ההדלפות בוושינגטון על המגעים החשאיים שבין האמריקנים והאיראניים בהווה ובעבר, הן איתות לישראל כי המידע הצבאי שבידיה לא יעצור את הממשל להגיע להסכם גרעין עם איראן

בזמן שבוושינגטון  שוהה השבוע משלחת צבאית-מודיעינית ישראלית  בכירה, המורכבת מראש המוסד יוסי כהן, היועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת, ראש אמ"ן האלוף תמיר היימן, ועוד שורה של קצינים ומומחי גרעין ישראליים אחרים, מי שהוא טרח להדליף, ביום ב' 26.4 בוושינגטון, כי ראש סוכנות הביון המרכזית ש\ל ארצות הברית¸ה-CIA, וויליאם ברנס William Burns, נפגש בחשאי בבגדאד עם נציגים איראניים.
המקורות ידעו לומר, כי הפגישה בין ברנס והנציגים האיראניים התקיימה בבגדאד, בביתו הפרטי של שר החוץ העיראקי פואד חוסיין Fuad Hussein, איש שיש לו שאיפות להביחר להיות נשיאה הבא של עיראק.
לברנס יש וותק רב בניהול חשאיות עם האיראנים. כבר  לפני שמונה שנים ב-2013, ברנס ניהל שיחות כאלה עם נציגים איראניים בעומן.
במילים אחרות, ממשל הנשיא ביידן מוכן לשמוע בסבלנות ובנימוס מה יש למשלחת הישראלית לומר בנושא האיראני, אבל הממשל אינו מוכן להפסיק את המגעים החשאיים והגלויים עפ איראן, והוא שואף לקדם אותם במהירות.
ישנם סימנים רבים המצביעים על כך כי ממשל ביידן לא רק מנהל את המו"מ עם איראן בשני ערוצים, אלא שהוא גם דוחף בערוצים חשאיים נוספים מדינות וגורמים שונים, שאינם אמריקנים , להזרים לטהרן כספים רבים במטרה לרכך את עמדותיה במו"מ הגרעיני.  
גורמים בוושינגטון מדווחים, כי הממשל לוחץ על מנהיגי דרום קוריאה שישחררו 1 מיליארד דולר, מהכספים האיראניים המוקפאים בסיאול.
הגורמים האלה יודעים גם לדווח, כי שני אנשי הממשל המרכזיים של הממשל במו"מ  המתנהל עם איראן, רוברט מאלי  Rob Malley, וברט מקגארק Brett McGurk, לוחצים על ממשלת עיראק לשחרר מהכספים האיראניים המוקפאים  בבגדאד לפחות 4 מיליאר דולר.
מגעים אלה עומדים בסתירה מוחלטת לדברים שאמר ברט מקגארק Brett McGurk, כאשר נפגש, ביום שישי 23.4, עם קבוצת מנהיגים מיהודי ארה"ב לפגישה סגורה בנושא המו"מ הגרעיני בין ארה"ב ואיראן. מקגארק אמר, 'כי הממשל לא ישלם שום דבר קודם לכן לאיראן, כדי לקדם את המשא ומתן'  is not going to pay anything upfront just to get a process going.
לכך נוספה ההדלפה 'בניו יורק טיימס' משבת 24.4, של דברי שר החוץ האיראני מוחמד ג'אווד זריף, בהם הוא מתח ביקורת חריפה על המפקד של 'גדודי אל קודס' הגנרל קאסם סוליימני, ( שחוסל ב-3 בינואר השנה בנמל התעופה הבינלאומי של בגדאד ), כיצד הוא התערב וניסה להכשיל את ההסכם הגרעיני הראשון בין איראן והמעצמות ב-2015. תוך כדי כך נשמע זריף אומר, כי הוא נדהם מכך ששר החוץ האמריקני ב-2015 ג'ון קארי  Jhon Kerry, שעמד אז בראש המשלחת האמריקנית  למו"מ עם איראן, אמר לו אז כי חיל האוויר הישראלי ביצע לפחות 200 התקפות על יעדים איראניים בסוריה.
זריף לא אומר זאת, אולם הטון של דבריו רומז לכך כי קארי  שהיה להוט להשיג את הסכם הגרעין, מסר גם לו גם פרטים מבצעיים על תקיפות חיל האוויר בסוריה.
ביום שלישי 27.4 הגיע תור ההכחשות.
דוברת הבית הלבן ז'אן פסאקי Jen Psaki. לא אשרה ולא הכחישה את הידיעות הנוגעות לביקורו של ברנס בבגדאד ואת פגישותיו עם נציגים איראניים, היא פשוט הפנתה את השואלים לסוכנות הביון המרכזית ה-CIA.
דובר ה-CIA אמר, כי סוכנות הביון איננה מוסרת פרטים על נסיעותיו וסדר היום של ראש הסוכנות.
דובר משרד החוץ האיראני הכחיש בתוקף כי התקיימו פגישות בבגאדאד בין ברנס ונציגים איראניים. הוא הגדיר את הידיעות האלה 'כצהובות' yellow news.
ג'ון קארי אמר, כי לא היו דברים מעולם, וכי מדובר בשקר.
כיצד המשלחת הישראלית הנמצאת בימים אלה בוושינגטון צריכה לנהוג מול מבול ידיעות האלה?
ברור כי בידי המשלחת יש מידע מודיעיני רב על התוכנית הגרעינית האיראנית, שהיא עמדה למסור לידי האמריקנים.
ברור גם, כי מי שעומד מאחורי ההדלפות האלה בוושינגטון  על המגעים החשאיים שבין האמריקנים והאיראניים בהווה ובעבר הרחוק, מאותת לישראליים כי המידע שהם הביאו לא יעצור ממשל ביידן להגיע להסכם עם איראן.     

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות