הגנרל קסאם סוליימני מפקד גדודי אל קודס ביקר במשך יום שלם בירדן, כאורח ראש המודיעין הכללי הירדני

בלעדי ומיוחד למקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה: הגנרל קסאם סוליימני מפקד גדודי אל קודס של משמרות המהפכה האיראניים ביקר ביום ה' 5.3 בעמאן בירת ירדן, כאורח ראש המודיעין הכללי הירדני.
ביקור זה מצביע על מעמדה החדש של איראן המתנהלת כמעצה אזורית במזרח התיכון, בגיבוי מלא של  ממשל אובמה. בכך עוד מנהיג ערבי- מלך ירדן עבדאללה הנחשב לבעל בריתו הנאמן של הנשיא אובמה, החליט להכיר במציאות המזרח תיכונית החדשה ולחצות את הקווים לעבר טהרן.  עתה מעגל ההשפעה-או המעורבות האיראנית הוא כבר לא ב-4 בירות מזרח תיכוניות, בגדאד, דמשק, צנעא, ביירות, אלא כבר בחמש בירות-כאשר עמאן נוספת אליהן.
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי הגנרל קסאם סוליימני הגיע לעמאן מבגדאד בשיירה של מכוניות משוריינות כשהוא נוסע בכביש מס' 1 המחבר בין בגדאד לעמאן. כאשר השיירה חצתה את גבול עיראק-ירדן, היא קיבלה חיפוי אווירי של מטוסי ומסוקי קרב של חיל האוויר הירדני.
מארחו של הגנרל האיראני, שנמשך כל יום ה', היה ראש המודיעין הירדני הכללי הגנרל פייסל אל-שובאקי Gen. Faisal Al-Shoubaki, director of the General Intelligence Department, הנחשב כמקורב ביותר למלך עבדאללה. אין מידע עם סוליימני נפגש כן או לא עם המלך עבדאללה עצמו, אבל ההנחה המודיעינית שאין להוציא מכלל אפשרות כי פגישה כזו אכן התקיימה.
השיחות בין סוליימני לצמרת הצבאית והמודיעינית הירדנית התמקדו סביב מצבי המלחמה בעיראק, בסוריה ונגד אל קעידה בעיראק ובלבנט ISIS. במילים אחרות, ירדן נקטה בצעד הראשון לקראת תיאום מדיניותה ופעולותיה הצבאית עם טהרן. עד תיאמה ירדן עמדות כאלה רק עם וושינגטון.
בירדן שוהים למעלה מ-12,000 חיילים אמריקנים, רובם ממיטב היחידות הקרביות של צבא ארה''ב, שעיקר מטרתם היא להגן על שלטון המלך עבדאללה מאיומים בעיקר סוריים, ושל אל קעידה.
צריך לציין, כי ביקורו של הגנרל קסאם סוליימני בירדן, תואם כך שהוא ייערך יום אחד בלבד לפני הגיעו של ראש המטות המזוינים האמריקנים הגנרל מרטין דמפסי. ביום ו' 6.3, כאשר הגנרל דמפסי נחת בבגדאד, סוליימני היה כבר בחזרה בבגדאד מביקורו בירדן. 
עוד מוסרים המקורות של תיקדבקה, כי בעוד כלפי חוץ המלך עבדאללה מציג את עצמו כידיד נאמן וגדול של ממשל אובמה, הוא החל כבר בראשית חודש פברואר לשנות בחשאי את עמדותיו.
בפגישות סגורות מותח המלך ביקורת חריפה ביותר על מדיניותו המזרח תיכונית של אובמה. בשיחות עם סנטורים אמריקנים המגיעים לארמונו בעמן אומר להם המלך, כי הוא התאכזב קשות מתגובתו הפושרת של הנשיא אומבה לשרפתו בחיים של הטייס הירדני מועאז אל-כסאסבה Moath al-Kasasbeh על ידי אל קעידה בעיראאק ובלבנט ISIS.
אל קעידה פרסם את הווידיאו על שרפתו בחיים של הטייס הירדני ב-3 לפברואר, כאשר המלך התארח בבית הלבן.
המלך עבדאללה הוסיף ואמר, כי מדיניות כזו כמו של אובמה בה וושינגטון משתפת פעולה צבאית עם איראן בכל רחבי המזרח התיכון, ולפי דברי המלך עכשיו מגנה על נשיא סוריה בשאר אסד, איננה יכולה להמשך וכי מדינות ערב לא יקבלו אותה.
 

Print Friendly, PDF & Email