ההגנה האנטי אווירית הרוסית יירטה והנחיתה באמצעי מלחמת סייבר מזל"ט אמריקני בחצי האי קרים

בהתפתחות דרמטית לה איש לא ציפה במערב בשלב כה מקודם של המשבר באוקראינה, פעלו הרוסים ביום ו' 14.3, נגד מטרה צבאית אמריקנית בחצי האי קרים. יחידות מלחמת סייבר רוסיות יירטו והנחיתו  בחצי האי מזל''ט אמריקני UAV MQ-5B, המכונה 'האנטר' Huter.
מקורות צבאיים אירופאים אמרו ביום ו' בלילה, כי המזל''ט הונחת כמעט שלם וללא פגע, לאחר שהרוסים הצליחו להשתלט ולנתק, באמצעות טכנולוגיית רדיו-אלקטרונית מסובכת, את הקשר המל''ט ובין המפעילים האמריקנים שלו. ציטוט המקור: It was possible to break the link with US operators with complex radio-electronic technology.
המקורות לא מסרו מה פירוש הדבר, כי הרוסים הצליחו להשתלט על הקשר בין המזל''ט למפעיליו, והאם מדובר בקשר רדיו רגיל, או קשר שבוצע בידי לוויינים אמריקנים.
אם המדובר בהשתלטות רוסית על לוויין קשר של אמריקנים, הרי מדובר על פעולה דומה  בה האיראנים הצליחו לפני שלוש שנים, בדצמבר 2011, ליירט ולהנחית בבסיס איראני את אחד המלטים הסודיים והמתקדמים ביותר של ארה''ב RQ-170, המסוגל לעקוב אחר מתקנים גרעיניים.
עד עתה הייתה דעה בקהילת המודיעין המערבית, כי מומחי מלחמת סייבר סינים ביצעו עבור האיראנים את ההשתלטות על הלווייניים שהפעילו את המל''ט.
אין ספק כי המודבר בהתפתחות צבאית מסוכנת ביותר בהתמודדות שבין שתי המעצמות באוקראינה.  
המקורות אמרו, כי לפי כל הסימנים המזל''ט משתייך לבריגאדת איסוף המודיעין האמריקאנית מס' 66 אשר בסיסה נמצא בבוואריה שבגרמניה, the 66th American Reconnaissance Brigade, based in Bavaria.  בשעה שהרוסים השתלטו עליו המזל''ט טס בגובה של 4,000 מטר, והיה  בלתי נראה מהקרקע. המזל''ט אשר עיקר ביצועיו הן באיסוף מידע על הערכות כוחות צבאיים בשטח, עקב כפי הנראה אחר תנועות הכוחות הרוסיים בחצי האי קרים.
את הידיעה פרסמה התעשייה הצבאית הממלכתית הרוסית 'רוסטק' ostec-Russian state arms and technology group, ולא משרד ההגנה הרוסי במוסקבה.
עד לפרסום דברים לא נמסרה תגובה  אמריקנית כלשהי לתקרית.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות