הגנרל קנת מקנזי: ארה"ב וישראל איבדו את העליונות האווירית שהייתה להן מול איראן. צי המל"טים המתאבדים האיראנים מסוגל לשתק חלק מערכות המכ"ם האמריקניות והישראליות

מי שהיה מפקד פיקוד מרכז האמריקני CENTCOM, הגנרל (במיל. ) קנת מקנזי Gen. Kenneth McKenzie Jr. (USMC, Ret.), סבור כי תוך 10 השנים האחרונות הצליחה איראן לבטל את העליונות האווירית שהייתה לארצות הברית ולישראל מול חיל האוויר שלה.
איראן השיגה זאת, לדעתו, לאחר שבמשך 10 השנים האחרונות התרכזה בניית כוח גדול של מל"טים מתאבדים, טילים ארוכי טווח וטילים בליסטיים בעלי טווח בינוני וקצר.
כוח זה, לדעת הגנרל האמריקני, מהווה איום על מדינות המזרח התיכון, לא פחות מהאיום שיוצר כוח גרעיני ואולי אף יותר חמור ממנו, זאת מאחר והשימוש בנשק גרעיני מוגבל בעוד שהשימוש במל"טים ובטילים לא!
הגנרל מקנזי סבור, כי בהתרחשות של מלחמה יכולה איראן להשתמש במל"טים שלה כדי להרוס חלק או את כל מערכות המכ"ם של יריביה ובכך לשתק חלקית את מערכות ההגנה האנטי אוויריות ולפתוח לפניה את הדרך לשימוש בטילים הבליסטיים שלה.  לדעתו גם ארצות הרית וגם בעלת בירתה העיקרית ישראל מפגרות בנושא הקמת מערכות הגנה  נגד המל"טים האיראניים.
כתוצאה מהמצב העכשווי גם על וושינגטון וגם על ירושלים  לבנות מיד מערכת הגנה אזורית אינטגרלית נגד מל"טים וטילים, an integrated regional air and missile defense.
הגנרל מקנזי סבור כי אחד הצעדים העיקריים שנעשו נגד היכולות האיראניות במל"טים ובטילים היא ההחלטה של ממשל הנשיא ביידן מלפני שנתיים ב-2021 לכלול את ישראל וצה"ל במסגרת הצבאית של פיקוד מרכז האמריקנית. דבר זה מאפשר לשתי המדינות להפעיל את צבאותיהם במסגרות משותפות, אולם היא איננה משנה את העובדה כי גם ארצות הברית וגם ישראל איבדו את היתרון שהיה עד כה לחיילות האוויר שלהן על גבי איראן וזאת בעיקר בגלל הופעתם של המל"טים בשדות הקרב האוויריים.
צריך לקחת בחשבון, אומר הגנרל מקנזי, כי מציאותם והופעתם של מל"טים גדולים בשדה הקרב מקבילה להופעתם של מפציצים גדולים רגילים. במילים אחרות, איראן הצליחה לעקוף את האמברגו על אספקת מטוסים חדשים ארוכי טווח לטהרן, ויש עכשיו לרשותה צי של המל"טים מפציצים לטווח ארוך.
מבחינות רבות, אומר מקנזי, הסכנה טמונה כיום יותר במל"טים הקטנים ובעובדה שהאירנים משכללים כל הזמן את היכולת המבצעית שלהם מהמידע שהם מקבלים מהרוסים המשתמשים במל"טים איראניים במלחמה באוקראינה.   

Print Friendly, PDF & Email