הגנרל דמפסי בישראל וירדן, לקראת הכרעה סופית לגבי פעולה צבאית אמריקנית בסוריה

ראש המטות המזוינים האמריקנים גנרל מרטין דמפסי הגיע ביום שני 12.8 לישראל, כדי להיפגש עם הצמרת המדינית והצבאית הישראלית. ראש המטות האמריקנים ייפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון משה יעלון, והרמטכ''ל רב אלוף בני גנץ. לאחר סיום ביקורו בישראל ייצא הגנרל דמפסי לירדן ויקיים שם דיונים מקבילים עם הצמרת הירדנית.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי זהו ביקור מכריע לקראת החלטה סופית של הנשיא אובמה העומדת להתקבל בימים הקרובים לגבי האפשרות שצבא ארצות הברית יתערב בצורה מוגבלת במלחמה בסוריה. אם תתקבל החלטה אמריקנית כזו, גם מדינות המפרץ כולל סעודיה, ישראל, ירדן, וכנראה אף טורקיה, תהיינה מעורבות בצורה זו אחרת במלחמה בסוריה.
המקורות הצבאיים ובוושינגטון של תיקדבקה, מביאים כאן בלעדית את 11 הפרטים העיקריים של התוכנית הצבאית האמריקנית לפעול בסוריה. חלק מפרטים אלה כבר פורסם בלעדית בגיליון של השבועון דבקה-נט-וויקלי DNW גיליון מספר 598, שיצא לאור ב-2 לאוגוסט:
1.
חיילות האוויר של ארה''ב, בריטניה, צרפת, סעודיה, טורקיה וה-UAE, יקימו אזור חיץ אסור לטיסה מעל מרכז ודרום סוריה. האזור יכלול את כל השטח המשתרע מגבול סוריה-ירדן-ישראל, ועד לדמשק, כולל הבירה הסורית.
2. חיל האוויר הישראלי יעניק מטריה אווירית לכוחות האוויר של מדיניות אלו שיפעלו במרחבים האווירים של סוריה.
3.
יוקם אזור חיץ צבאי בדרום סוריה, אשר ישתרע מגבול ירדן, ישראל, סוריה, עד לעומק של 40 ק''מ בתוך שטח סוריה. גבולותיו הצפוניים של אזור חיץ זה יגיעו עד הפרברים הדרומיים והמערביים של דמשק, ויאפשרו לכוחות הצבאיים שיהיו בו לשלוט באש ארטילרית על הבירה הסורית.
4. העיר דרעא Darra, בדרום סוריה, תוכרז בירת סוריה המשוחררת.
5. 
באזור חיץ זה לא יהיו שום כוחות אמריקנים. הנשיא אובמה קבע, כי שום חייל אמריקני לא ייכנס ויפעל בסוריה, אלא רק כוחות מיוחדים של המורדים הסורים.
6.
כוחות סוריים אלה אשר מונים כ-3,000 לוחמים, אומנו וחומש כבר בירדן על ידי מדריכים צבאיים אמריקנים, ומפקדים אמריקנים. אלה ינהלו מירדן את מערך כניסתם של הכוחות האלה לסוריה, ופעולתם המבצעית שם.
7.
לשם כך הקים כבר הצבא האמריקני מערך אימונים ומערך לוגיסטי ענק בתוך ירדן. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי בימים אלה הושלמה הקמת המערך. כל הכוחות האמריקנים הדרושים למבצע זו כבר נמצאים בירדן. כמו כן הובא לירדן גם כל הציוד האמריקני, כולל מערכות הנשק, הדרושות לאימון כוחות המורדים הסוריים ולחימושם.
8.
בעמן, בירת ירדן החל לפעול בימים האחרונים המטה המבצעי של הפעולה האמריקנית. בראש המטה הועמד בריגדיר-גנרל גון רייט Brigadier General John Wright, אשר מונה להיות המפקד והמתאם של הפעולות הצבאית האמריקניות בסוריה. הגנרל רייט הוא בן 57, ויש לו ניסיון קרבי במדינות כמו אפגניסטן, עיראק ולוב.
9. כל כוחות האוויר האמריקנים הדרושים להקמת האזור האסור לטיסה בסוריה, כבר הובאו למזרח התיכון, והם מוכנים תוך התראה קצה של 36 שעות להתחיל בביצוע המשימה.
10.
 אלמנט מרכזי בכוח הסורי אותו האמריקנים יאמנו, יהיו כ-1 מיליון הדרוזים המתגוררים ב-120 כפרים ועיירות בהר הדרוזים, Jabal al-Druzeהנמצא בדרום סוריה, השולט על משולש הגבלות סוריה, ירדן, ועיראק. 
11. כוחות אמריקנים במזרח התיכון, ומיוחד בירדן, ובישראל, נערכים לאפשרות כי נשיא סוריה בשאר אסד, יורה לתקוף מטרות אמריקניות, ישראליות, טורקיות, וירדניות, בתגובה להקמת אזורי החיץ האוויריים והקרקעיים בתוך סוריה
 

Print Friendly, PDF & Email