ההוטים: הרגנו מאות חיילים סעודיים, לקחנו בשבי אלפי קצינים וחיילים ביניהם בעלי דרגות גבוהות. שלוש חטיבות משוריינות סעודיות נכנעו

אם הטענה שהעלו הלוחמים ההוטים בתימן, בשבת 28.9 נכונה, ואם אין בתיאורים שלהם הגזמה, הרי שהם השיגו את אחד הניצחונות הגדולים ביותר על הצבא הסעודי, מאז שהחלה המלחמה בתימן לפני ארבע שנים ב-2015.

דובר צבאי הוטי יחיא סאריי Yahya Saree אמר, כי באופנסיבה שהכוחות ההוטים ביצעו בתוך שטח דרום סעודיה, באזור נג'אראן Najran, הם הרגו כמה מאות קצינים וחיילים סעודים, ולקחו בשבי כמה אלפי קצינים וחיילים סעודיים, ביניהם קצינים בדרגות גבוהות. כמו כן ההוטים תפסו כמויות גדולות של כלי רכב משוריינים ותחמושת. המבצע ההוטי שנשא את השם 'הניצחון הוא מאללה' Victory from Allah החל, ביום חמישי 26.9, הסתיים בשבת כאשר הכוחות הסעודיים נכנעו.

מקורות הוטים וברשתות החברתיות מדווחים על תבוסה צבאית סעודית בהיקפים שלא היה להן תקדים.  לדבריהם שלוש חטיבות משוריינות שלמות סעודיות הושמדו.
ערב הסעודית עדיין לא הגיבה על הדיווחים ההוטים האלה.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה: סעודיה תראה במתקפה ההוטית הזו את המשך המתקפה האיראנית עליה.  
מזווית הראייה של ריאד, המתקפה ההוטית הזו לתוך שטח סעודיה, היא לא פחות חמורה, ואולי בכמה מובנים מהווה איום הרבה יותר גדול על ביטחונה של סעודיה, מאשר התקפת טילי השיוט ומל"טי הנפץ האיראנים על שדות הנפט הסעודים לפני שבועיים ב-14 לספטמבר.
השאלה היא האם סעודיה יכולה לספוג שתי מכות אסטרטגיות כאלה מצד איראן ובעלי בריתה תוך זמן כל כך קצר.
בעיה מרכזית נוספת שבפניה סעודיה עומדת היא העמדה האמריקנית וחוסר רצונו המופגן של ממשל הנשיא טראמפ להגיב בכוח צבאי על ההתקפות האלה.
כאשר שר החוץ האמריקני מייק פומפיו היה ביום א' שעבר 22.9 בג'דה, שם נפגש עם המלך הסעודי סאלאמן  ועם יורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד בין סאלמאן MbS, הוא ניסה לשכנע אותם להיכנס למו"מ מזורז עם ההוטים ולהביא לסיום המלחמה בתימן.
המקורות שלנו מוסרים, כי הסעודים דחו את העמדה האמריקנית, ולאות מורת רוח מהעמדה האמריקנית, הורה יורש העצר הנסיך מוחמד בין סאלאמן לחדש את הפצצות האוויר הסעודיות על ההוטים. ההוטים שהיו כפי הנראה מוכנים לתגובה הסעודית הזאת הגיבו בפלישה צבאית של כוחותיהם לתוך דרום סעודיה.   

Print Friendly, PDF & Email