הברירות הקשות שלפני צה"ל בגולן. צה"ל: איננו תומכים במורדים. נערך לפעול בשטח סוריה להדפם מחדר. ג'ומבאלט: אל תאמינו לישראל

צה"ל ומדינת ישראל נקלעו, ביום שישי 3.11, למצב בלתי אפשרי, שהביא אותו על סף של מעורבות במלחמת האזרחים בסוריה. מכונית תופת שהתפוצצה בשעות הבוקר בפאתי הכפר הדרוזי חדר שבגולן הסורי, מול מוצבי צה"ל בחרמון, בישרה את תחילתה של ההתקפה של כוחות מורדים סוריים-רובם משתייכים לארגון תאריר אל-שם-אל קעידה סוריה (או בשמו הקודם: חזית אל נוסרה) על הכפר. כתוצאה מההתפוצצות והפגזות המורדים ישנם בחדר למעלה מ-10 הרוגים דרוזים, וכ-30 פצועים-חלקם במצב קשה.  
הידיעה על המתרחש בחדר התפשטה כאש במשך יום שישי בכל ריכוזי הדרוזים במדינה. לכמה משפחות דרוזיות, ובייחוד לאלה המתגוררות בכפרי הדרוזים ברמת הגולן-מגידל שמס, מסעדה ובוקעתא, יש משפחות וקרובים בחדר.  ח"כ ד"ר אכרם חסון ממפלגת 'כולנו' מסר, כי ארבעה מבני משפחתו נהרגו בפיגוע ובקרבות בחדר.
מאות דרוזים התכנסו ליד  צפון גדר המערכת שהם צופים מרחוק במתרחש בזירת הקרב. כמה עשרות מהם פרצו את הגדר בשעות אחה"צ כאשר חיילי צה"ל רודפים אחרים ומחזירים אותם לשטח ישראל.
צה"ל ומערכת הביטחון עושים מאמצים גדולים לשכנע את הדרוזים לנהוג באיפוק, תוך כדי שהם מבטיחים להם כי אם יהיה צורך בכך הצבא ימנע בכוח את כיבוש חדר על ידי המורדים.  צה"ל יכול למנוע את כיבוש הכפר על ידי הפעלה של כוח אווירי, כמו הפצצות וירי ממטוסי ומסוקי קרב, ואש ארטילרית כבדה ומדויקת לעבר כוחות המורדים.  
צה"ל גם הזרים כוחות גדולים לאזור, ופרש כוחות נוספים לאורך גבול ישראל וסוריה.
בשעות אחה"צ פרסם צה"ל הודעה האומרת: 'המדיניות ברורה – אנו לא מתערבים בלחימה ולא מסייעים לאף צד, ומהצד השני מעניקים סיוע הומניטארי ורפואי לבני המקום, תושבי הגולן הסורי, כדי להקל על סבלם. אנו לא מסייעים ולא נסייע לארגוני הטרור בגולן. בשעות האחרונות מתקיימת לחימה משמעותית. בניגוד לשקרים שמפיצים גורמים בעלי אינטרס, ישראל לא מסייעת, לא סייעה ולא תסייע לאף גורם טרור. נמשיך לעמוד לצד הדרוזים בגולן.'
אולם צה"ל הוא לא הגורם היחיד בזירה.מול הודעת צה"ל פרסם הצבא הסורי הודעה הקוראת לדרוזים בגולן שלא להאמין לדברי צה"ל משום שתמיכתו במורדים הסורים ידועה. גם מנהיג הדרוזים בלבנון, שלמנהיגותו נשמעים הדרוזים בגולן הסורי פרסם הודעה בה קרא לדרוזים שלא להאמין להודעות ישראל שלדבריו-תבגוד בהם.
המקורות של תיקדבקה: הבעיה העיקרית שצה"ל עומד לפניה היא שהוא איננו מצליח להביא להפסקת ההתקפה של המורדים הסוריים על חדר. אם ההתקפה תימשך יצטרך צה"ל להתערב, ואז יואשם על ידי דמשק בפלישה לסוריה ולפגיעה בריבונותה.
קשה לדעת כיצד צבא סוריה וכוחות של חיזבאללה שנמצאים באזור יגיבו במקרה של התערבות ישירה של צה"ל במתרחש.
סיבוך נוסף במצב היא העובדה, ממנה כולם מנסים להתעלם, כי הכפר חדר עוין לישראל. סוריה, איראן וחיזבאללה, שניסו בשנים האחרונות לקים כמה מליציות טרור כדי לפעול נגד מטרות בישראל הצליחו לגייס לשורותיהן כמה מאנשי הכפר.
במצב העדין  ונפיץ הזה בשטח מטפלים ישירות  הרמטכ"ל רב אלוף גדי אייזנקוט, אלוף פיקוד הצפון  האלוף יואל סטריק, מפקד אוגדת הבשן תת-אלוף עמית פישר, והיועץ לביטחון לאומי מאיר בן-שבת.

Print Friendly, PDF & Email

15 תגובות עבור “הברירות הקשות שלפני צה"ל בגולן. צה"ל: איננו תומכים במורדים. נערך לפעול בשטח סוריה להדפם מחדר. ג'ומבאלט: אל תאמינו לישראל

 • נוב 3, 2017 @ 17:03 at 17:03
  Permalink

  הדרוזים ההזויים גוררים את הנהגת צה"ל הפחדנית שחששה להתערב נגד אסאד (ועל כך נשלם עוד בריבית דריבית) להתערב בלחימה לטובת אויביה – אסאד, חיזבאללה, והמשת"פים הדרוזים של חיזבאללה ברשות וואליד ג'ונבלט הצבוע ורודף השמלות ועל הדרך, לתת למורדים באסאד השולטים על חלקים משמעותיים מהגולן, לפנות נגד ישראל.

 • נוב 3, 2017 @ 18:10 at 18:10
  Permalink

  דרוזי שרוצה לצאת לתמוך באחיו בסוריה שיצא ושיחתום שאין חזרה לישראל
  אנחנו לא סונים לא שיעים ולא דרוזים אסור להתערב נגעת נסעת רק נאכל אותה בכל התערבות

  • נוב 4, 2017 @ 8:16 at 8:16
   Permalink

   צודק בגדול

 • נוב 3, 2017 @ 20:05 at 20:05
  Permalink

  אין להתערב בנעשה בכפר הדרוזי חדר גם אם ישחטו בו את כל יושביו,קרובי משפחה של הדרוזים בישראל או לא ,כל כפר חדר בני מוות,הם התגייסו לחיזבאללה וניסו אף לבצע פיגועים מול ישראל שלא יצפו לקבל את עזרת צה"ל אוטו צה"ל שניסו לפגוע בחייליו
  ובאשר לדרוזים בישראל עבורם גם נמסור נפשנו כי הם חלק מאיתנו -אחיהם בסוריה בני מוות נקודה

 • נוב 3, 2017 @ 22:46 at 22:46
  Permalink

  לדעתי בלבד!!!
  1) ישראל לא יכולה לפעול נגד המורדים בסוריה כי אנחנו צריכים אותם נגד חיזבאללה ואיראן ויש להם תרומה גדולה לבטחון ישראל!!!!
  2) צריך לאפשר לאזרחים לברוח ללבנון ולא לישראל כי אפילו הם דרוזים הם אויבי ישראל

 • נוב 4, 2017 @ 5:52 at 5:52
  Permalink

  בקיצור כולכם דיברתם שטויות פה! ע"י עזרה לכפר אפשר לקבל הכרה שאנחנו לא הרעים פה!
  סביר להניח שישנם מורדים שנפצעו טופלו ובתמורה נותנים מידע לצהל פגיעה בהם תעצור את העברת המידע ועבודה של שנים תרד לטמיון, אי עזרה לכפר יצייר את ישראל בעיני הדרוזים כלא מספיק אוהדת את הדרוזים שתורמים למדינה, למרות שרובם מבינים שזה בעיתי, אבל כלפי חוץ הם חייבים לתמוך באחיהם מעבר לגבול, אז ישראל עוברת לשטח המודיעיני ומנסה לעצור ע"י איום על התוקפים , נמתין להמשך , התקפה צהלית סמלית לדעתי תבוא

 • נוב 4, 2017 @ 7:42 at 7:42
  Permalink

  ישראל היתה צריכה לחסל את אסד ולאפשר סוריה דמוקרטית. מדינות דמוקרטיות לא נלחמות. רק מדינות בשליטת דיקטטורים נלחמות. כמו שהיה פעם שמלכים רצו להגדיל שטחים מסיבות כלכליות, גם היום אירן ופוטין ואסד הם דיקטטורים שמנסים להגדיל שטחים. לא אכפת להם שימותו אזרחים.
  אם מחפשים תרוץ זה שאסד מספק לחיזבאללה נשק מתקדם תמורת העזרה שלהם.
  בלי אסד השיעים לא היו משיגים כלום בסוריה.

  • נוב 4, 2017 @ 10:04 at 10:04
   Permalink

   ברור שחיסול אסד יביא דמוקרטיה כי זה השלטון החביב על האיסלם. לראייה רוב (אם לא כל) המדינות המוסלמיות הן דמוקרטיות פתוחות.
   ולכן, הגיוני שישראל תשלח את צבאה,גם במחיר ברור של מאות הרוגים , כדי להביא לשלום ודמוקרטיה בסוריה.
   אני גם הייתי מרחיק ואומר שזו חובה מוסרית (ואף חוקית) לשלוח את צהל לאפגניסטאן ולשחרר את האינלקטואל הרב הכלוא שם מצפורני הטליבאן.
   אחחח.. החיים לפי הטוקבקיסטים של דבקה. נפלא.

 • נוב 4, 2017 @ 14:11 at 14:11
  Permalink

  אם הם רוצים לעזור שיטוסו לשם ויעזרו, לא מדינת ישראל צריכה לעשות את זה

 • נוב 4, 2017 @ 19:04 at 19:04
  Permalink

  למר טדי מגן:
  בבקשה להתיחס בכבוד לכל תגובה(שטויות פה)
  יש מה שהוא במה שהוא אמר(להשאיר ההחלטה לגדולים של הצבא (עם הזקנים),
  אם כן לעזור או לא.
  זה עלולל להפוך כל הדרוזים מישראל לאויב.(כמו צדל בזמנו)…..
  בנוסף שמתחיל בעיותבלבבנון(שמעתי שרצו לשלוח את הבן בעולם שכולו טוב….)
  בקיצור "סיבוך"
  אתם אמרתם!!!!!!!
  סיבוך למי?
  סיבוך לאלו שלפני 5 שנים לא רצו לגמור עם הקצב הקטן של דמשק(כנראה500000 מתים ומליונים פליטיםלא היינו מגיעים למצב הזה(תגובה של SIMON/
  פיצצו האטום של הקצב הגדול,
  והשאירו הקצב הקטן (אולי אחד מהסיבות שבגללו תתפתח המילחמה הגדולה!!!!!!!!!!!!
  התקפה "סימילית".וזה יעשה עילה לפתוח במללחמהשזה עושה האינטרס של המעצמות רוסיה ןUSA.
  קוראים לזה לעשות עבודה שורה.
  ככה כל "החבאייב" אירן,חיזבללה,חמאס יעשו קשר (בעתיד הלא כל כך רחוק,כי הפיצוץ חייב להיות)
  מעניין אין שום התראה אזהרה,שום הודעה……
  הכל על מי מנוחות ינהלני………
  מילה אחרונה לתיקדבקה בנושא גורלי הזה………

 • נוב 4, 2017 @ 19:14 at 19:14
  Permalink

  כל דרוזי שיחצה את הגדר שיהיה לו בהצלחה, אבל הוא לא יוכל לשוב. ככה אף אחד לא יצא, כי כמה שהדרוזים בוכים פה, הם מעדיפים להיות בשטח ישראל ולא תחת שלטון אסד. אז מי שרוצה להגר לסוריה – שלום ולא להתראות.

 • נוב 5, 2017 @ 6:40 at 6:40
  Permalink

  כולם מכלילים ובטעות שוכחים עובדה אחת, אין לראות בכל כפרי הדרוזים בגליל כדין כפרי הדרוזים ברמת הגולן ולאורך הגבול. במשך עשרות שנים מתכוננים חלקם ואף מקיימים הפגנות שנתיות בעד סוריה ובעד רצונן לשוב לסוריה, מס שפתיים על הפחד שאוחז בהם על היום בו תחתום ישראל עם סוריה על החזרת שטחים.
  בשנים האחרונות בייחוד במגידל שמס, בוקעתא ומסעדה חלה הקצנה של הדור הצעיר, הם לא רואים את עצמם חלק ממדינת ישראל והם יום אחד ישאפו לשינוי. להזכירכם אותה קהילה של דרוזים לומדת, מתחנכת באוניברסיטאות ערביות בירדן, לבנון וסוריה, הם נישאים עם הקהילה בלבנון ובסוריה ומכיוון שכך חשים מחויבים הרבה יותר לגורמים אשר אינם בכרך ישראליים אלה למשפחה המורחבת.
  הדרוזים משקיפים וזוכרים מה עשתה ישראל לאנשי צד"ל בתקופת אהוד ברק, עם פינוי רצועת הביטחון בלבנון וזוכרים היטב את מספר הפעמים בהם הייתה מוכנה ישראל למסור שטחים לטובת שלום עם סוריה. במשך שנים מפעילה ישראל קשר עדין עם הקהילה אשר חלקו הרב סמוי מהעין.

 • נוב 5, 2017 @ 9:05 at 9:05
  Permalink

  אם הדברים בטיפול ראש המלל , הטיפול יהיה ראוי ונכון והכל ישוב לכנו . והמצב יחזור לרגיעה .

 • נוב 8, 2017 @ 21:50 at 21:50
  Permalink

  ויי

 • נוב 10, 2017 @ 9:24 at 9:24
  Permalink

  לכל הגורמים הערבים הנלחמים באיזור ישנם את המיליציות משלהם. ישראל צריכה פשוט להקים מיליציה דרוזית ולגייס לשם גם דרוזיים ישראלים (בזהות בדוי כמובן) שרוצים להלחם בצד של המשפחות שלהם בגולן הסורי ולתת לזה פן של התארגנות ספונטנית וכמובן להכחיש כל קשר שלנו למתרחש

Comments are closed.