הגנרל קסאם סולימני מפקד גדודי אל קודס נפצע קשה על ידי חוליית מתאבדים של אל קעידה ISIS

חוגים צבאיים ומודיעיניים במפרץ מדווחים, ביום ד' 14.1, כי הגנרל האיראני קסאם סולימני General Qassam Suleimani , מפקד גדודי אל קודס זרוע המודיעין והטרור של משמרות המהפכה האיראנים, והכוחות האיראנים בעיראק, נפצע קשה ליד העיר סמארה במרכז עיראק, לאחר שמתאבדים של אל קעידה הצליחו לחדור אל קבוצת הפיקוד שלו ולהתפוצץ לידו. סוליימני הנחשב כמקורב ביותר למנהיג איראן האיטוללה עלי חמנאי, ואחד מהאישים המרכזיים במערך הצבאי והמודיעיני האיראני, הועבר לבית חולים בטהרן. המקורות לא ידעו לנקוב את המועד המדויק בו אירעה ההתנקשות.
המקורות הצבאיים וללוחמת הטרור של תיקדבקה, הם המקור היחיד שדיווח ביום ג' 13.1, כי אל קעידה בעיראק ובלבנט ISIS, נוקט עתה בטקטיקה חדשה, והיא חיסול שיטתי של מפקדי הכוחות הנלחמים נגד בעיראק, ובראשם המפקדים האיראניים.
הגנרל סולימני, בן 58, המוכנה במערב 'מפקד הצללים'  Shadow Commander, הוא האיש העומד מאחורי כל פעולת הביון והטרור החשאיות של איראן מחוץ לגבולות איראן, ובתשע השנים מאז 2006, עמד בראש המעורבות הצבאית והמדינית האיראנית בשלוש מלחמות. מלחמת ישראל-חיזבאללה ב-2006, מלחמת האזרחים בסוריה, הנמשכת כבר 4 שנים מאז 2011, והמלחמה נגד אל  קעידה ISIS בעיראק. סוליימני הוא גם האיש אשר קבע את האסטרטגיה האיראנית בזירות ובמלחמות אלה.
בחודשים האחרונים, עמד בראש מאמץ צבאי איראני גדול להקים צבא עממי עיראקי חדש, שכולו מורכב מלוחמים של מליציות שיעיות עיראקיות, לאחר שהגיע למסקנה, כי אין שום סיכוי לבנות מחדש את הצבא העיראקי הסדיר ולהשיב לו יכולות קרביות ומבצעיות, זאת לאחר שדוויזיות העילית של הצבא, בהן האמריקנים השקיעו 25 מיליארד דולר, התפוררו מול ההתקפות של אל קעידה ISIS.
ביום ג' 13.1 דיווחנו תחת הכותרת:  'אל קעידה ISIS חיסלה את מפקד כוחות הקומנדו של גדודי אל קודס האיראניים בעיראק. מספר הקצינים האיראניים שנהרגו בעיראק 555'
יחידת עילית של אל קעידה בעיראק ובלבנט ISIS חיסלה, ביום ב' 12.1 לפנות בוקר, את קבוצת הפיקוד הקדמית של כוחות הקומנדו המשתייכים לגדודי אל קודס האיראניים, והרגה את מפקד הכוחות הגנרל מהדי נירוזי Gen. Mehdi Norouzi.

ההתקפה של אל קעידה התרחשה בעיירה האשמייה  Hashimiyah, הנמצאת 125 ק''מ צפונית לבגדאד.
המקורות הצבאיים ולוחמת הטרור של תיקדבקה מוסרים, כי בהתקפה זו הגיעה לשיא חדש הטקטיקה החדשה לפיה פועל אל קעידה ISIS, והיא חיסול שיטתי של המפקדים בכירים בכוחות הצבאיים הפועלים נגדו, במטרה להביא לדמורליזציה ולשיתוק כוחות אלה.
בשבוע האחרון של דצמבר חיסלה יחידת צלפים של אל קעידה ISIS את הגנרל איראני חמיד טארווי Brigadier General Hamid Taghavi, בעיר סמארה Samarra במרכז עיראק.  האיראנים הודיעו, כי הגנרל נהרג בעת שייעץ לכוחות העיראקיים. זו הייתה הודעה  מטעה מאחר והגנרל איראני חמיד טארווי היה מפקד כל כוחות של מליציות שיעיות איראניות-עיראקיות וכוחות של משמרות המהפכה האיראניים המשתתפים בקרב נגד אל קעידה במרכז עיראק.
עתה חיסל אל קעידה את הגנרל האיראני שמונה להיות מחליפו  של גנרל  חמיד טארווי.
בשבוע שעבר, ביום שני 5.1, תקף כוח של אל קעידה ISIS  בצפון סעודיה סיור של חיילים סעודיים, והרג שלושה מהם. בין ההרוגים הסעודיים מפקד כוחות משמר הגבול הסעודים באזור הגנרל  עוודה אל-בלעווי General Odah al-Balawi. הכוח התוקף של אל קעידה, שהיה מורכב כולו מסעודים הלוחמים בשורות אל קעידה, פעל באזור סואייף Suwayf, במחוז אראר Arar region.
מניתוח כל החיסולים האלה מתקבלת תמונה של המודוס אופרנדי בה אל קעידה נוקט בחיסול המפקדים הצבאיים של יריביו.
קודם נאסף מידע מודיעני מדויק על תנועותיהם של המפקדים והמפקדות בהן הם משרתים. לאחר מכן מתבצעת חדירה מודיעינית למפקדות אלה, בעיקר על ידי גורמים מקומיים המשתפים פעולה עם אל קעידה. גורמים אלה מעבירים מידע על תנועותיהם של המפקדים, כולל לוחות זמנים, הקצינים הנלווים אליהם, והיקף הכוחות אשר הוקצו להגן עליהם.
בהתקבל המידע הזה, מחליטים המפקדים באל קעידה באיזה אמצעים הם ישתמשו בהתקפה. בהתקפה על  קבוצת הפיקוד של הגנרל חמיד טארווי בסמארה, הפעילו אל קעידה יחידת צלפים, שלידיה נמסר מידע מדויק על מועד ביקורו של הגנרל באחת מזירות הלחימה. 
כתוצאה מזה החליטו משמרות המהפכה האיראנים להוציא את המפקדה מסמארה ולהעבירה להאשמייה  Hashimiyah.
אולם תוך זמן קצר מאוד יחסית, של פחות משבועיים, ביצעו אל קעידה חדירה מודיעינית אל מפקדה איראנית-עיראקית חדשה זו. הפעם הפעילו נגד הגנרל האיראני החדש וקבוצת הפיקוד שלו, קבוצה של חמושים ביניהם כמה מתאבדים שפוצצו את עצמם בתוך קבוצת הפיקוד. בשיטה דומה פעלו אנשי אל קעידה ISIS, כאשר תקפו בצפון סעודיה את קבוצת הפיקוד של מפקד כוחות משמר הגבול הסעודים באזור הגנרל  עוודה אל-בלעווי.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי בארבעת  החודשים האחרונים, מאז אוקטובר 2014, הרגו אל קעידה ISIS בעיראק מספר שיא של 555 קצינים איראניים. חלק גדול של קצינים איראניים אלה נהרגו על ידי חוליות החיסול המיוחדות של אל קעידה.
עוד מוסרים המקורות הצבאיים שלנו, כי ההתפתחויות האלה במלחמה בטרור, הועלו על ידי הרמטכ''ל רב אלוף בני גנץ, בעת שביקר בפנטגון ביום ה' 8.1, ונפגש עם ראש המטות  האמריקנים המזוינים הגנרל מרטין דמפסי, Gen. Martin Dempsey chairman of the US Joint Chiefs of Staff.
רב אלוף גנץ הביע את דרגתה ההולכת וגוברת של ישראל, לא רק מהתרחבות הפעולה הצבאית האיראנית בתוך עיראק, אלא ממידת שיתוף הפעולה והתיאומים הצבאיים בין וושינגטון לטהרן בשטח בעיראק. גנץ אמר לדמפסי, כי ישראל מודאגת בעיקר משיתוף הפעולה בין מפקדים אמריקנים ואיראניים בזירות המלחמה השונות בעיראק.
דמפסי חלק על העמדות של גנץ, ואף דאג להבליט חילוקי דעות אלה בעת שהשניים הופיעו בפני עיתונאים כאשר אמר בפומבי את הדברים הבאים: 'אם השביל שמקרב בין עיראק ואיראן (המלחמה מול אל קעידה) מביא אותם לשיתוף פעולה כלכלי ואפילו פוליטי, בעוד ממשלת עיראק מחויבת לפעול למען כל הקבוצות השונות במדינה (הכוונה לסונים),  אזי אני חושב שההשפעה האיראנית (בעיראק) היא חיובית'. ציטוט המקור: If it is a path that ties the two countries [Iran and Iraq] more closely together economically or even politically, as long as the Iraqi government remains committed to inclusivity of all the various groups inside the country, then I think Iranian influence will be positive.
הצמרות הפוליטיות, הצבאיות והמודיעיניות הישראליות, מתנגדות בתוקף למדיניות האמריקנית הזו בעיראק.
 

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות