הגנרל קסאם סוליימני הגיע לצנעא לארגן את המערכה האיראנית נגד סעודיה ומצרים. צפי לקרבות אוויר וים

לקח להנהגה המדיניות והצבאית האיראנית יומיים להתאושש מהמתקפה של חיילות האוויר והים הסעודיים והמצריים על ההוטים בתימן, המכונה 'הסופה הנחרצת' Decisive Storm, וביום ו' 27, הודיעו מקורות בטהרן, כי מפקד גדודי אל קודס של משמרות המהפכה האיראניים הגנרל קסאם סוליימני נשלח לצנעא כדי לארגן את המערכה הצבאית שם.  
כלי תקשורת איראניים בטהרן הודיעו, 'כי קסאם סוליימני  מפקד גדודי אל קודס נשלח על ידי איראן לעזור בארגון ההוטים נגד התקפות האוויר הסעודיות'. Qassem Suleimani the head of the Qods Force was dispatched by the Islamic Republic of Iran to help organize the Shiite Houthi following the Saudi-led airstrikes.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי זוהי החזית השלישית במזרח התיכון, שקסאם סוליימני מקבל עליה פיקוד ישיר. סוליימני מפקד עכשיו על המלחמה בסוריה, ובאורח ישיר על המלחמה בדרום סוריה מול רמת הגולן הישראלית, ועל המלחמה נגד אל קעידה ISIS בעיראק. עתה הוא מקבל את הפיקוד על חזית שלישית-התימנית.
החלטה זו של הצמרת האיראנית מצביעה על כך, כי טהרן איננה מוכנה לוותר כהוא זה על ההישגים המשותפים לה, לכוחות ההוטים, ולאלמנטים בצבא תימן שהצטרפו אליהם, כאשר אלה השתלטו על חלקים גדולים של תימן, כולל אזורי החוף התימנים של הים האדום.
הכוחות ההוטים והתימנים הנאמנים להם עומדים ביום ו' בשערי עיר הנמל הגדולה עדן, החולשת  על מצרי באב אל-מאנדב, המהווים את הכניסות והיציאות מהים האדום לעבר המפר, האוקיינוס ההודי, ותעלת סואץ-כלומר, הים התיכון.
הגעתו של סוליימני לצנעא ועצם ההודעה האיראנית, כי הוא בא לארגן את כוחם ואת המלחמה של ההוטים מצביעה על כך כי לאיראן אין גם  כל כוונה לוותר על המעמד שממשל אובמה הקנה לה כמעצמה אזורית.
כמו כן מעידה החלטה זו על סדר העדיפויות האיראניות כלפי ארצות הברית: קודם הבטחת מעמדה של טהרן במזרח התיכון, ורק אחר כך השגת הסכם גרעיני עם ארה"ב והמעצמות.
למרות כל זאת ממשיך ממשל אובמה להעמיד פנים כאילו שתי החזיתות-המדינית והצבאית, אינן קשורות זו בזו, והמו"מ הגרעיני עם איראן ממשיך לדהור לקראת סיכום וחתימה בתחילת שבוע הבא, בעוד שהמזרח התיכון ממשיך להתדרדר לקראת מלחמה עם איראן ולקראת מלחמה סונית-שיעית, שלמעשה כבר מתקיימת.  
מקורות צבאיים מצריים וסעודיים אמרו, ביום ו' 27.3, כי כוחות צי ומרינס סעודיים ומצריים, עומדים לנחות בשעות הקרובות בעדן, במטרה לייצב שם את החזית מול ההוטים ולמנוע את נפילת העיר הגדולה האחרונה בתימן לידיהם.  כמו כן ממשיכים חיילות האוויר של סעודיה, מצרים, ומדינות המפרץ להפציץ מטרות של ההוטים ברחבי תימן.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי בין הנושאים עליהם הגנרל סוליימני יצטרך להחליט, הוא מעורבותם של חיילות האוויר  והים האיראניים במלחמה, מול חיילות האוויר הסעודיים והמצריים. 
ההישג הצבאי היחיד עד כה של חיילות הים והאוויר המצריים והסעודים המשתתפים בלחימה הוא לעצור את אספקת הנשק האיראני להוטים המועבר ברכבות אוויר וים איראנית לתימן. הגנרל סוליימני יצטרך למצוא דרך לשבור את המצור הימי והאווירי הסעודי-מצרי שהוטל על תימן.   
לאיראן בסיסים ימיים ואוויריים גדולים באיים ליד מצרי הורמוז, ביחוד באיי אבו מוסה Abu-Musa Islands  שבפתח מצרי הורמוז.
מרחק הטיסה מאיים אלה עד לתימן, זהה למרחק  הטיסה של מטוסי הקרב והפצצה המצריים המשתתפים בפעולה הצבאית נגד ההוטים הפרו-איראנים בתימן.
המקורות אומרים, כי בהתפתחויות כאלה אי אפשר להוציא מכלל אפשרות התפתחות של קרבות אוויר בין חיל האוויר האיראני, וחיילות האוויר של מצרים וסעודיה.
כבר ביום ה' 26.3 נפוצו ידיעות בבירות המפרץ שהוטל עליהן איפול, על התנגשויות בין ספינות מלחמה מצריות ואיראניות ליד באב אל-מאנדב.
עם התגברות האיומים, ביום ה' 26.3, של ראשי ההוטים בתימן, כי כוחותיהם יפלשו לחבלי אסיר, נאג'ראן וג'יזאן, Asir, Najran, and Jizan,  בדרום סעודיה, בתגובה על המשך המתקפה הסעודית-מצרית בתימן, פרסמה ממשלת פקיסטן אזהרה חריפה כי היא תכה בכל מי שיפגע בשלמותה הטריטוריאלית של סעודיה. איסלמאבאד איימה 'בתגובה חזקה'-  .promised a "strong response" to any threat to Saudi integrity.  
במילים אחרות, גם צבא פקיסטן יכול להיגרר למלחמה בחצי האי ערב נגד האיראנים.   

 

Print Friendly, PDF & Email