ההודאה הסעודית ברצח ג'מאל קאשוגי רק תגביר את הזעזועים הפנימיים בארה"ב וסעודיה, וביחסים בין וושינגטון וריאד

גם לאחר הודאת בית המלוכה הסעודי, בשבת 20.10 לפנות בוקר, כי העיתונאי ג'מאל קאשוגי נרצח בתוך בנין הקונסוליה הסעודית באיסטנבול ב-2 באוקטובר על ידי קבוצה של אנשי מודיעין שנשלחה מסעודיה לחטוף אותו ולהעבירו לסעודיה, יימשכו הזעזועים בבית המלוכה הסעודי, והסדקים ביחסי ארצות הברית וסעודיה ימשיכו להתרחב.
הגרסה הסעודית שהתפרסמה אומרת, כי לאחר שחאשוגי נרצח בקרב אגרופים, גופתו נמסרה לידי 'משתף פעולה מקומי' ואיש איננו יודע מה הוא עשה בה. זהותו של 'משתף הפעולה המקומי' לא נמסרה. אפשר וצריך להניח, כי האיש נמלט-או  הוצא על ידי הסעודים מטורקיה, או שגם הוא איננו כבר בין החיים. פרטים אלה מסבירים את החיפושים המקיפים שמשטרת טורקיה מבצעת בימים האחרונים באיסטנבול ומחוצה לה במאמץ למצוא את הגופה.
ההודעה מודיעה גם, כי פוטרו סגן ראש המודיעין הכללי הסעודי הגנרל אחמד אל-אסירי Maj. Gen. Ahmed al-Assiri, הנחשב כאחד ממקורביו של יורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד בין סאלמן MbS. כמו כן פוטר יועץ בכיר בחצר המלוכה סעוד אל-קחטאני Saud Al-Qahtani, ועוד שלושה מפקדים בכירים במודיעין הכללי. בסה"כ נאסרו, לפי ההודעה 18 סעודים שהיו מעורבים בפרשה.
העובדה, שבית המלוכה הסעודי מודיע על הקמת וועדה שתוך חודש ימים תגיש הצעות לארגון מחדש של מנגנון המודיעין הכללי הסעודי בראשה יעמוד יורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד בין סאלמן MbS, היא ניסיון ברור להציל את מעמדו של יורש העצר, לכסות על חלקו בפרשה, ולהעמיד פנים כאילו עכשיו לאחר ההודאה המלכותית בהירצחו של ג'מאל חאשוקי, בית המלוכה יכול להמשיך הלאה בהתנהלותו השיגרתית כאילו לא קרה דבר.
מבצעי חטיפה של בוגדים, מרגלים, או אנשים הפועלים נגד המשטרים במדינתם, המאורגנים ומבוצעים על ידי שירותי המודיעין של מדינות שונות, אינם מיוחדים רק לסעודיה. שירותי מודיעין רבים בעולם, ביניהם גם של ישראל, ביצעו מבצעים כאלה לא פעם אחת.
גם מבצעי חטיפה שמשתבשים ומביאים למותם האלים של מטרות החטיפה, ולפעמים גם של כמה מהחוטפים עצמם-אינם שכיחים.  כמעט רוב המקרים-האירועים האלה אינם מגיעים לידיעת דעת הקהל, אלא אם גורם זה או אחר שהיה מעורב בפרשה, או שיש לו מידע עליה, החליט להשתמש בה להשגת מטרות פוליטיות, מודיעיניות, או אישיות.
הפרסום הרב לו זכתה הפרשה של רצח ג'מאל חאשוגי, פרסום שרוב הפרטים שהופיעו בו היו לא רק מופרזים אלא חצו את גבול הדמיון וההיגיון, היה כתוצאה מכך שבפרשה זו היו שלושה גורמים  עיקריים שרצו בפרסומה.  זו תופעה נדירה מאוד, בהתחשב בכך שברוב מקרי החיסול יש בקושי גורם אחד שמוכן לדבר.
הפרשה הסתבכה עוד יותר כאשר לכל אחד מגורמים אלה היו סיבות שונות למעשיו.
שלושת הגורמים הם:
1. גורמים פנימיים סעודיים הפועלים בשנה האחרונה להפלתו של יורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד בין סאלמן MbS.  עכשיו כאשר בית המלוכה הסעודי הודה בזה שרוב האנשים שהיו מעורבים ישירות בפרשה היו קשורים, בדרך זו אחרת, ליורש העצר הסעודי-מעמדם של גורמים אלה יתחזק.
במילים אחרות, המאבק בין  הנסיך מוחמד בין סאלמן MbS, ובין גורמים אלה המורכבים מנסיכים, כמה מפקדים צבאיים, אנשי ביון, ואנשי עסקים סעודים בכירים, רק יחריף. 
אפשר וצריך להניח, כי במאבק כזה ג'מאל חאשוגי לא היה הקורבן הראשון וגם לא האחרון.
2. נשיא טורקיה ראסיפ טאייפ ארדואן, שפרשה זו, אפשרה לו לחזור לקדמת הבמה הבינלאומית והמוסלמית, כאשר הוא עוטה על עצמו אצטלה של מנהיג רודף צדק ואמת.
3. המתנגדים הפוליטיים של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, אשר ראו בפרשה אמצעי לפגוע בקשרים שהוא, וחתנו יועצו ג'ארד קושנר, פיתחו עם יורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד בין סאלמן MbS.
ככל שיעבור הזמן יתברר, כי התערבותו בפרשה ושליחתו של שר החוץ האמריקני מייק פומפיו לסעודיה ולטורקיה, במאמץ לפתור או ליתר דיוק 'להחליק אותה'-היו מוטעים.
הנשיא טראמפ לא היה צריך להתערב בפרשה. עכשיו הוא גם קשר את עצמו אל פתרונה.
זו הסיבה מדוע ביום שישי הנשיא אמר, כי הוא ישתף את הקונגרס האמריקני בהחלטות לגבי סעודיה. זו הייתה טעות נוספת במאמציו להיפטר מתפוח האדמה הלוהט הזה.

Print Friendly, PDF & Email