הדחת נשיא בארצות הברית הפכה לנושא מפלגתי. הדמוקרטים מדיחים את טראמפ בעוד שהתמיכה בו בדעת הקהל בעלייה

כבר מתחילת הדיוניים בוועדת המשפטים על הדחתו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ היה ברור כי הרוב הדמוקרטי יצביע בעד ההדחה.
יוזמי ההדחה שבראשם עמדו יושב ראש בית הנבחרים ננסי פלוסי  Nancy Pelosi, ואדם שיף Adam Schiff יושב ראש וועדת המודיעין של הקונגרס היו בטוחים, כי מספר צירים רפובליקנים יצטרפו לרוב הדמוקרטי ויעניקו לתהליך ההדחה תדמית של מהלך בין מפלגתי-כלומר לאומי, דבר שיעזור לדמוקרטים לנצח את טראמפ בבחירות לנשיאות בנובמבר 2020, אולם מהלך כזה לא התרחש והרפובליקנים נשארו נאמנים בתמיכתם בטראמפ.
כך שאם בהיסטוריה האמריקנית ירשם כי דונלד טראמפ הוא הנשיא השלישי בתולדות ארצות הברית שבית הנבחרים החליט להדיחו, יהיה זה ניצחון טכני בלבד כאשר האפשרות להשיג ניצחון פוליטי נשמטה מידיהם.
לכך יש שתי סיבות עיקריות:
1. לאחר שהנשיא טראמפ יודח בהצבעה בבית הנבחרים, משפטו ייערך בפני הסנט האמריקני שם יש למפלגה הרפובליקנית רוב. כדי להשלים את תהליך ההדחה צריך שני שליש מחברי הסנט צריכים להצביע עבור הדחתו.
כבר עכשיו ברור, כי לא רק שאין לדמוקרטים סיכוי להשיג רוב כזה למהלך ההדחה, אלא להפך: הסנט יזכה את הנשיא טראמפ מהאשמות נגדו ויידחה את ההצעה להדיחו.
2. ככל שמהלך הדיוניים בבית הנבחרים התמשך הלך והתברר, כי הדמוקרטים לא הצליחו למשוך את דעת הקהל האמריקנית לצידם וכי רוב האמריקנים אינם תומכים בתהליך ההדחה.
כמה משאלי דעת קהל קובעים, כי דעת הקהל בארצות הברית חצויה בשאלת ההדחה בדיוק לשניים:כ-47 אחוז מהנשאלים בשעת הקהל תומכים בהדחה, ואילו 46.5 מתנגדים לה. 
על המספרים האלה של תומכים ומתנגדים מאפילים מספרים אחרים, הרבה יותר מרשימים, לפיהם 57 אחוז מהציבור האמריקני סבורים, כי מצבם הכלכלי היום הוא הרבה יותר טוב מאשר היה כאשר טראמפ נכנס לבית הלבן בינואר 2016.
מאז שהתחילו הדיוניים בבית הנבחרים על תהליך ההדחה החלו לעלות בהתמדה אחוזי האמריקנים הסבורים כי הם מרוצים מתפקודו של הנשיא. ביום ד' עם התקרב ההצבעה הגיע  אחוז המרוצים מתפקוד הנשיא ל-45 אחוז-עליה של 6 אחוז משפל של 39 אחוז מרוצים לפני כן.  
במילים אחרות, הסיכויים של טראמפ לנצח בבחירות ניצחון שיאפשר לו כהונה שנייה של ארבע שנים נוספת כנשיא ארצות הברית משתפרים, בעוד שסיכויו של המועמד שהדמוקרטים יעמידו לתפקיד הנשיא פוחתים.   Print Friendly, PDF & Email