הבעיה הפלסטינית עם ירושלים היא לא עם טראמפ. היא עם יורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד בין סאלמן שאיננו רוצה לשמוע על ירושלים

הפלסטינים רותחים על הודעת מקורות בכירים בממשל הנשיא דולנד טראמפ, ביום שישי 15.12, כי הם אינם יכולים לתאר שהכותל המערבי לא יהיה בתחומי מדינת ישראל, למרות שהגבולות הקבועים הסופיים בין ישראל לפלסטין, כולל בירושלים, יצטרכו להיקבע במו"מ בין שני הצדדים. 
ההודעה האמריקנית הזו נמסרה  לקראת ביקורו הצפוי של סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס Mike Pence בישראל ובכותל המערבי ביום ד' 20.12.
הנשיא דולנד טראמפ כבר ביקר בכותל המערבי לפני שמונה חודשים ב-22 למאי בעת ביקורו בישראל, אולם אז גרשו אנשי ביטחון אמריקנים את אנשי הביטחון הישראליים שרצו לאבטח את ביקור הנשיא בכותל בטענה כי הוא  איננו נמצא בגבולות ישראל.
עברו שמונה חודשים, וממשל טראמפ החזיר את הכותל לתחומי מדינת ישראל.
אפשר וצריך להניח, כי הפלסטינים ינסו להסלים את המצב הביטחוני בירושלים בימים שנותרו עד להגעתו של סגן הנשיא פנס לכותל.
הפלסטינים הסופגים עתה כל כמה ימים מכה מדינית חדשה ממשל הנשיא דונלד טראמפ מאשימים אותו במעבר חד לתמיכה בעמדות הישראליות, ומצהירים כי ארצות הברית נטשה את תפקיד המתווך ההוגן בסכסוך הישראלי-פלסטיני ובכך סיימה את תפקידה בתהליך משום שהפלסטינים אינם רוצים/מוכנים יותר לדבר עם וושינגטון.
זו כמובן העמדת פנים שצריך להמתין ולראות כמה זמן רמאללה תוכל להתמיד בעמדה בה היא יכולה להרשות לעצמה שלא לעמוד בקשרים עם וושינגטון.
זו גם הצגה לא נכונה של הדברים על ידי הפלסטינים, המנסים להסתיר בכל כוחם, כי הבעיה המרכזית שלהם לגבי שאלת ירושלים, היא לא ממשל טראמפ בוושינגטון, אלא ממשל יורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד בין סאלמן בריאד.
בשבועות ובימים האחרונים הולכות ומתרבות הידיעות, כי יועצו הבכיר וחתנו של הנשיא טראמפ לנושאי השלום בין ישראל לערבים  ג'ארד קושנר  Jared Kushner מכין תכנית מדינית מרחיקת לכת בפתרון הסכסוך הישראלי-ערבי המבוססת על קשריו האמיצים עם יורש העצר הסעודי. 
בפרסומים כאלה החל 'הניו יורק טיימס' NYT כבר ב-11 לנובמבר, כאשר פרסם תחת הכותרת:'צוות טראמפ החל לנסח טיוטה של תכנית שלום מזרח תיכונית, ' Trump Team Begins Drafting Middle East Peace Plan. לפי הפרסום התוכנית מתקדמת במהירות בגלל שלושה גורמים.
1. תמיכתם של יורש העצר הסעודי הנסים מוחמד בין סאלמן ושל נשיא מצרים פאתח אל-סיסי במהלך כזה.
2. מעמדו הפוליטי ההולך ונחלש של ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, בעיקר בגלל החקירות הפליליות בהן הוא מסובך.
3. מעמדו ההולך ונחלש של ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן, גם בגלל גילו המתקדם ( 82,) וגם משום שמשאלי דעת הקהל בקרב הפלסטינים מראים בבירור שרוב הפלסטינים רוצים שיפרוש מתפקידו בגלל חולשתו והשחיתות ברמאללה. ( לפי משאל דעת הקהל האחרון שנערך בין ה-7 ל-10 בדצמבר, 70 אחוז מהפלסטינים רוצים בפרישתו של אבו מאזן מהשלטון, 64 אחוז מערביי הגדה, ו-80 אחוז מתושבי רצועת עזה. רק 26 אחוז מהפלסטינים רוצים בהישארותו בשלטון.)
בוושינגטון מעריכים, כי זהו הרגע המתאים לנצל את חולשתם של המנהיגים הישראלי והפלסטיני, ולהציג מולן תכנית מדינית שיש לה תמיכה סעודית ומצרית.
שבוע לפני הפרסום הזה ב-6 לנובמבר, נסע אבו מאזן באורח דחוף לריאד שם נפגש עם המלך סאלמן ועם יורש העצר הנסיך מוחמד בין סאלמן. מאז שנערכו הפגישות האלה ועד השבוע מתפרסמות כל הזמן ידיעות על מה שהתרחש בפגישה המדוברת ביותר כיום במזרח התיכון בין המנהיג הסעודי והמנהיג הפלסטיני.
לפי הפרסומים, סעודיה הציגה לראש הרשות הפלסטינית תכנית מדינית אמריקאית-ערבית שתכלול הכרזה על אבו דיס כבירת פלסטין. לפי הדיווחים התוכנית כוללת בין היתר מדינה פלסטינית שתהייה לה רק ריבונות מוגבלת בחלקים מהגדה המערבית. בהצעה נכתב עוד כי רוב ההתנחלויות יישארו במקומן, מזרח ירושלים לא תוכרז כבירה פלסטינית ולא תהיה זכות שיבה לפליטים פלסטינים.
הפלסטינים הכחישו בתוקף רב פרסומים אלה.
למרות ההכחשות הפלסטיניות, פרסמו השבוע שני מקורות בארצות הברית את מה שלטענתם הוא הטקסט של שיחת יורש העצר הסעודי ואבו מאזן.
לפי פרסומים אלה הנסיך מוחמד בין סאלמן הדגיש בשיחה את הנקודות הבאות:

 • יוזמת השלום הסעודית-הערבית מתה. איננה קיימת עוד.
 • סעודיה איננה דורשת יותר מישראל שתסכים להקמת מדינה פלסטינית שבירתה תהייה מזרח ירושלים.
 • מאחר ותכנית השלום הסעודית אותה כינה הנסיך מוחמד 'תכנית A' איננה עוד, צריך לגשת ולבצע את 'תכנית B'.
 • מה היא 'תכנית B'? המדינה  הפלסטינית תקום ברצועת עזה. מצרים כבר מסכימה כי למדינה הזאת יסופחו חלקים גדולים מצפון סיני.
 • כאשר אבו מאזן שאל את הנסיך מוחמד מה יהיה עם הגדה המערבית ומזרח ירושלים, הוא ענה: 'על זה אנחנו יכולים להמשיך ולנהל משא ומתן.' We can continue to negotiate about this.
 • אבו מאזן שלא הסתפק בתשובה זו המשיך ללחוץ: 'אבל מה עם ירושלים, ההתנחלויות, שטחי B ו-C? שאל/לחץ: What about Jerusalem,  the settlements Areas B and C? Abbas pressed.
  'אלה יהיו נושאים למו"מ שבין שתי המדינות (הישראלית והפלסטינית) ואנחנו נעזור לך בזה,' ענה הנסיך מוחמד. These will be issues for negotiation, but between two states, and we will help you.

כמובן שהפלסטינים מכחישים פרסומים אלה בזעם. אבל ככל שהזעם שלהם גדל, כך התכיפות של הפרסומים האלה נעשית צפופה יותר.
בינתיים, לא נשמעה שום הכחשה, אפילו ברמז קל, מצד יורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד בין סאלמן לאף אחד מפרסומים אלה.
זה שהפלסטינים אומרים כי הם לא ידברו יותר עם וושינגטון, בגלל הכרזת הנשיא טראמפ על ירושלים כבירת ישראל והעברת השגרירות האמריקנית אליה, ועכשיו בגלל ביקורו הצפוי של סגן הנשיא מייק פנס ליד הכותל, עדיין לא מבטל את המהלכים מרחיקי לכת הסעודיים-מצריים-האמריקנים.
אפילו אם אבו מאזן יכול לנתק את קשריו וקשרי הפלסטינים עם וושינגטון, הוא לא יכול לנתק את קשריו עם בית המלוכה הסעודי ולא עם נשיא מצרים.
פירוש של צעד כזה יהיה מעבר חד של הפלסטינים לעבר הציר הטורקי-איראני ושל חיזבאללה.  סימנים ראשונים לכך אפשר לראות כבר ברצועת עזה, שם הופיעו בפעם הראשונה ביום שישי 15.12, בהפגנות מול גדר המערכת הישראלית נושאי דגלי ענק ועליהם דיוקנו של מפקד כוחות גדודי אל-קודס האיראניים הגנרל קסאם סוליימני.
התפתחות כזו, אם אכן תתרחש, תעניק לסכסוך הישראלי-פלסטיני ממד חדש לגמרי.

Print Friendly, PDF & Email

11 תגובות עבור “הבעיה הפלסטינית עם ירושלים היא לא עם טראמפ. היא עם יורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד בין סאלמן שאיננו רוצה לשמוע על ירושלים

 • דצמ 16, 2017 @ 15:44 at 15:44
  Permalink

  אחלה סלמאן

  • דצמ 16, 2017 @ 18:25 at 18:25
   Permalink

   מוחמד זה אח…

 • דצמ 16, 2017 @ 17:36 at 17:36
  Permalink

  כל פעם שמדברים על שלום יש מלחמות!!! אבל לא הייתי מאמין שנתניהו איש כזה חלש ומעורר רחמים מול הטורקים ומדינות העולם!!!

 • דצמ 16, 2017 @ 18:08 at 18:08
  Permalink

  את הסיבות למהלכי הסעודי ניתן למצוא באיום הצבאי האיראני על סעודיה..
  אם הסעודים לא ישלמו במטבע פלסטיני – הם עצמם יינטשו עי מי שיכול להסייע להם.. ארה"ב באופן ישיר, וכן ישראל באופן עקיף…במלחמה כמו במלחמה… החלשים תמיד משלמים את החשבון..

  העובדה שצביר הערבים שהתרכז בגדה המערבית הפך לכוח חלוץ נגד המדינה היהודית בידי מדינות ערביות בעשרות השנים האחרונות, הולכת ומשנה את פניה בזכות ההתפשטות האיראנית במרחב המזרח תיכוני על חשבון הסונים…

  • דצמ 18, 2017 @ 3:42 at 3:42
   Permalink

   אהבתי

 • דצמ 16, 2017 @ 20:09 at 20:09
  Permalink

  אתם דיווחתם לפני שנה שתוכנית השלום של טראמפ מתעלמת מהשחקנים המרכזיים.

  אני אשמח אם יתרחש מהלך מדיני כזה או אחר אבל עושה רושם שלפנינו עימות צבאי.
  יש שתי נקודות חשובות שלא יתנו להסכם כזה להתרחש.
  1) ירושלים הפכה להיות מרכז המוסלמים העולמי.
  בכל מסעדה ערבית, תורכית, איראנית, מרוקאית בעולם מתנוססת תמונה של הר הבית (וגם בכל החומוסיות בארץ)
  הפלסטינים, תורכיה, ירדן, איראן, מצרים ושאר המדינות הערביות הפכו את ירושלים לסמל האסלאם.
  אני חושב שבכל בית מוסלמי יש תמונה של הר הבית עכשיו.
  ואם בעבר ניתן היה להתעלם מהציבור הערבי כי כל שיטת המשטר שם מנוהלת על ידי מוכתאר, ראיס או דיקטטור. בא האביב הערבי ושינה הכל.
  בנוסף 10-20% מהפוליטיקה באירופה היא מוסלמית כרגע

  2) איראן שמה לה למטרה להקיף את ישראל בחצי מיליון טילים והיא הצליחה. (יש עוד מדינה אחת שמוקפת גם היא בטילים פרו איראנים וזו סעודיה)
  פניהם לעימות צבאי ארוך ומתיש מכוון שזה WIN WIN מבחינתם. הם יכולים להמטיר על ישראל עשרות אלפי טילים ואף לא כדור אחד יגיע לאיראן.
  ואם לא שמתם לב, כל הטקטיקה של ביבי זה ליצור מאיראן, חיזבאללה, סוריה והפלסטינים ישות אחת. עושה רושם שזה הצליח גם מיכוון שזו המטרה של איראן.
  אבל לא הצלחנו לשכנע אף אחד מלבד ארה"ב שאיראן היא אויב.

 • דצמ 16, 2017 @ 20:24 at 20:24
  Permalink

  אירן וטורקיה הן נמר של נייר שמתקיים בוואקום.
  מדינות עניות פושטות יד (מומלץ לראות מה קורה ללירה הטורקית).
  הלוואי שיעברו לצד השיעי..

  • דצמ 17, 2017 @ 7:01 at 7:01
   Permalink

   אסתכן בלהרגיז את קייזר סוזה, (מה שלא מומלץ…)
   לפשוט יד זה לקבץ נדבות.
   נדמה לי שהתכוונת לומר שהן פושטות רגל, קרי, ירדו מנכסיהן / מרוששות.

 • דצמ 16, 2017 @ 21:55 at 21:55
  Permalink

  אני לא זקוק מאף אחד לשום אישור על ירושליים
  ירושליים היא מעבר לפצצה
  אין שייח ולא יהיה שום שייח על שלמות ואחדות העיר
  אבל אני גם לא יכול להתעלם מהעובדה ששנים רבות של דיפלומטיה ערבית ירדו לטימיון
  בהצהרה אחת
  ולמה אני מתנגד לשייח על העיר
  כי אין אדם שיכול על פי רצונו לתתה או לקחתה
  מהעם היהודי
  ובהקשר לך יתן הזה מחמוד אל בעבס
  אתה השבוע מגיע לריאד לסידרת בעבוסים
  הם הולכים לאנוס אותך להסכים לפיתרון
  שאומר שישראל בע"ה חזקה
  והערבים חלשים
  אני אדון הארץ ואתה יודע זאת טוב בדיוק כמוני
  אז ביי ביי לשטחי A B וC
  סלאמת לאוטונומיה אני חוזר לנחלת אבותיי
  ומי שמיוצר לגורש

 • דצמ 17, 2017 @ 1:16 at 1:16
  Permalink

  בהזדמנות זו "תודה מיוחדת" לאבו מאזן שהראה לכל תושבי ישראל ולעולם את פרצופו האמיתי – אין פרטנר לשלום.
  אסור למדינת ישראל לאפשר להקים מדינה בינינו ובין ירדן.
  אם תוקם מדינה על גב ההר היא תביא על מדינת ישראל שואה נוספת. ירדן היא המדינה הפלסטינית.
  בנוסף, תזכרו כמה דברים הקשורים למזרח התיכון: דבר ראשון – שהערבים והבדואים מבינים רק כוח ומעריכים מאוד רק כוח!!! דבר שני – שרק החזק שורד במזרח התיכון!!! דבר שלישי – מחוות הם מבינים כחולשה שלנו, ככל שתיתן יותר הם יידרשו יותר. ("תן להם אצבע והם יירצו את כל היד"). דבר רביעי – במידה ותהיה מלחמה כוללת יש לתת הוראה ברורה לצה"ל לגרום לתושבי השטחים לעזוב את בתיהם ולהפנותם לכיוון ירדן. (אולי צריך לחוקק חוק בנושא זה). אין לעשות את הטעות ההיסטורית בשנית שאחרי מלחמת ששת הימים, להודיע להם לחזור לבתיהם. היתה הזדמנות חד פעמית לגרש לירדן, בחסות מלחמת ששת הימים, את כל תושבי יהודה ושומרון הערביים. בהזדמנות זו "תודה מיוחדת" גם למשה דיין, על הבלגן שארגן לנו במשך 50 שנה. נקווה שהאירועים האחרונים פותחים לחלק מאזרחי המדינה את העיניים ומבינים כעת שאין באמת פרטנר לשלום, עם חיות אדם לא ניתן לעשות שלום. אולי מתחילים להבין סוף סוף את המנטליות הערבית. גם בעוד 50 שנה לא יהיה שלום עם הערבים, זו מלחמת דת שאין לה פתרון. תראו מה הם עושים אחד לשני הסונים והשיעים. אותנו הם לא "סופרים ממטר". חבל שאנשי אוסלו לא הבינו אז את המנטליות הערבית הביאו את עארעפת לכאן ונתנו לאנשיו נשק שהופנה ומופנה כנגדנו. כמה הזוי!!! "מזרח תיכון חדש" יש רק בחלומות ואולי בשווייץ.
  עארפעת כלל לא התכוון למלא אחרי ההסכמים שעליהם חתם, זה התגלה מאוחר יותר.
  הצהרה אחת של נשיא ארה"ב שירושלים היא בירת ישראל וכעת שהכותל בכל הסדר עתידי יהיה בחסות מדינת ישראל הביאה את הג'אננה לכל המוסלמים בעולם. פתאום ירושלים היא העיר החשובה ביותר למוסלמים, למרות שכלל לא מוזכרת בקוראן.
  האנשים האלה רוצים לשכתב את ההיסטוריה והם דיי מצליחים, הם משקרים לעצמם ולכל העולם, ובסוף הם גם מאמינים לשקרים של עצמם.
  מאוד קשה לצאת מהשקרים שלהם.

 • דצמ 22, 2017 @ 14:06 at 14:06
  Permalink

  לסעודיה אין אינטרס שירושלים ליפול לידי הפלסטינים מאחר ואז היא עלולה להפוך מהר מאוד לעיר קדושה לאסלאם לא פחות ממכה ואולי אפילו יותר ! תחשבו מה זה ירושלים וארץ ישראל בידי הערבים לעומת איזה אבן שחורה באמצע המדבר ?? לא סתם דאעש רצו להפוך אותה לבירת החליפות

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות