הדור הצעיר ביישובי הערבים הישראליים מוביל את המהומות וההתפרעויות בירושלים, בחיפה ובנצרת. עדיין אין להם מנהיגים אבל ברשותם נשק

כאשר המהומות וההתפרעויות נמשכו בירושלים, במשך יום א' 9.5, ומשם התפשטו גם לחיפה, נצרת, ולרצועת עזה משם נורו 5 או 6 טילים על העיר אשקלון, ( שניים יורטו, שניים התפוצצו בתחום הרצועה. ) הולך ומתברר, כי הדור הצעיר הערבי במדינת ישראל, ולא הפת"ח או החמאס, הם שלוקחים את ההנהגה של המהומות והתפרעויות של הפלסטינים.
לדור צעיר ערבי יש לפחות 11 סימני היכר:
1. אין להם מנהיג מוכר.
2. התנועה המוסלמית הערבית הצפונית מנסה לתפוש עמדות/השפעה בקרב הקבוצות האלה. עדיין לא ברורה מידת ההשפעה האמיתית שלה בהן.
3. רוב הצעירים פועלים במסגרות מקומיות שהם הקימו בעצמם. חבורות שונות בטריטוריות שונות מתחרות ביניהן על עמדות של כוח.
4. מדובר על התארגנויות מקומיות ששואפות לצאת מהמסגרת המצומצת הזאת ולעבור למסגרות אזוריות.
5. לחלק מחברי ההתארגנויות יש נשק. רובו מוסתר במערות מסביב לערים ולכפרים הערביים.
6. רובם גדלו בבתים בהם השימוש בנשק להשגת מטרות נחשב לגיטימי. גם האווירה השוררת היום בחלקים של האוכלוסייה הערבית הישראלית, כי השימוש בנשק הוא הדרך ליישב בעיות וסכסוכים,  ולתפוש עמדות כוח, תורמת לתופעה זאת.
7. הם אחוזי שנאה ומרירות, לא רק כלפי מדינת ישראל, בה הם אינם רואים את מדינתם, ולא רק כלפי צה"ל ומשטרת ישראל, אלא גם מול הרשות הפלסטינית ומנהיגי  הפלסטינים ביהודה ושומרון.
8. הם אינם מאמינים לחמאס ולג'יהאד האיסלמי בעזה, והם אינם מקבלים מהם הוראות.
9. העובדה שהמהומות והתפרעויות התפשטו, ביום א' 9.5 בלילה, לחיפה ולנצרת, שם הן הובערו על ידי צעירים ערביים  שלא הצליחו להגיע לירושלים, הן רק התחלתו של גל המהומות והתפרעויות בגליל, בדומה לזה המתחולל עתה בירושלים.
10. בגלל המצב הפוליטי הפנימי בישראל אין מי שיבחין בהתפתחויות אלה, וגרוע מזה אין מי שיטפל בהן בעודן בתחילתן. צריך רק לקוות, כי כאשר יתחילו לטפל בבעיות אלה, הדבר לא יהיה מאוחר מידי והשטח הערבי בתוך מדינת ישראל עדיין לא יבער כולו.
11. כבר עתה ישנם סימנים כי המהומות וההתפרעויות הופכות למשבר בינלאומי. מועצת הביטחון של האו"ם מתכנסת ביום ב' 10.5, לישיבה מיוחדת.
לפני כן, ביום א' הביע היועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית, ג'ייק סאליבן, 'חששות חמורים' מפני העימותים האלימים שהתרחשו בירושלים בימים האחרונים, במהלך שיחת טלפון עם ראש המל"ל מאיר בן שבת. סאליבן גם חזר על כך שארה"ב 'מודאגת מפני הפינוי האפשרי של משפחות פלסטיניות מבתיהן בשכונת שייח ג'ראח'. על פי ההודעה, השניים הסכימו על כך ששיגור רקטות ובלוני תבערה מרצועת עזה לעבר שטח ישראל הם מעשים לא מקובלים ויש לגנותם.
כל הדיבורים האלה הם כמובן לפרוטוקול. אין להם שום השפעה על השטח הבוער, לא בירושלים, לא בעזה, ולא ביישוביים הערביים בגליל.
לכל ההתפתחויות האלה יש השלכות על הסיכויים להקמת ממשלה יציבה בישראל .
ככל שהצעירים מבין ערביי ישראל יתפסו עמדות הנהגה בגל הנוכחי של המהומות וההתפרעויות, כך תרד נכונותם של חברי הכנסת הערביים לתמוך, אפילו מבחוץ, בממשלה ציונית-ישראלית.
  Print Friendly, PDF & Email