הדילמה של נתניהו: איך מציגים סדר יום ביטחוני בבחירות כאשר איראן מכתיבה אותו

ראש הממשלה בנימין נתניהו הכריז ביום ג' 9.10 על הקדמת הבחירות הכלליות, ועל רצונו בבחירות בזק בחודש ינואר 2013. פרשנים אומרים, כי נתניהו רוצה כי הנושא המדיני-ביטחוני-קרי הגרעין האיראני הוא שיעמוד במרכז מערכת הבחירות. לקביעה זו יש שלוש בעיות מדיניות-ביטחוניות מרכזיות בהן לנתניהו אין שליטה.
1. אפשר וצריך להניח, כי ההנהגה האיראנית בטהרן, תעשה כל מה שהיא יכולה לעשות כדי להביא למפלתו של נתניהו בבחירות. מפלה של נתניהו בבחירות תביא להישג איראני גדול, לא רק בתוך איראן, אלא גם בעולם הערבי, שם נתניהו מצטייר משום מה, כראש מחנה האופציה הצבאית מול איראן, למרות שעד כה הוא נזהר כמו אש לבצע איזה שהוא צעד צבאי ישראלי גלוי מול איראן.
2.
איראן, ואתה חיזבאללה, החמס, והג'יהאד האיסלמי, יוכלו להכתיב במידה רבה את סדר היום של מערכת הבחירות בישראל, ובזה אפשר כבר היה להיווכח בשליחת כלי הטייס האיראני לישראל בשבת 6.10, ובהפגזה המרוכזת  ביום ב' 8.10 מעזה.  
אם עד עכשיו רצינו להאמין, אפילו מתוך נאיביות, שהחלטות ביטחוניות בישראל מתקבלות מתוך שיקולים ביטחוניים טהורים בלבד ללא כל מעורבות פוליטיות, עתה ברור, כי בתקופת בחירות מצב כזה כבר לא יתקיים יותר.
עד כה עמד לרשותו של נתניהו, אפילו עם מספר חריקות, שיתוף הפעולה האישי עם שר הביטחון ברק. עכשיו ברור כי נתניהו לא יוכל לסמוך יותר על החלטותיו של ברק, וברק לא יוכל, או לא ירצה לסמוך יותר על החלטותיו של נתניהו. מזווית הראייה של  קבלת ההחלטות הביטחוניות הנכונות בתקופה זו, הבחירות הכלליות בתקופה זו הן קטסטרופה.
3.
גורם נוסף במערכת בחירות זו, הוא נשיא ארצות הברית באראק אובמה העומד גם הוא לבחירה בעוד פחות מחודש ימים ב-6 לנובמבר. החלטתו של נתניהו ללכת לבחירות יצרה מצב חדש, אם לא פלונטר, במערכת הבחירות לנשיאות ארה''ב. כמו שנתניהו התערב, כפי שאובמה מבין את הדברים, במערכת הבחירות לנשיאות בארה''ב, כך אובמה יוכל להתערב עתה ביתר חופשיות במערכת הבחירות בישראל. לדוגמא כמה צעדים אמריקנים, כמו ביטול תרגילים צבאיים, או צעדים אמריקנים אחרים אשר יביעו מורת רוח מנתניהו, יכולים להזיק לו.
אולם לפני כל זאת, אובמה יודע כי כדי לנצח את המועמד הרפובליקני מיט רומני, עליו לשחק עתה בקלף האיראני, ומשחק בקלף זה יכול להכריע את גורלו הפוליטי של נתניהו.
במשחק פוליטי-אסטרטגי זה עומדות לפני אובמה שלוש אפשרויות.
א. לתקוף את התוכנית הגרעינית האיראנית, עם או בלי השתתפותה של ישראל.
ב.
לנסות ולשתף פעולה עם ההנהגה האיראנית כדי להשיג פריצת דרך מדינית, שתדהים את הבוחר האמריקני. השגת פריצת דרך כזו תהייה לא רק נגד רצונה של  ישראל, אלא תזיק לישראל, ומכן שתזיק ביותר לנתניהו.
ג.
לא לעשות דבר.
גם לא כל כך ברור, כי אם המועמד הרפובליקני מיט רומני ינצח בבחירות לנשיאות ארה''ב, הוא ימהר להושיט עזרה לנתניהו, לפני שיבסס את מעמדו בבית הלבן. 
כמו בישראל, גם בארה''ב, ישראל, ואיראן, הזירה הפוליטית רוחשת שמועות משמעוות שונות על התפתחויות כאלה ואחרות בימים הקרובים.
איך שלא נסובב את הדברים, דבר אחד ברור, לא מנהיגת מפלגת 'העבודה' שלי יחימוביץ', ולא יאיר לפיד מנהיג מפלגת 'יש עתיד' יקבעו את תוצאות הבחירות.  מי ומה שיקבע את התוצאה יהיה המשחק הפוליטי האסטרטגי בו ישתתפו הנשיא אובמה, מנהיג איראן האייטוללה  עלי חמנאי, חסן נסראללה מנהיג חיזבאללה, ובנימין נתניהו ראש ממשלת ישראל. היכולת האישית וההימור הפוליטי של כל אחד מארבעה מנהיגים אלה הוא שיקבע את גורלם, וגם את גורלנו.      


 

Print Friendly, PDF & Email