ישראל וצה"ל נכנסים למלחמת התשה מול החמאס והג'יהאד. מוקדם לומר איזה אופי היא תישא, כמה זמן תימשך, ומה יהיו מחיריה

אם צה"ל החמאס והג'יהאד האיסלמי ימשיכו לנהל מדיניות של 'מי ימצמץ ראשון', ובכל כמה שעות יעלו וירחיבו את רף ההתנגשות ביניהם, וזו בדיוק התמונה שמתקבלת ביום א' 5.5 בבוקר, אנחנו נכנסים למצב בו צה"ל מתחיל לנהל מלחמת התשה נגד החמאס והג'יהאד האיסלמי ברצועת עזה.

ההודעה התקיפה שצה"ל פרסם ביום א' 5.5 בבוקר מעידה על כך.
בהודעה נאמר: 'צה"ל לא מכיר ולא עוסק בהפסקת אש'. 'בצבא נערכים להמשך חילופי האש בדרום בימים הקרובים'.   
נוסף על כך הודיע צה"ל כי הוא העביר במשך שבת 4.5, את חטיבת השריון מס' 7 והציב אותה על גבול הרצועה, באיתות ברור לשני ארגוני הטרור שקיימת אפשרות כי כוחות אלה ייערכו פשיטות לתוך שטח הרצועה במטרה לפגוע ולהרוס סוללות טילים ומפקדות שלהם.

אפשר וצריך להניח, כי מאוד בקרוב, נקבל את תשובת החמאס והג'יהאד על צעדים אלה, בצורה הרחבת מניפת הירי של הטילים לעבר מטרות במרכז ישראל, כמו תל-אביב וגוש דן.

אם אכן צה"ל יפעיל את כוחו בצורה הדרגתית, אין ספק ידו של מי תהייה על העליונה  בסיבוב הזה. 
לא לחמאס ולא לג'יהאד יש מספיק כוחות ויכולות לעומד מול כוחו של צה"ל, ובוודאי שלא מול כוחו של חיל האוויר, וגם מספר הטילים שברשותם הולך ומצטמצם. 
ההימור ששני הארגונים לקחו בשבת לפיו באם הם ישגרו מספר שיא של טילים ביום אחד ( 420 טילים ופגזי מרגמה ) הדבר ירתיע את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי, היה הימור מוטעה.
הוא פעל בדיוק בכיוון ההפוך אליו הם התכוונו. במקום שישראל תרוץ, כפי שעשתה בפעמים קודמות אחר האשלייה כי מצרים תביא שוב להפסקת אש, ישראל וצה"ל התרכזו בהעלאת רף התגובה.

בשלב זה ישראל וצה"ל נמצאים רק בתחילתה של מלחמת ההתשה אותה הם מתכננים, ועדיין מוקדם לומר איזה אופי בדיוק היא תישא, וכמה זמן היא תימשך.
למלחמה כזו ישנם גם מחירים ואין ספק כי העורף הישראלי ישלם על כך באבידות, כפי שראינו ביום א' לפנות בוקר באשקלון שם נהרג משה אגדי בן 58, ובפגיעות ישירות בבניינים וברכוש, פגיעות שהלכו והתגברו במשך השבת.
הבעיה המרכזית של מלחמת ההתשה הזו היא, שאף אחד מהצדדים הלוקחים בה חלק, אינם יכולים לדעת מי עוד יתערב בה ובאיזה צורה. מספיק להזכיר בהקשר זה את איראן, חיזבאללה, ומיליציות הטרור השונות העומדות לרשותן גם בסוריה וגם בלבנון.       

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות