הדרגים המדיניים וצה"ל החליטו שלא להחליט, ובכך משאירים בידי החמאס גם את היוזמה להמשיך בירי וגם לקבוע את גובה הלהבות

אחרי יממה בה שוגרו לעבר מטרות בישראל 250 טילים, וטיל 'גראד' אחד,  לא הצליח הקבינט מדיני-ביטחוני, ביום חמישי 9.8 בלילה, להכריע באם צה"ל ייצא למבצע מול החמאס בעזה או לא!
בתום שלוש וחצי שעות של דיוניים 'הקבינט הנחה את צה"ל לפעול בעוצמה נגד גורמי טרור.'
במילים אחרות, כפי שקרה בארבעת החודשים האחרונים, מאז החלו בסוף מרס ההתפרעויות וההתקפות של החמאס לאורך גדר המערכת, פירושה של אי החלטה זו היא להשאיר את היוזמה בידי החמאס.  אם החמאס ירסן את עצמו ולא ימשיך בשיגור הטילים צה"ל יפעל רק בתגובה.
אם החמאס לא ירסן את עצמו וימשיך בירי, צה"ל יגיב.
לא רק שהחלטה זו משאירה את היוזמה בידי החמאס, היא משאירה בידו גם היוזמה להגביה או להנמיך את הלהבות כרצונו.
במקרה כזה ברור שהחמאס ימשיך בירי הטילים, כפי שקרה, ביום חמישי בשעה 21:16, לאחר שצה"ל הודיע על תקיפת בנין ריק של מפקדת חמאס בשכונת רימל ומיטוטו.
צה"ל הציג את התמוטטות המפקדה כגולת הכותרת של פעולותיו הצבאיות נגד החמאס וכתגובה שלו על ירי טיל 'הגראד' לעבר באר-שבע, זאת למרות שחדר המלחמה של החמאס והג'יהאד האיסלמי פרסם הודעה שיקרית שלא כוחותיהם הם ששיגרו הטיל לעבר באר שבע.
ההתקפה על הבניין הריק הייתה עוד שלב בכוראוגרפיה של המחזה המוזר 'הקש בגג' (האוכלוסייה באזור המפקדה הוזהרה מראש), של הבמאי רב אלוף גדי אייזנקוט, בה כל צד מודד את הגבולות שהוא שם לצד השני, ומקפיד שהאויב לא יחרוג מהם.
צריך לשים לב למונחים שצה"ל בחר במשך יום חמישי להשתמש מול החמאס, החלו מהגדרתו  שהארגון הוא 'איום מינימאלי' לישראל, ועד לאיום שאם צה"ל יצטרך לצאת למבצע בעזה המחיר שישראל יהיה גבוהה, ולפי אחד המקורות 'יהיו עשרות הרוגים וחיילים נוספים חטופים.'
כלומר: צה"ל לא רק מוכן להשאיר את גבוה הלהבות בידי החמאס, הוא גם מודיע פומבית, כי הוא איבד את כושר ההרתעה שלו כלפי החמאס.
רק ביום ד'  אמר הרמטכ"ל איזנקוט, 'כי צה"ל מוכן כפי שלא היה בעשרים השנה האחרונות'.
השאלה למה בדיוק צה"ל מוכן? על זה לא ניתנה תשובה ביום חמישי.
לא פחות מוזרה ממדינות צה"ל היא ההתנהגות של הדרג המדיני ובראשם ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אביגדור ליברמן. השניים בכלל נעלמו מהזירה הציבורית ומכלי התקשורת.
מצד אחד אין להם אומץ אישי ופוליטי להודות בפני דעת הקהל הישראלית שהם מזדהים עם עמדת הצבא, שלא צריך לצאת לפעולה מול החמאס כל עוד הוא שומר על כללי המשחק.  מנגד הם רוצים לתת סיכוי למאמצי התווך של האו"ם ושל מצרים.
גם נתניהו וגם ליברמן יודעים היטב כי המילה 'מאמצים' היא הפרזה פרועה של פעולות קהיר והאו"ם, וכי אין סיכוי בשלב זה למהלכים אלה.
אולם כל זמן שאפשר להמשיך ולהעמיד פנים כי אם האש תימשך צה"ל יפעל בסופו של דבר, הם מוכנים לשחק את המשחק הזה, למרות שהוא כבר מוצה ונשחק עד תום בדעת הקהל הישראלית.
דרך אגב, זהו לא רק המצב בגבולותיה הדרומיים של ישראל.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי מצב  לא פחות גרוע שורר בגבול ישראל עם סוריה-בצפון. כל סידורי הביטחון עליהם דיברו או הציגו הרוסים, כאילו הוסכמו על ידי ישראל, התמוטטו ואינם קיימים.
אבל כרגע אין טעם לטפל במתרחש בצפון, כאשר האש נמשכת וכנראה תימשך עוד כמה ימים בדרום.          

Print Friendly, PDF & Email

17 תגובות עבור “הדרגים המדיניים וצה"ל החליטו שלא להחליט, ובכך משאירים בידי החמאס גם את היוזמה להמשיך בירי וגם לקבוע את גובה הלהבות

 • אוג 9, 2018 @ 22:26 at 22:26
  Permalink

  המטרה של הדרג המדיני ושל צהל, לא להשתלט על עזה, ורצוי לא לחסל את מנהיגות חמאס שמשמעותה עזה מנותקת מיהודה ושומרון. להפריד בין שתי הישויות,
  בהתאם לתפיסה האסטרטגית הזאת, נקבעות התגובות של צה"ל. בתהליך ארוך טווח, לדאוג למכסימום עצמאות לרצועת עזה, נמל מבוקר מבחינה בטחונית, ועזרא מכסמלית והומניטרית. לאלף את העזתים לחיות כשכנים טובים עם מדינת ישראל.

  • אוג 10, 2018 @ 6:56 at 6:56
   Permalink

   החצי השני של תגובתך נראה כמו הזיותיו המקוריות של שמעון פרס המנוח.
   פירוז עזה אינו מיגור האיסלם החמאסי וממילא החמאס יקח את איו"ש עוד שנים ספורות,
   עם פרישתו הבלתי נמנעת של הקשיש מחמוד עבאס
   ואז תרד הרל"פ כולה לטמיון וכל אנשיה יהגרו ליורביה.

   • אוג 10, 2018 @ 10:49 at 10:49
    Permalink

    בשלב זה חשובה ההפרדה בין עזה לבין יהודה ושומרון. והניתוק הטוטלי שלנו מהם.

 • אוג 9, 2018 @ 22:57 at 22:57
  Permalink

  מחדל הממשלה הישראלית נמשך מאז 2014 – אז ביבי חשש לתת הוראה לצה"ל לחסל את החמס ושום דבר לא השתנה מאז – הפתרון היחיד לרגיעה בדרום זה חיסול החמס!

 • אוג 9, 2018 @ 23:27 at 23:27
  Permalink

  ישראל לעולם לא תעזור לרשות ( רשעות) הפלסטינית לקבל את עזה על מגש של כסף אלה ברמאלללללאה שונאים את אלה בעזה שנאה שאי אפשר לתאר אותה יש להם חשבון ארוך קשה עם חמאס שתי אירגונים נפרדים שרוצים לחסל זה את זה ישראל לעולם לא תעשה מהלך שעזה תיהיה מוכנה להעברתה לרישעות הפלסטיזית אנחנו משלמים מחיר כבד מחכים למותו של האחראי על הרשות ואחרי זה, זה יהיה התחלה אחרת לא לנו להם….

  • אוג 10, 2018 @ 11:25 at 11:25
   Permalink

   לא צריך לתת להם את עזה. נקודה!
   צריך לחסל את חמאס ולגרש את שאר הערבים לסיני!
   לשחרר את כל הרצועה!
   להתנהג כמו בסוריה….פשוט להרוס את עזה טוטאלית ולא להשאיר ערבי אחד שם.
   ככה גם הערבים ביהודה ושומרון יבינו שנגמרו המשחקים איתנו.

 • אוג 9, 2018 @ 23:37 at 23:37
  Permalink

  נראה שלממשלת ישראל אין אסטרטגיה בהקשר לרצועת עזה לא לטווח ארוך ולא לטווח קצר ולכן לא ננקטים שום פעולות טקטיות. ההתנהלות היא כמו במלחמת כנופיות והאזרחים סובלים

 • אוג 10, 2018 @ 2:21 at 2:21
  Permalink

  מעניין למה קודם הם הבטיחו למוטט את החמס מסתבר שדאג הביטחוני וצה"ל חושבים שהעם לא בהכרה ולכן באים בכל מיני ססמאות מצחיקות ותמונות של בניינים קורסים . שיגידו דבר אחד האם הם מסוגלים לנצח במערכה או לא . אנחנו צריכים לשאול את עצמנו שאלה אחת מהי הדרך להפסיק כליל את ההתקפות עלינו ובטוח שיש דרך כזו , אולי היא לא דרך יפה אולי תביא גינויים דבר אחד אנחנו יודעים שכשפוטין נכנס לסוריה כולם דיברו על זה שרוסיה תטבע בבוץ הסורי מה שלא קרה שכן את פוטין עניין דבר אחד והוא מה עליו לעשות כדי לנצח יותר לשם בשיטתיות היו הרוגים היו פצועים אבל בכוונתו לגמור את הסיפור בפעם אחת אגב הדרך בה כל שנתיים יוצאים למבצע ועושים רבע עבודה גורמת ליותר הרוגים גם בצד הפלסטיני ובאמת יכול להיות שיש שם הרבה מאוד אנשים שרק רוצים לחיות בשקט. צריך להפסיק לפחד מה יגידו צריך להתייעץ עם אנשי ביטחון בארץ ובעולם שלא מחפשים רייטינג ולמצוא עצה איך בפעם אחת מסיימים את הסיפור הזה מייצרים הרתעה ומשמידים את כל המחבלים אחרי זה יהיה לערבים שקט להרבה שנים ויוכלו לבנות את הרצועה כרצונם כמובן בתנאי שתהיה מפורזת

 • אוג 10, 2018 @ 3:51 at 3:51
  Permalink

  את ההתנהגות והסיפורים האלה שמענו על ערפאת לפני חומת מגן

 • אוג 10, 2018 @ 4:07 at 4:07
  Permalink

  לכאורה אחת הממשלות החלשות, העלובות והנרפות בתולדות מדינת ישראל.
  לכאורה אחד הרמטכלים החלשים בתולדות המדינה.
  לצערי אני לא חושב שיש איזשהם מהלכים מאחורי הקלעים, כי פשוט הלך רוח והתנהגות ממשלת ישראל ונתניהו בראשה ממשיך כבר כמה שנים, ברצון העז שלו לשרוד , עם כמה שפחות זעזועים ואי קבלת החלטות "קשות" המתבקשות ממה שקורה בגבולות.

 • אוג 10, 2018 @ 4:08 at 4:08
  Permalink

  אין ספק שיש אלף ואחת דרכים לתרץ כישלון
  וכאן בישראל יש מומחיות יתרה במקצוע הזה – למכור אוויר בשקל.
  מה שבטוח שעברו כבר יותר מ 24 שעות והנייה עדיין חי – אז ליברמן אמר
  ביטחון לדרום אין – אז ביבי אמר
  בכל מקרה – נראה שזה עושה ממש טוב לתקציב הביטחון (בלבד) ולכן זה לעולם לא יפסיק

 • אוג 10, 2018 @ 6:27 at 6:27
  Permalink

  אף טיל לא נורה מרצועת עזה לישראל נורו רקטות , גראד זה לא טיל זה רקטה. ההבדל שלטים יש מנגנון הנחיה שמאפשר שינוי במעופו לאחר השיגור, לרקטה אין.
  בתור אתר שמתיימר להיות רציני ומבין רצוי שתדייק במונחים.

 • אוג 10, 2018 @ 8:22 at 8:22
  Permalink

  מה הפלת על איזנקוט את הקש בגג? זה משהו שקיים שנים רבות.
  אגב, כל דפוס פעולה של צה"ל מוכתב מלמעלה (ביבי).

 • אוג 10, 2018 @ 10:33 at 10:33
  Permalink

  כולנו יודעים דבר אחד, לאף אחד אין באמת יכולת למגר טרור בדרכים קונבנציונאליות
  מכונת הילודה עובדת יומם ולילה כדברי ראש הנחש
  הפיצוץ הבא תמיד בלתי נמנע
  לצערי אין פתרון עם פאנאטיות
  סיכולים ממוקדים היו קצת עוזרים ומעניין מדוע הפסיקו עם זה וחבל!

 • אוג 10, 2018 @ 10:58 at 10:58
  Permalink

  הממשלה הסכימה להפסקת האש בשעה שנקבעה. חמאס ניצל את הזמן עד הפסקת בשיגור טילים, זה מהלך נפוץ בכל הפסקת אש. מדוע הסכמנו לתנאים של חמאס… שאלה טובה

 • אוג 10, 2018 @ 12:39 at 12:39
  Permalink

  השיטה לחסל את הירי זה להתחיל לשטח את בניני בעלי הממון בשכונות היוקרה בעזה. ויש כאלו רבים.
  עם הודעה או בלי. הם כבר ילחצו על הנייה להפסיק לירות. הבעיה שזה לא יקרה כי החברים הטייקונים של ביבי עושים איתם עסקאות במליונים וזה עלול לפגוע בהם. והדרום…? נו, הדרום…..

 • אוג 10, 2018 @ 22:48 at 22:48
  Permalink

  עזה היא קן צרעות לחיילים ואף אחד לא רוצה לאמץ את כל תושביה עזה דבר שיגרר כתוצאה מחיסול החמאס! זו הבעיה המרכזית

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות