הדקו את החגורות: נשיא איראן החדש איברהים ראיסי דוגל בקו נוקשה יותר מהמנהיג האייטוללה חמנאי. סיכויים מעטים להסכם גרעיני חדש

האפשרות כי איברהים ראיסי Ebrahim Raisi, בן ה-60, ראש הרשות השיפוטית באיראן, ייבחר ביום שישי 18.6, לתפקיד נשיא איראן, מעוררת בתוך איראן ומחוצה לה חששות כבדים. בהתרחשות בה ראיסי יקבל כבר בסיבוב הראשון של הבחירות יותר מ-50 אחוז של הקולות יצור מצב בו בראש מערכת השלטון בטהרן יעמדו שני אישים התומכים בקוו הקיצוני גם במדינות הפנים וגם במדיניות החוץ-האייטוללה עלי חמנאי ואיברהים ראיסי.
ריאסי נולד, כמו האייטוללה חמנאי, בעיר משאהד Mashhad, בצפון מזרח איראן. הוא ומשפחתו טוענים כי הם צאצאים ישירים של הנביא מוחמד , דבר המקנה לו זכות לחבוש תרבוש שחור.
בתור צאצא של הנביא הוא נוקט בקו נוקשה ביותר.
אצל רוב האיראניים שמו של ראיסי מתקשר עם האירועים של שנת 1988, מיד לאחר המלחמה עם עיראק, כאשר ראיסי שהיה אז שופט בטהרן, הורה להוציא להורג אלפי איראנים באשמת בגידה במולדת.
ב-2019 מינה אותו חמנאי, לראש הרשות השופטת באיראן, תפקיד בו ראיסי השתמש כאמצעי להיפטר מכמה מראשי מתנגדיו.  באותה שנה ראיס מונה גם להיות סגן נשיא מועצת המומחים Assembly of Experts, הגוף האיראני הבוחר את מנהיג איראן.
ראיסי נאמן למנהיג האייטוללה עלי חמנאי, כאשר שניהם מאמינים בפירוש המחמיר של הקוראן כבסיס למדיניות פנים וחוץ. ראיסי דוגל בניהול הכלכלה האיראנית באמצעות גופים שלטוניים, כמו משמרות המהפכה, ומתנגד חריף למעורבות גורמי חוץ בכלכלה.
כמו כן, ראיסי מתנגד למגעים עם ארצות הברית,  אבל תומך בניסיונות להשיג הסכם גרעין חדש עם המעצמות כדרך להסרת הסנקציות מעל איראן.
לאחר שמועצת שומרי החוקה פסלה 600 מעומדים לנשיאות, נותרו במרוץ לנשיאות רק 6 מעומדים, 4 מהם, כולל ראיסי, שמרנים קיצוניים ורק שניים נחשבים יחסית מתונים.
הכעס ברחוב האיראני על הפסילה הסיטונית הזו הביא כבר לכך שאחוז ההשתתפות בבחירות לא יהיה גבוה, והוא יהיה רק כ-40 אחוז מבעלי זכות הבחירה.
 בטהרן מסתובבת בימים אלה בדיחה, כי הבחירות תוכרענה בין שני מעומדים: איברהים ראיסי, וסעייד איברהים ראיסול-סעדעתי Sayyid Ebrahim Raisol-Sadati, שהוא שמו המקורי של ראיסי.
המקורות האיראניים של תיקדבקה מעריכים כי ישנן 5 סיבות לכך שהאייטוללה  עלי חמנאי תומך באיברהים ראיסי.
1. חמנאי מאמין כי כאשר יפנה את מקומו בהנהגת איראן ראיסי יתמוך במינוי איש ממשפחת חמנאי לתפקיד המנהיג.
2. תחת שלטון ראיסי איראן תדרוש ותקבל וויתורים נוספים במו"מ הגרעיני בווינה.
3.ישנם גורמים איראניים המאמינים כי בסופו של דבר ראיסי ימנע מלחתום על הסכם גרעיני חדש עם המעצמות.
4. ראיסי ימשיך את הפיתוח הגרעיני האיראני.
5.  ראיסי יבטיח המשך שילטון השמרנים הקיצוניים באיראן.    

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות