ההבנות הסודיות: עזיבת החמס מדמשק לקהיר. התקרבות ארה"ב לאחים המוסלמים

לא שחרור 1,000 האסירים הפלסטינים, ביניהם 60 האסירים הרוצחים הכבדים, וכמה מהם יחזרו לגדה, או לרצועה, הוא הנושא העיקרי העומד במרכז ההסכם ישראל-חמס לשחרור חייל צה''ל החטוף גלעד שליט, אלא הסעיפים הסודיים של ההסכם שהושגו בין ארצות הברית, מצרים, ישראל, וחמס בעשרת הימים האחרונים מאז ביקר ב-3 ו-4 בספטמבר שר ההגנה האמריקני ליאון פאנטה, בישראל ובמצרים.
המקורות המודיעיניים ובוושינגטון של תיקדבקה מדווחים, כי מהלך שחרורו של גלעד שליט, הוא חלק ממהלך אסטרטגי גדול שממשל הנשיא באראק אובמה הוביל, להוצאת החמס ומפקדותיו מדמשק, מהלך שמהווה מכה קשה לנשיא באשר אסד, לאיראן, לחיזבאללה, ולקשרים שלהם עם הפלסטינים.
במילים אחרות, המגעים הסודיים לשחרור שליט נערכו בין חלאד משעל ובין שר ההגנה האמריקני ליאון פאנטה, שלפני שנכנס לתפקידו כשר ההגנה ב-1 ביולי, כיהן כראש סוכנות הביון המרכזית ה-CIA.
המגעים בין פאנטה למשעל החלו עוד בחודשי החורף של השנה, כאשר למודיעין האמריקני התברר, כי חלאד משעל, ויתר ראשי החמס רוצים לעזוב את דמשק, מאחר והם אינם רוצים להיות חלק ממערך דיכוי המרד הסורי של משפחת אסד.
אולם מבחינתן של ארצות הברית של ישראל, הייתה עוד נקודה חשובה לא פחות.
חלאד משעל שרק לפני שבוע היה בטהרן, מבלי שההנהגה האיראנית ידעה דבר על המתרחש, הסכים כי תמורת תמיכה אמריקנית בחמס, הוא יחליש בהדרגה את קשרי החמס עם איראן.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי שינו אסטרטגי זה במערך הכוחות במזרח התיכון הפך להיות אפשרי, לא רק בגלל רצונותיו של חלאד משעל, ונכונותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ללכת לקראתו, ולהשיג בכך את שחרורו של גלעד שליט, אלא בראש ובראשונה בגלל קרע שמתחולל בימים אלה בין ראשי האחים המוסלמיים במצרים, לבין טהרן.
ההנהגה האיראנית תלתה תקוות רבות במהפכה המצרית, והשקיעה מאמצים וכספים רבים לקנות לה השפעה בקרב האחים המוסלמיים במצרים. אולם ככל שבחודשים האחרונים, ובייחוד בשבועות האחרונים הלך והתברר, כי בבחירות לפרלמנט המצרי שתערכנה בחודש הבא בנובמבר, יהוו האחים המוסלמיים את הגוש הפוליטי הגדול ביותר, ככה דאגו ראשי האחים המוסלמיים להרחיק את עצמם מעל טהרן, ולהתקרב יותר לכת הצבאית המצרית, ולארצות הברית.
רק מעטים ביותר בעולם המערבי, ובישראל, שמו לב לכך, כי יום אחד בלבד לפני הגעתו של שר ההגנה האמריקני ליאון פאנטה למזרח התיכון, ביום ראשון 2 לאוקטובר, נערכה בקהיר הפגישה הראשונה בין משלחת דיפלומטית אמריקנית ובין האחים המוסלמיים המצריים.
איש לא שם לב לכך, כי בראש המשלחת האמריקנית עמד פרם ג'י קומר Prem G. Kumar, ראש השולחן הישראלי-פלסטיני במועצה לביטחון לאומי בבית הלבן, the National Security Council Director for Israeli and Palestinian Affairs.
עצם העובדה שהבית הלבן שלח לפגישה הראשונה הרשמית של נציגים אמריקנים עם האחים המוסלמיים המצריים מומחה לנושא הישראלי-פלסטיני מצביע על כך כי בפגישה לא דובר על נושאים מופשטים של דת ודמוקרטיה, אלא על פרטי העסקה האמריקנית-מצרית-אחים מוסלמים-חמס, שאחד מסעיפיה השוליים היה המהלך לשחרורו של גלעד שליט.
בעוד אנשי המועצה לביטחון לאומי האמריקנית מנהלים את המשא ומתן, וליאון פאנטה שהגיע לקהיר ב-4 לאוקטובר מאשר אותה, מנהלים במקום אחר בקהיר, השליח של ראש הממשלה נתניהו דויד מידן, וראש גדודי עיז א-דין אל קסאם בעזה מוחמד ג'בערי, דיונים קדחתניים על הפרטים הסופיים של עסקת שליט.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי בישראל מתרכזים במה שמכונה 'המחיר הכבד' שישראל תשלם בשחרור אסירים רוצחים, מחבלים פלסטינים מבתי הכלא שלה. אולם המחיר הכבד האמיתי הוא לגמרי שונה. ממשלת בנימין נתניהו שילמה בעיקר מחיר מדיני כבד. בהסכמתה לעסקה האמריקנית-מצרית-חמס, היא נתנה אישור ישראלי להתקרבותה של ארצות הברית לחים המוסלמיים המצריים, ולהכרה אמריקנית בהם ככוח מוסלמי פוליטי מתון. צריך לקוות כי ההתפתחויות ב-2012 במצרים, שתהייה אז תחת שלטון האחים המוסלמיים, יצדיקו את המהלכים האלה של נתניהו. הסיכויים לכך אינם רבים.
זה הוא למעשה התשלום שבנימין נתניהו מוכן לשלם לנשיא באראק אובמה, עבור הווטו האמריקני במועצת הביטחון הבולם את הבקשה הפלסטינית להתקבל כחברה באו''ם.
עצם שחרור גלעד שליט, תמורת 1,000 אסירים פלסטינים, היא מכה קשה מאוד ליו''ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, אשר עד עתה לא הצליח אלא להביא לשחרורם של אסירים מעטים בלבד. עתה החמס בעזה, ובקהיר, הוא המוביל את המהלכים הפלסטינים, ולא הפת''ח ברמאללה.
שחרור מנהיגי טרור פלסטינים לגדה המערבית, הוא מהלך אמריקני-ישראלי מכוון, שמטרתו לאפשר לבנות בגדה מנהיגות פלסטינית חלופית לזו של אבו מאזן.

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות