלה מתוך עמדה פוליטית חזקה, עתה יש לו סיכוי להגיע למשרה זו מתוך עמדה חלשה.
כבר ב-13 בדצמבר 2008 כתב תיקדבקה: נתניהו חייב כבר עכשיו להזים את השמועות המחלחלות מהמסדרונות הפוליטיים אל הרחוב, כי כפי ששר ההגנה האמריקני רוברט גייטס ממשיך בממשלו של הנשיא הנבחר באראק אובמה, כך שר הביטחון אהוד ברק ימשיך בממשלת נתניהו. אם אכן נתניהו מתכנן זאת, מוטב שהציבור ידע זאת. משום שאם הציבור יחשוד באפשרות כזו, יהיו יותר בוחרים שיחליטו שלא להצביע עבור 'הליכוד' מאשר בעדו. סוף ציטוט. הקישו כאן לקריאת הניתוח הפוליטי המקורי.
לכך יש 5 סיבות עיקריות:
1. הציבור הישראלי, עדיין לא השתכנע כי אכן במבצע 'עופרת יצוקה' חידש צה"ל את כוח ההרתעה שלו מול איראן, סוריה, וחיזבאללה. אם צה"ל נמצא בימים אלה במצב כוננות מלחמתית גם בגבול הצפון וגם בגבול הדרום, היכן ההרתעה?
2.התלות הכמעט מוחלטת של מדיניות שר הביטחון אהוד ברק ברצועת עזה בקהיר, איננה זוכה לאמון בקרב הציבור הישראלי, החושב כי אסור לסמוך על מצרים כיום בנושאים ביטחוניים, כפי שהוכח כבר בעבר שאי אפשר היה לסמוך עליה.
3. הירי המתמשך של הטילים מעזה. הציבור איננו נותן אימון בדבריו של שר הביטחון, כי ירי הטילים, הם רק 'פרפורים אחרונים' של החמס לפני כניעתו לתכתיבים המצריים של תנאי הפסקת האש. הציבור הישראלי לא יקבל טיעונים כאלה כאשר טילי 'גראד' מתפוצצים במרכז אשקלון. למרות שבישראל נעשה בימים האחרונים מאמץ גדול לטשטש ולהעלים מדעת הקהל את העובדה כי החמס החליט שלא להסכים לתנאי הפסקת האש, הרי הציבור מבין כי המלחמה בעזה עדיין לא הסתיימה.
4. חזרתו של אהוד ברק לשיטה הישנה שלו מימי האינתיפאדה הראשונה, שאף פעם לא עבדה, להפציץ או לירות על שטחים ריקים, מבלי לפגוע באויב, כדרך להשגת הישגים מדיניים, אף פעם לא זכתה לתמיכה פוליטית בציבור הישראלי. למרות זאת אהוד ברק חוזר לשיטה זו בעקשנות ראויה לציון, ומפציץ חולות ריקים בציר פילדלפי, ומוצבי חמס ריקים.
5.השבוע החליט בנימין נתניהו להגדיר בפעם הראשונה את מדיניותו כלפי איראן, כאשר אמר 'כי איראן לא תתחמש בנשק גרעיני. נקודה.' זו לא הייתה הצהרה חזקה, אלא הצהרה חלשה. קודם כל הצהרה זו דומה מאוד לדבריו של הנשיא ג'ורג בוש אשר הבטיח שלא יצא את הבית הלבן מבלי שבעיית הגרעין האיראני תיפתר. הציבור הישראלי למד כבר לא להאמין להצהרות אלה. נקודה שנייה חשובה, הציבור רוצה לדעת מי האיש אשר יבצע את המדיניות הזו של נתניהו? מאחר ונתניהו קבע השבוע כי מדובר בברק, הוא ספג ירידה נוספת בסקרי דעת הקהל, כאשר הקולות של 'הליכוד' עובדים אל אביגדור ליברמן.

Print Friendly, PDF & Email