הגל השלישי של התיאורים כיצד חאשוקג'י נרצח-ניסיון להפיל את יורש העצר הסעודי MbS ולמנוע את הגעתו לפסגת ה-G-20 בבואנוס איירס

השבוע נפתח הגל השלישי של פרסומים בארצות הברית, טורקיה, ואירופה מערבית שמטרתו להוכיח כי יורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד בין סאלמן MbS הוא האחראי הראשי לרצח העיתונאי הסעודי ג'אמל חאשוקג'י ב-2 לאוקטובר בקונסוליה הסעודית באיסטנבול.
לאחר כמה שבועות בהן הפרשה נדחקה מהכותרות היא לפתע חזרה אליהן.
להלן ההתפתחויות האחרונות:

 • ביום א' 18.11, אמר נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, כי הוא תודרך לגבי ההקלטה שבוצעה בעת הרצח של חאשוקג'י, אולם הוא לא האזין להקלטה בעצמו. 'זה הוא טייפ מלא סבל, זהו טייפ נורא'. It's a suffering tape, it's a terrible tape.
 • מאז דברי הנשיא מדווחת התקשורת האמריקנית, כי סוכנות הביון המרכזית של ארה"ב ה-CIA, עליה הטיל הנשיא לחקור את הפרשה הגיעה למסקנה כי הרצח תוכנן ובוצע לפיו הוראותיו של יורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד בין סאלמן.
  ה-CIA עצמו לא פרסם שום חומר או הודעה אשר תאשר פרסומים אלה.
 • בתגובה לפרסומים האלה אמר הנשיא טראמפ, כי עדיין איננו יכול לקבוע לפי העובדות שהונחו לפניו את מידת אחריותו של יורש העצר הסעודי לפרשה. 'באותו זמן', אמר הנשיא יש לנו בעל ברית (סעודיה), ואני רוצה להישאר עם בעל ברית, שבהרבה מובנים, הוא טוב מאוד'. But at the same time we do have an ally and I want to stick with an ally that in many ways has been very good.
 • ב-19 בנובמבר פרסם אחד מכותבי הטורים הידועים ביותר בטורקיה ידיעה בה נאמר כי הריב האלים שפרץ בין אנשי הביטחון הסעודיים שהחזיקו בחאשוקג'י בבניין הקונסוליה-ריב שהוביל לרציחתו, היה על רקע דרישתם של אנשי הביטחון הסעודיים מהעיתונאי הסעודי לשלוח מברק לבנו בסעודיה. חאשוקג'י סירב ואז נרצח. העיתונאי הטורקי לא ידע לדווח מה היה תוכן המברק שחאשוקג'י סירב לשלוח.
 • ביום שלישי 20.11, פורסם בכלי תקשורת טורקי אחר, חלק מהתמלילים שמופיעים בהקלטות, שלדברי העיתון, בהן נשמעים חילופי הדברים בין חאשוקג'י ואנשי הביטחון הסעודים המקיפים אותו.
  לפי הפרסום, חאשוקג'י נשמע אומר, 'תעזוב את הזרוע שלי. מה אתה חושב שאתה עושה'? לאחר מכן נשמעים קולות של חילופי מהלומות ועינויים.  לאחר מכן נשמע בהקלטות קול של גבר  האומר: 'זה הזוי ללבוש בגדים של האיש אותו הרגנו לפני 20 דקות'. it is spooky to wear the clothes of a man whom we killed 20 minutes ago. אותו איש נשמע גם מתלונן כי נעליו של חאשוקג'י קטנות עליו, ואז נשמע קול אחר המתיר לו שלא להשתמש בנעליו של חאשוקג'י, אלא להמשיך ולנעול את נעליו שלו.
  האיש הזה מזוהה בתקשורת הטורקית כאיש ביטחון סעודי בשם מוסטפה אל-מאדני Mustafa al-Madani, המקורב ליורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד בין סאלמן, שלאחר הרצח של חאשוקג'י נראה יוצא מהקונסוליה הסעודית באיסטנבול כשהוא מנסה להראות כאילו מדובר בעיתונאי שנרצח.
  כל הפרטים האלה מופיעים בעיתונות הטורקית מבלי שחלק מהקלטות האלה מפורסם.
 • במקביל לפרסומים האלה נפגש, ביום שני בניו יורק, שר החוץ הטורקי מלווט צ'אווסוגלו Mevlut Cavusoglu עם מזכיר האו"ם אנטוניו גוטארס Antonio Guterres והעלה לפני דרישה למנות וועדת חקירה בינלאומית שתחקור כיצד ועל ידי מי חאשוקג'י נרצח.
 • סעודיה מכחישה את כל הפרסומים האלה וטוענת כי עצרה 21 איש שהיו מעורבים בפרשה ואשר חלקם הובאו כבר לפני בתי המשפט הסעודים. נגד חמישה מהם הוצאו פסקי דין מוות, ועל 11 איש נגזרו תקופות מאסר שונות. אנשים אלה, טוענת סעודיה, פעלו על דעת עצמם, בעוד שליורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד בין סאלמן MbS לא רק שלא היה קשר לפרשה אלא שהוא אפילו לא ידע עליה דבר.

ברור שיש כאן גל חדש של פרסומים שנועד לא רק לפגוע ביורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד בין סאלמן MbS, אלא מאמץ מרוכז מחודש להביא להדחתו.
המקורות של תיקדבקה מציינים כי לכך יש  ארבע סיבות עיקריות:
1. מהלך לפגוע בקשרים החזקים שבין ממשל נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ  ובית המלוכה הסעודי בראשותם של המלך סאלמן ובנו הנסיך מוחמד.
הגורמים שעומדים מאחורי מהלך זה בארצות הברית תמיד רצו בהחלשתו של המלחך סאלמן, אבל מאז שהנשיא טראמפ עלה  לפני שנתיים לשלטון נוספה לכך סיבה נוספת: הדחתו של יורש העצר הסעודי MbS תביא להחלשת מעמדו של טראמפ ובני משפחתו להם קשרים אמיצים עם יורש העצר הסעודי. 
בשנה האחרונה  נוספו למהלכים אלה עוד כמה סיבות כבדות משקל ביניהן: סילוקו של יורש העצר הסעודי תפגע קשה במדיניותו האנטי-איראנית של הנשיא, ולא פחות בתוכנית השלום של הנשיא בסכסוך הישראלי-פלסטיני-תכנית המבוססת על שיתוף פעולה בין ארה"ב, סעודיה, מצרים, איחוד נסיכויות הנפט UAE, וישראל.
2.
הכוח הפוליטי העיקרי כיום בארצות הנפט של המפרץ מרוכז בידי שני יורשי עצר: יורש העצר הסעודי, הנסיך מוחמד בין סאלמן MbS, ויורש העצר של איחוד הנסיכויות הנפט השייח' מוחמד בין זאייד MbZ. יש גורמים פוליטיים, פיננסים, ובשווקי הנפט הבינלאומיים, המנסים להחליש את כוחם ומעמדם של שני יורשי העצר האלה. את זאת הם מנסים להשיג באמצעות נטרולו אל אחד משני האישים האלה.
ניסיון כזה בוצע השבוע כאשר כלי תקשורת טורקיים פרסמו ידיעות האומרות, כי נחשף גורם נוסף שהיה מעורב בפעולות הטשטוש הסעודית שנערכו על הסעודים לאחר רצח חאשוקג'י. לפי ידיעות אלה נשלח מאיחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE צוות של ארבע אנשים שעליו הוטל לטשטש את העקבות של מה שהתרחש בבניין הקונסוליה. מי שארגן את הצוות הוא לא אחר מאשר המנהיג הפלסטיני מוחמד דחלאן שהוא ידיד קרוב של יורש העצר השייח' מוחמד בין זיאד MbZ. ידיעות אלה הוכחשו בזעם רב על ידי שר החוץ של האמירויות.
3. הרצון והשאיפה האישית של נשיא טורקיה ראסיפ טאייפ ארדואן להביא להורדת מעמדם של שני יורשי העצר, דבר שיפנה לו את הדרך למלא את שאיפתו לקבל את מנהיגות העולם המוסלמי הסוני.
4.
וועידת ראשי מדינות ה-G-20 העומדת להתכנס בין ה-26 ל-30 בנובמבר בבאונוס איירס. יורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד בין סאלמן MbS הודיע כבר כי הוא ישתתף בוועידה.
עצם השתתפותו, אם אכן תתרחש בוועידה, הופעתו בצילומים המשותפים של מנהיגי המדינות העשירות בעולם, ביניהם נשיא טורקיה ארדואן, לחיצות הידיים של MbS עם מנהיגים אלה יהיו חלק מהמסע לטיהור שמו ולחיזוק מעמדו הבינלאומי.
כל הידיעות המתפרסמות בימים האחרונים נועדו למנוע מכך ש-MbS, יגיע לבואנס איירס!      

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות