הבעתיות בהפעלת חפרפרת סעודית-אמריקנית בהכנת תחתוני נפץ, והמלחמה באל קעידה. אי אפשר לחשוף את חומר הנפץ PETN

הבית הלבן וסוכנויות המודיעין האמריקניות זועמים שסוכנות הידיעות AFP חשפה ביום ד' 9.5, כי האיש אשר הביא לחיסולו ביום א' 6.5 בתימן על ידי מלט אמריקני של  פאהד אחמד אל קוסו Fahd al-Quso, החשוד בהשתתפות בפיגוע במשחתת האמריקנית 'קול' באוקטובר 2000, הוא סוכן כפול סעודי שעבד גם עבור האמריקנים.
הזעם האמריקני מופנה גם לכך, כי פורסם שהסוכן הכפול הזה, שזהותו לא נמסרה, הוא שהצליח לחדור לתא של אל קעידה, גם כן בתימן, שהכין תחתוני נפץ שנועדו להפיל מטוס נוסעים אמריקני.
המדובר בתחתוני נפץ משוכללים יותר מאלה שניסה לפוצץ הסטודנט הניגרי עומר עבדולמוטאלבUmar Farouk Abdulmutallab, בחג המולד ב-2009, שעה שכבר עלה וטס במטוס נוסעים אמריקני שיצא מאמסטרדם בדרך לדטריוט. הגרסא המתקדמת של תחתוני הנפץ הותקנה כך שלא היו בו שום חלקים מתכתיים היכולים להתגלות על ידי מכשירי הגילוי בשדות התעופה. לא נמסר האם מכשירים אלה חושפים חומרי נפץ או לא, בעיה ביטחונית שעליה כנראה שירותי הביטחון עדיין לא התגברו לגמרי עד היום.
התשובה היא שלמכשירי העיקוב היום בשדות התעופה, כולל האמריקנים, אין מכשירים המסוגלים לחשוף את החומר הנפץ  PETN, בו משתמש אל קעידה.
במילים אחרות, כמעט בלתי אפשרי לחשוף היום תחתוני נפץ, מבלי שיש על כך מידע מודיעני מראש. זהו מקור הרגישות של גופי המודיעין האמריקנים לגבי חשיפת המקורות למידע מודיעני.  
לפי המידע המתפרסם,  הצליח הסוכן הכפול הסעודי לחדור אל תא אל קעידה בתימן שהכין את תחתוני הנפץ האלה, ואשר כנראה היה קשור  עם האיש הנחשב המומחה לבנין פצצות של אל קעידה בחצי האי ערב  איברהים חסן אל-עסירי Ibrahim Hassan al-Asiri, סעודי שתכנן את הפצצה  שהייתה בדרך לדטרויט, ושתי פצצות נוספות שהורכבו בתוך מחסניות דיו ונשלחו לארה"ב במטוסי מטען ב-2010. שתי הפצצות הכילו חומר נפץ תקני אך לא התפוצצו. 
כאשר עבודת הרכבת תחתוני המשוכללים נסתיימה, הם ניתנו לסוכן הסעודי הכפול כאשר  אנשי אל קעידה מורים לו לחזור לסעודיה, לעלות שם על מטוס נוסעים אמריקני העושה את דרכו לארה''ב ולפוצץ אותו באוויר.
במקום זה, נטל הסוכן הכפול את תחתוני הנפץ והעביר אותם מתימן לסעודיה שם מסר אותם לידיו מפעליו במודיעין הסעודי. אלה העבירו אותם לידי סוכנויות המודיעין האמריקניות.

כל הפרשה הזו נודעה כאשר ביום ב' 7.5 הבית הלבן הודיע רשמית, כי סוכל בהצלחה ניסיון של אל קעידה לפוצץ ביום השנה הראשון לחיסולו של אוסמה בין לאדן, 2 במאי, מטוס נוסעים אמריקני, a plot by Al-Qaeda in the Arabian Peninsula (AQAP) had been successfully thwarted, אם כי אף פעם לא נשקפה סכנה של ממש לשום מטוס אמריקני.
המקורות המודיעיניים וללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי מכל השתלשלות זו ובמיוחד מהזעם האמריקני על הפרסום עולות לפחות שלוש תמיהות מודיעיניות:
1. אם הבית הלבן וסוכנויות המודיעין האמריקניות לא רצו שיתפרסו פרטים על פעולה מודיעינית אמריקנית-סעודית רגישה כל כך כמו חדירה לתא מרכזי של אל קעידה בתימן, מדוע הם עצמם פרסמו בכלל ידיעה לא מדויקת כי סוכלה התקפה על מטוס נוסעים אמריקני, בעוד שלמעשה התקפה כזו רק תוכננה, אבל לא הבשילה עדיין לפעולה מבצעית, ושום מטוס, או טיסה בה היו מעורבים מטוסים ונוסעים אמריקנים הועמדו בסכנה ישירה?
2.
אם המודיעין האמריקני חשש ובצדק, כי פרסום כזה יכול לפגוע בפעילותם, או הפעלתם להבא של סוכנים כפולים סעודיים במשימות כאלה,  או אולי בפעולתם של סוכנים כפולים נוספים כאלה הפועלים כבר בשטח, מדוע הוא הסכים לכך שהבית הלבן יפרסם הודעה על האירוע הזה בכלל?
הניסיון של הנשיא באראק אובמה להוכיח ב-2 במאי, יום חיסולו של בין לאדן, באמצעות נסיעתו לקבול וחתימת הסכם לשיתוף פעולה צבאי ואסטרטגי לטווח ארוך עם נשיא אפגניסטן חמיד קרזאי, שהיה צריך להפגין את ההישגים של ארה''ב כתוצאה מחיסולו של בן לאדן-נכשל.
המידע הסודי על ביקורו המתוכנן של הנשיא בקבול ולוח הזמנים המדויק של אובמה באפגניסטן דלף was   compromised , עוד לפני שמטוסו נחת בקבול, מבלי שאיש יסביר כיצד זה קרה.
דבר זה אפשר לטאליבן להתארגן תוך זמן קצר מאוד של פחות משעתיים של צאתו של אובמה מקבול, לפתוח במתקפה של מתאבדים ופיגועי ירי ליד ארמון הנשיאות האפגאני והשגרירות האמריקנית בקבול, התקפה שהוכיחה כי להסכם שאובמה חתם עם קרזאי אין ערך ממשי רב.
האם הכישלונות האלה דחפו את הבית הלבן לנסות ולהפגין הצלחה ברורה יותר בתחום הלוחמה באל קעידה? ואם התשובה היא כן, מי היה הגורם שהחליט הפעם להדליף את הפרטים שסוכנויות המודיעין האמריקניות רצו שיישאר חסוי?
3.
אחת האפשרויות היא כמובן שמי שהדליף פרטים אלה היה המודיעין הסעודי עצמו, או גורם מודיעין מערבי-ערבי נוסף ששיתף פעולה עם הסעודים, נוסף לאמריקנים, בהפעלת הסוכן הכפול, או אולי המשולש.
מבצע של הפעלת סוכנים כפולים למבצע חדירות אל תאי טרור, או תאי ריגול, היא לא רק אחת ממשימות המודיעין המסובכות והרגישות ביותר, אלא  הוא גם מבצע בו אף אחד מהצדדים המעורבים בו, כולל הסוכן הכפול עצמו, אינם תמיד יודעים ומכירים את כל הפרטים והעובדות על המתרחש אתם ומסביבם.  
אם ניקח לדוגמא את תחתוני הנפץ המשוכללים, הרי השאלה המרכזית היא מי באמת פיתח אותם?  איברהים חסן אל-עסירי, המומחה לפצצות של אל קעידה? מהמידע המקוטע המתפרסם הדבר מוטל בספק. אם כך, אולי מדובר באלמנטים טכנולוגיים שפותחו על ידי המומחים של שירותי המודיעין האמריקנים, או הסעודים, שהועברו על ידי הסוכן הכפול מסעודיה לתימן, במטרה ליצור אמון בלתי מעורר אצל אנשי אל קעידה כי נמצא אתם סעודי המוכן באמת לפוצץ מטוסים אמריקנים, בעוד הוא חושף אותם, ולאיזה דרגה של תחכום בפיתוח הם כבר הגיעו?
עצם ההדלפות על שיטת הפעלה זו של חדירה ושל סוכנים, מצביעה קודם על העובדה שאין הסכמה בין כל חלקי המנגנון המודיעיני האמריקני-סעודי שעמד מאחורי פעולה זו.
הטוב ביותר היה להימנע בכלל מפרסום פרט כלשהו על הפרשה. אולם מאחר והדבר נעשה הנזק המודיעיני במלחמה באל קעידה כבר בוצע, ואותו אין להשיב
 

Print Friendly, PDF & Email