הדילמה לפני סייף אל איסלם: איך מצילים במהלך אחד את החיים ואת הכסף

בנו בן ה-39 של מועמר קדאפי, סייף אל איסלם, בודק עתה, כנראה מניז'ר, או ממאלי, מהי האופציה הבטוחה ביותר להציל את חייו ואת הכספים והזהב שעדיין נמצאים ברשותו. לפניו יש, אפילו לאחר ההתמוטטות הסופית של משטר קדאפי ומותו, עדיין חמש אפשרויות. הסגרתו לבית הדין הבינלאומי לפשעי מלחמה בהאג ה-ICC, או מציאת מקלט בדרום אפריקה, סודן, זימבבואה, או לעבור להיות תחת הגנתם של שבטי הטוראג Tuareg השולטים בחלקים גדולים של חמש מדינות אפריקניות, רובם של שטחים אלה נמצאים במדבר הסהרה.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי הבעיה העיקרית העומדת לפניו סיף אל איסלם היא הבעיה הקלאסית העומדת בפני כל נמלט שיש בידיו עשרות אם לא מאות מיליוני דולרים, ואוצרות זהב: מהי האופציה היעילה, ובמקרה של סייף אל איסלם גם הנוחה ביותר, להציל גם את חייו וגם את אוצרותיו.
לכן לא צריך להתפלא, כי בימים האחרונים גובר עליו הלחץ מצד גורמים מערביים, בייחוד גורמי מודיעין גרמניים, המנסים לשכנע אותו,  כי האופציה הטובה ביותר עבורו היא המרת השיירות המשוריינות בהן הוא נע בעשרת הימים האחרונים בצ'אד, ניז'ר, או מאלי, בתאי המעצר הנוחים והמוגנים של בית הדין הבינלאומי לפשעי מלחמה בהאג ה-ICC.
התובע של ה-ICC לואיס מורנו-אוקאמפו Luis Moreno-Ocampo, אישר בסוף השבוע שמתקיימים מגעים כאלה באמצעות מתווכים. הוא לא פירט מי הם המתווכים, אולם מקורות במערב אירופה מסרו כי המודבר באנשי מודיעין גרמנים בכירים.
המעורבות של מודיעין החוץ הגרמני ה-BND-Germany's foreign intelligence service, בתיווך כזה איננו צריך להפתיע לאחר שרק ביום ב' 24.10, פרסם השבועון הגרמני 'דר שפיגל' Der Spiegel, הידוע בקשריו הטובים עם ה-BND, כי הביון הגרמני היה הראשון שמסר לאמריקנים את המיקום המדויק של הבית בו מועמר קדאפי הסתתר בעיר סירט, למרות שהקנצלרית הגרמנית אנג'לה מארקל נשארה בהתנגדותה הנחרצת לכל מעורבות גרמנית במלחמה.
מקור מודיעיני גרמני הגדיר לשבועון את ההתפתחות הזו כך: 'לסוכנים של ה-BND, יש מסורת ארוכה של טיפוח מקורות במזרח התיכון, היכולים לעזור לקבוע היכן דיקטאטור (כמו קדאפי), מחביא את עצמו מפני כוחות מהפכניים'. ציטוט המקור:
Agents within the BND have a long tradition of cultivating sources in the Middle East, and managed to determine where the fallen dictator had hidden himself from revolutionary forces. במילים אחרות, אם ה-BND ידע היכן קדאפי מסתתר, המודיעין הגרמני יודע גם היכן סייף אל איסלם נמצא.
מקורות מודיעין אירופאים אחרים מסרו כי המו''מ בין סיף אל איסלם וה-ICC, נמצא כבר בשלבים מתקדמים כאלה בהן נידונות שאלות כמו, מה יעלה בגורל הכספים אותם סיף אל איסלם מסתיר במקומות סודיים שונים בעולם? האם הכספים האלה יוחרמו, או שמועצת הממשל הזמנית בלוב NTC תוכל לתבוע אותם לעצמה?
לכן מכוונים דברי של התובע בבית המשפט הבינלאומי לואיס מורנו-אוקאמפו, שאמר בשבת 29.10: 'אנו סומכים מאוד על האיש המנהל את המגעים מהצד שלנו', (כלומר על איש המודיעין הגרמני). 'הוא (סייף אל איסלם) טוען שהוא חף מפשע, שהוא יכול להוכיח שהוא חי, וכי מעוניין (לדעת) בתוצאות שלאחר מכן', כלומר, לאחר שהוא יזוכה במשפט שייערך לו. ציטוט המקור: But we trust very much the person who is in touch for our side. He says he is innocent, he will prove he is innocent, and then he is interested in the consequence after that.
ההתעקשות הזו של סייף אל איסלם על כך שהוא חף מפשע, מכוונת להשיג הצהרה מה-ICC, שכל זמן שאין פסק דין נגדו, הוא נחשב חף מפשע, למרות שיש כתב אישום נגדו והוא יושב במעצר. כך הוא יהיה מוגן מפני רודפיו וכל זמן שהוא יוכר רשמית כחף מפשע, זכות הניתנת לכל נאשם, הוא יכול לנהל את כספיו באמצעות נציגיו מתא כלאו בהולנד, והוא יוכל להדוף תביעות להחרים אותם.
בכך, סיף אל איסלם גם רומז, כי הגורמים המודיעיניים המערביים באמצעותם הוא עומד בקשר עם ה-ICC, מאותתים לו כי אם הוא יסגיר את עצמו ל-ICC, כלומר ישתף אתם פעולה, הם יעזרו לו להוכיח את חפותו בבית המשפט. זו הסיבה, מדוע התובע של ה-ICC לואיס מורנו-אוקאמפו, מיהר ביום א' 30.10, לתקן את דבריו משבת ולטעון, 'כי לנו (ל-ICC), יש עדים אשר יעידו כיצד סייף השתתף בתכנון ההתקפות על אזרחים (לוביים), ובמיוחד בשכירת שכרי חרב מארצות שונות וממון העברתם ללוב'. ציטוט המקור: We have a witness who explained how Saif was involved with the planning of the attacks against civilians, including in particular the hiring of core mercenaries from different countries and the transport of them, and also the financial aspects he was covering. במילים אחרות התובע של ה-ICC, שפעל כנראה תחת לחץ אמריקני, סגר את הדרך בפני גורמי המודיעין האירופאים לפעול למען זיכויו של סייף אל איסלם.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה, מציינים כי לטענתו של סייף איסלם כי הוא חף מפשע מהאשמות שהוא נתן הוראות לרצוח את המורדים הלוביים, היה עד עתה סיכוי להתקבל בבית המשפט הבינלאומי בגלל שתי הסיבות העיקריות הבאות:
1. בניגוד לשאר שלושת בניו של מועמר קדאפי, מוטעסים, סאדי, וחאמיס, לסייף אל איסלם אף פעם לא הייתה דרגה צבאית לא בצבא ולא במודיעין הלובי. הוא היה הבן היחיד של קדאפי שלרשותו לא עמדה חטיבת ביטחון מיוחדת, או כל כוח צבאי אחר.
2. עוד לפני שלוש שנים ה-2008 קדאפי החליט להרחיק מלוב את סיף אל איסלם, והקים לו קרנות כספיות בלונדון, כדי שיכול לנהל אורח חיים של איל הון מערבי, אבל בתנאי אחד, שהוא אף פעם לא יחזור ללוב. קדאפי קבע כי בנו מוטעסים Mutassim הוא יהיה יורשו. סיף אל איסלם, ניסה באמצעות קשריו עם פוליטיקאים ואנשי הון מערביים להעביר את רוע הגזירה, ולהכריח את אביו לקבלו כיורשו. כל הפרשה של שחרורו בנובמבר 2009 של אל מאגראיי Abdelbaset Mohmed Ali al-Megrahi, הסוכן הלובי אשר לקח חלק בפיצוץ טיסה 103 של פאן-אם, בדצמבר 1988, בה נהרגו 270 איש רובם אזרחים אמריקנים, ומתן רשות לו לעזוב את הכלא הסקוטי ולחזור ללוב, כדי שיוכל למות שם ממחלת הסרטן, היה קשר שנרקם על ידי סיף אל איסלם, ושורה של פוליטיקאים ואלי הון מערביים, כדי לאפשר את שובו של סיף אל איסלם ללוב, למרות הוראותיו של אביו.
כאשר ב- 2 לנומבמבר 2009 אל מאגראיי, ירד במדרגות המטוס האיש שתמך בו היה סיף אל איסלם. קדאפי לא יכול היה בנסיבות האלה למנוע את כניסתו מחדש של סיף אל איסלם ללוב. במילים אחרות, סיף אל איסלם אף פעם לא הייה נמנה על החוג המצומצם של נאמני מועמר קדאפי, ולמרות התדמית שנוצרה לו במלחמה כאילו הוא משמש כיד ימינו של אביו, הוא היה בסך הכול דוברו, בעוד שאביו ואחיו הם שעסקו ישירות במלחמה.
קשה מאוד לדעת בשלב זה של המו''מ החשאי, האם מדובר בשאיפה של סיף אל איסלם, להחזיר לעצמו, כאשר יזוכה, למרות נפילת וחיסול אביו, את המעמד של איש עסקים ערבי-מערבי נאור שהיה לו עד מלפני שמונה חודשים, במרס השנה, כאשר המרד הלובי התחיל, או מדובר בניסיון של גורמי המודיעין המערביים העומדים אתו בקשר להבהיר לו שזו האופציה היחידה הטובה והבטוחה ביותר העומדת לפניו. כל אופציה אחרת העומדת לפני סיף אל איסלם, היא מסוכנת עבורו, גם בגלל חוסר היציבות הפוליטית במקומות כמו סודן וזימבבואה המציעות לו מקלט, וגם בגלל הסיכון שהוא ייפול קורבן לגורמים וכנופיות שינסו לסחוט ממנו את הכספים העומדים לרשותו.
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות